Восьма нота з крапкою. Розучування пісні М. Мозгового “Моя земля”. Слухання музики. К. Сен-Санс. Другий концерт для фортепіано з оркестром
6 КЛАС
Тема 2. Я і музика
Урок 29
Тема уроку. Восьма нота з крапкою. Розучування пісні М. Мозгового “Моя земля”. Слухання музики. К. Сен-Санс. Другий концерт для фортепіано з оркестром
Мета уроку: поглиблювати набуті знання і уміння учнів на прикладах музичних творів; виховувати інтерес до музики та формувати потребу сприймати та виконувати музичні твори.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, магнітофон, аудіо-запис, портрет К. Сен-Санса.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
– Діти, погляньте на вправу. Що ви можете сказати про неї? Я вам просольфеджую цю вправу, а ви визначте, чи знайома вам мелодія?
– Що характерно для ритмічного рисунку вправи?
– У якій тональності написана вправа?
(Це уривок пісні “Шкільна стежина”. Характерний ритмічний рисунок який побудований таким способом. Такий ритм має назву пунктирний, який додає особливої виразності мелодії).
– Що означає крапка біля восьмої ноти?
(Вона подовжує її ще на одну шістнадцяту).
– Давайте просольфеджуємо
(Настройка, спів мажорного звукоряду та тонічного тризвуку).
III. Розучування пісні Миколи Мозкового “Моя земля”.
Моя земля
Слова і музика М. Мозгового
Завітайте в Прикарпаття,
Завітайте, люди добрі,
Завше будуть раді Вам.
Хлібом-сіллю вас зустрінуть,
Файну пісню заспівають,
Шану нашим світлим дням.
Приспів:
І у синю даль
Понад горами лине пісня ця
Про чудовий край,
Чарівний край Черемоша й Прута
Край, мій рідний край,
Пісенний край завзяття і труда,
Ти – моя любов,
Ти рідна матінко, моя земля!
М. Мозговий – український композитор-пісняр сьогодення, який ще живе і пише українські пісні, які користуються популярністю у наш час. Я вам зараз виконаю пісню “Моя земля”, а ви скажіть, чи чули ви її десь й у чийому виконанні. Так, ця пісня всім знайома, і першим виконавцем була заслужена; артистка України Софія Ротару.
2. Художній показ пісні.
3. Характеристика нотного запису пісні.
– темп;
– тональність;
– характер;
– ритмічний рисунок, де знову зустрічаються нота з крапкою.
4. Розучую пісню по фразах, звертаю увагу на восьму паузу на початку такту, ритм, чистоту інтонування.
V. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
Сьогодні на уроці ми познайомимось із ще одним французьким композитором, який народився в Парижі, – Камілем Сен-Сансом. Музикою він почав займатися ще з 5 років, а пізніше і писати. У творах Сен-Санса переважає веселий настрій та радісні інтонації фольклорних побутових жанрів.
У молодших класах ви знайомились із циклом п’єс “Карнавал тварин”, де композитор засобами музичної виразності змалював слона, жирафу. Для його музики характерна рухлива ритміка, різноманітна фактура, багатство оркестрового колориту. Послухайте сьогодні III ч. “Другого концерту для фортепіано з оркестром” і дайте відповідь на питання:
– Які почуття викликає у вас цей музичний твір?
– Що ви уявляєте, слухаючи твір?
Перша частина концерту вільна, невимушена імпровізація та багатство ритму, друга цікава своєю вишуканістю. А третя написана в дусі італійської тарантели. А тарантела – це італійський народний танець тридольного розміру, який виконується у швидкому стрімкому русі.
2. Повторне слухання.
VI. Підсумок уроку.