ЯК ЛЮДИНА ЗАСТОСОВУЄ РІЗНОМАНІТНІ РЕЧОВИНИ ТА МАТЕРІАЛИ?
Зустріч 65. ЯК ЛЮДИНА ЗАСТОСОВУЄ РІЗНОМАНІТНІ РЕЧОВИНИ ТА МАТЕРІАЛИ?
Мета: дати учням уявлення про різноманітність речовин у природі; продовжити формування вміння робити висновки за результатами спостережень; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 186)
2. Природнича розминка “Чи вірите ви?”
Чи вірите ви в те, що?..
– Речовини можуть перебувати у трьох
– Речовини можуть переходити з одного агрегатного стану в інший, при цьому змінюється відстань між їх молекулами.
– Речовини не можуть змінювати колір, запах, смак.
– Усі предмети навколо нас складаються з речовин.
– При охолодженні і нагріванні речовини переходять з одного стану в інший.
3. Індивідуальне завдання
– Підкресліть червоним олівцем тверді речовини, синім – рідкі, зеленим – газоподібні.
Вуглекислий газ, сіль, залізо, мідь, водень, срібло, молоко, вода.
4. Бесіда
– Що таке тіло? Які бувають тіла? Наведіть
– Наведіть приклади природних, штучних і небесних тіл.
– Що таке речовини? (Це те, з чого складаються тіла)
– З чого складаються речовини? (Речовини складаються з часток – молекул і атомів.)
– Що ви можете розповісти про частки?
– Які бувають речовини? (Тверді, рідкі і газоподібні)
– Наведіть приклади.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про різноманітні речовини та матеріали, з яких люди здавна виготовляють необхідні предмети для своїх потреб.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 187-190)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Доведіть, що наші далекі предки застосовували речовини зі свого довкілля як матеріали для виготовлення необхідних предметів.
– Розкажіть, яке застосування має деревина.
– Розкажіть, як люди навчилися створювати матеріали, яких не було в природі.
– Що в наш час замінює природні деревину, метали, граніт та інше каміння, хутро й рослинні волокна?
– Прочитайте запитання козака Подорожника.
– Які відповіді ви дасте на його запитання?
Робота в Дослідницькій лабораторії
– Учні працюють за завданнями підручника.
– На що наголосила розумниця Дзвіночка?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу”.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальна робота
– Назвіть предмети одним словом.
Стіл, табурет, шафа, комод; склянка, банка, карафа, тарілка; ложки, чайник, ніж, каструля.
(Меблі. Місткості (для рідини). Посуд)
– Що об’єднує ці три групи предметів? (Це предмети, виготовлені людиною, або речі.)
– З чого людина виготовляє речі? (Зрізних матеріалів)
– Поміркуйте, з яких матеріалів зроблені предмети кожної групи? Доберіть потрібне слово: дерев’яні, металеві, скляні. (Предмети першої групи дерев’яні, другої – скляні, третьої – металеві.)
– Звідки ж людина взяла матеріали для виготовлення цих речей? (Це природні матеріали.)
– Назвіть декілька вам відомих природних матеріалів.
2. Гра “Визнач на дотик”
– Спробуйте на дотик визначити цукор, сіль, крохмаль.
– Чи можна зробити те саме, смакуючи речовину? (Невідому речовину не слід смакувати, оскільки вона може виявитися отруйною.)
3. Робота в групах
Гра “Хто більше?”
1-ша група
Назвати предмети з металу. (Кнопка, ключ, ножиці, скріпка, лінійка)
2-га група
Назвати предмети зі скла. (Склянка, фігурка, блюдце, чарка, банка)
3-тя група
Назвати предмети з деревини. (Лінійка, олівець, шахи, гребінець)
4-та група
Назвати предмети з пластмаси. (Гребінець, ручка, лінійка, прищіпка, пробка)
4. Гра “П’ять речень”
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового і цікавого дізналися для себе?
– Від чого залежать властивості речовин?
– Які речовини були відсутні в природі і були винайдені людиною?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 187-190.