ХАРАКТЕР ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ВИЗНАЧЕННЯ ПОЗИТИВНИХ І НЕГАТИВНИХ РИС ХАРАКТЕРУ КАЗКОВИХ ГЕРОЇВ
Мета: сформувати уявлення учнів про якості особистості; навчати школярів розпізнавати позитивні і негативні риси характеру, визначати риси характеру літературних персонажів; виховувати бажання вдосконалювати позитивні риси характеру і стримувати негативні.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Придивіться одне до одного. Які ви всі різні! Кожен із вас відрізняється зростом, рисами обличчя, кольором шкіри, очей. Та є між вами ще одна відмінність – де настрій.
З’ясуймо, з яким настроєм
У кожного з вас на парті знаходяться картки, на яких зображено контури людського обличчя. Домалюйте, будь ласка, контур рота, який відповідає теперішньому вашому настрою: хороший настрій; нормальний настрій; поганий настрій.
– А тепер покажіть ці обличчя мені.
– Як бачимо, хоча ви і знаходитеся в однакових умовах, але кожен з вас має різний настрій. Чому один з вас байдужий, другий – стривожений, а третій – спокійний?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Ми починаємо вивчати новий розділ “Здоровий дух”. У ньому ви дізнаєтесь про характер людини, самооцінку
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 121-122)
– Що таке характер, натура, вдача людини?
– Які бувають риси характеру?
– Розгляньте малюнок на с. 121. Наведіть приклади позитивних рис характеру.
– Наведіть приклади негативних рис характеру.
– З чого можна зробити висновок про характер людини?
– Що дає знання характеру людини?
– Що дає знання свого характеру?
– Розгляньте фотографії на с. 122. Доведіть, що характер позначається на здоров’ї самої людини та її оточення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 122-123)
1) Читання вірша І. Сварника “Найкраща риса”.
– Назвіть героїв вірша І. Сварника “Найкраща риса”.
– Про які людські риси говорили рослини? Перелічи ці риси.
– Яку думку висловила людина? Чи можна з нею погодитися?
– Про які риси характеру ви дізналися? Це позитивні чи негативні риси характеру?
2) Розгадування ребуса.
Характер.
3) Робота в парах.
Учні по черзі називають позитивні риси характеру сусіда по парті. Учитель пропонує скористатися таблицею “Риси характеру” (додаток).
Риси характеру
Позитивні | Негативні |
Акуратний | Байдужий |
Вдумливий | Безтурботливий |
Ввічливий | Боягузливий |
Відвертий | Брехливий |
Відповідальний | Вередливий |
Дисциплінований | Грубий |
Добрий | Егоїстичний |
Доброзичливий | Жадібний |
Довірливий | Заздрісний |
Дотримується слова | Замкнутий |
Життєрадісний | Злий |
Ініціативний, завзятий | Зневажливий до інших |
Лагідний | Легковірний |
Має почуття власної гідності | Лінивий |
Мужній | Невитриманий |
Надійний | Недоброзичливий |
Наполегливий | Недовірливий |
Поступливий | Нескромний |
Прагне подолати труднощі | Нечуйний |
Працелюбний | Нещирий |
Приємний | Образливий (постійно зосереджується на собі та своїх переживаннях) |
Принциповий | |
Розумний | |
Скромний | Причіпливий |
Сміливий | Потайний |
Сором’язливий | Розв’язний |
Стриманий | Самовпевнений |
Сумлінний | Скупий |
Терплячий | Страх перед труднощами |
Товариський | Схильний до кепкування та глузування |
Турботливий | |
Цілеспрямований | Схильний до суперечок |
Чесний | Хвалькуватий |
Чуйний | |
Щирий |
4) Практична робота.
– Розгляньте малюнок на с. 121. До якої казки цей малюнок?
– Визначте позитивні та негативні риси характеру героїв казки “Котигорошко”.
– Чого навчає ця казка?
– Які ще риси характеру ви знаєте?
– Пригадайте і назвіть героїв казок з позитивними і негативними рисами характеру. Запишіть їх на дошці та проаналізуйте, які риси характеру вам подобаються, а які – ні. Які з них завдають шкоди здоров’ю, а які,- навпаки, зміцнюють його.
Запам’ятайте! Характер людини впливає на здоров’я. Людина може змінити риси свого характеру.
2. Гра “Угадай, хто це”
– Сукупність видимих ознак людини (колір очей, волосся, зріст) – це її зовнішність. Якості, що виявляються у поведінці людини,- це її характер.
Пограйте в гру. Ведучий виходить з класу, а всі решта домовляються, кого з них він має вгадати. Повернувшись до класу, ведучий може поставити три запитання про зовнішність або риси характеру людини, а після цього назвати її ім’я. Наступним ведучим стає той, чиє ім’я вгадали.
Наприклад:
– Це хлопчик?
– Ні!
– В неї довге волосся?
– Так!
– Вона сміхотлива?
– Так!
– Це Іринка.
– Правильно!
Запам’ятайте! Характер людини виявляється у її поведінці.
3. Чому так говорять?
– Як ви розумієте вислів: “Очі – дзеркало душі людини”?
– Що мають на увазі, коли кажуть про когось: “Людина з великої літери”?
– Що, на вашу думку, означають слова “добрий характер”, “лагідна вдача”?
Запам’ятайте! Внутрішня краса людини важливіша за зовнішню.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Що таке характер?
– Які риси характеру притаманні і дівчаткам, і хлопчикам?
– Які риси маминого характеру вам подобаються? А татового?