ХРЕБЕТНІ ІЗ ЗАРОДКОВИМИ ОБОЛОНКАМИ (АМНІОТИ) (AMNIOTA) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ХРЕБЕТНІ ІЗ ЗАРОДКОВИМИ ОБОЛОНКАМИ (АМНІОТИ) (AMNIOTA)

Плазуни, птахи та ссавці входять до групи вищих хребетних, які ведуть наземний спосіб життя. Запліднення у них тільки вну­трішнє. Розмноження відбувається на суші, і лише небагато жи­вородних видів (морські змії, китоподібні) розмножуються у воді. Для всіх вищих хребетних характерне утворення в ембріонально­му періоді розвитку зародкових оболонок, у тому числі водної оболонки – амніона, навкруги

ембріонів (звідси назва). У видів, які відкладають яйця, зародкові оболонки забезпечують можли­вість розвитку зародка в повітряному середовищі. Нагадаємо, що нині хребетні, у яких зародкові оболонки не утворюються унаслі­док розвитку зародка у водному середовищі, носять назву анамній.

У порівнянні з анамніями вищі хребетні мають низку прогре­сивних рис. Збільшується об’єм переднього мозку, де виникає зачаток сірої кори великих півкуль (у рептилій), який досягає максимального розвитку у ссавців. Наявність довгого шийного відділу хребта збільшує рухливість голови і поліпшує орієнтацію тварин у просторі.

Шкіра роговіє і має різноманітні додатки (ро­гові луски, пера, волосся), захищаючі тіло від висушування і дії інших несприятливих чинників середовища. Дихання у вищих хребетних тільки легеневе. Є грудна клітина, яка забезпечує більш ефективний – всмоктуючий – механізм дихання. Серце і артеріальна система змінюється убік все більш повного розділен­ня артеріального і венозного кровотоків. З’являється новий орган виділення – тазова нирка, яка має високу концентраційну здат­ність у порівнянні з нирками водних тварин.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ХРЕБЕТНІ ІЗ ЗАРОДКОВИМИ ОБОЛОНКАМИ (АМНІОТИ) (AMNIOTA) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)