Водойми України: природні й штучні

ПРИРОДА УКРАЇНИ

&47. Водойми України: природні й штучні

Пригадай! Яке значення води на Землі? Що таке водойми? Як позначають водойми на фізичній карті?

Водойми є цінним і важливим багатством нашої держави. Джерела, річки, озера, болота, ставки, водосховища і канали – це водойми суходолу. Багата Україна й на підземні води. Її територію омивають два моря – Чорне й Азовське.

На території України є водойми з солоною водою і прісноводні. Водойми, які виникли в природі, називають природними, а створені людиною для певних потреб

– штучними.

Розглянь схему. Які водойми є природними, а які – штучними?

Водойми України: природні й штучні

Неможливо уявити життя людей без води. її використовують для побутових потреб, зрошування полів, вирощування тварин, для роботи заводів і фабрик. Жодне виробництво не обходиться без води. З давніх-давен ріки використовували як судноплавні шляхи для перевезення вантажів і пасажирів. У водоймах люди ловлять рибу, займаються водними видами спорту. На узбережжях відпочивають, милуються красою природи.

На великих річках будують електростанції, найбільші з яких – на Дніпрі. Першою з них була зведена Дніпрогес.

На

річках створюють великі штучні моря – водосховища, воду яких використовують для вироблення електроенергії, зрошування земель, споживання людьми та інших потреб. На найбільшій річці України споруджені Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське і Каховське водосховища.

Довжина всіх водосховищ Дніпра становить понад сотні кілометрів, а ширина подекуди сягає 25-28 км.

Одним із найдавніших нині діючих каналів в Україні є Північнокримський, який починається від Каховського водосховища на Дніпрі (поблизу Нової Каховки) і простягається на 400 км через Північний Крим на Керченський півострів.

На території України близько 20 тисяч озер. Майже в кожному селі є один або декілька ставків – штучних водойм, подібних до озер, але менших за розмірами. Озера й ставки використовують для розведення риби, водоплавної птиці, цінних хутрових звірів.

Із соляних озер видобувають кухонну сіль, а воду використовують з лікувальною метою.

Багата Україна і на підземні води. Вони утворюються внаслідок просочення частини талої і дощової води в землю. Легко проходячи крізь грунт і пісок, вода затримується глиною. Там вона збирається в підземні озера. У місцях, де глина близько підходить до поверхні землі(на дні ярів, балок, на схилах горбів, крутих берегів річок), вода витікає на поверхню. Так утворюється джерело. Джерельна вода холодна й чиста, адже проходячи через шар піску, вона очищається від домішок.

Водойми України: природні й штучні

Київське водосховище Північнокримський канал

Найбільше запасів підземних вод на півночі і заході країни, менше – на сході і півдні.

Джерела, які містять цілющу воду, багату на різні солі, називають мінеральними. На території України виявлено понад 500 таких джерел.

Використовуючи воду для різних потреб, людина забруднює її. Стічні води з заводів і фабрик, сільськогосподарських ферм, каналізаційні води з будинків, потрапляючи у водойми, несуть загрозу життю рослин, тварин і людини. Забруднені водойми з часом міліють, а згодом можуть і зовсім зникнути. Тому їх треба оберігати від забруднення.

Поміркуйте! Чому ставки, водосховища і канали називають штучними водоймами?

Обговоріть! Як ви розумієте народну мудрість “Не плюй у криницю, бо прийдеш до неї пити водицю”?

Природні водойми, штучні водойми.

Перевір свої знання

1. На які групи поділяють водойми?

2. Яке значення відіграють водойми в житті людини?

3. Яку загрозу для живих організмів несе забруднення водойм?

4. Допоможи Дмитрикові скласти перелік заходів з охорони водойм від забруднення.

Зроби підсумки

Водойми поділяють на природні й штучні – створені людиною. Людина використовує водойми для різних потреб. Щоб зберегти водойми, треба піклуватися про їх чистоту.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Водойми України: природні й штучні