ЯК ОРІЄНТУВАТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ КОМПАСА?
Зустріч 14. ЯК ОРІЄНТУВАТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ КОМПАСА?
Мета: ознайомити учнів з компасом та його будовою; сформувати прості навички роботи з компасом; вчити вказувати напрями сторін горизонту, визначати сторони горизонту за допомогою компаса; розвивати вміння аналізувати результати спостережень, порівнювати і робити висновки; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання рубрики (Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 46)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– Поміркуйте! Чи завжди можна визначити сторони горизонту за Сонцем? Чому? А за місцевими ознаками?
– Існує прилад, за допомогою якого можна надійніше і точніше визначати сторони горизонту.
Відгадайте загадку.
– Він відшукає шлях будь-де.
Уміщається в кишені,
А за собою нас веде.
– Хто знає, що це за прилад? (Компас)
– Правильно. А як ви вважаєте, що таке компас? (Компас – це пристрій для правильного визначення
– У вас на столах лежить компас. Розгляньмо його. Найважливіша складова компаса – намагнічена стрілка на сталевій голці. Її кінці забарвлені у синій і червоний кольори. Стрілка поміщена в круглу коробочку, на дні якої знаходиться циферблат, на ньому позначені сторони горизонту. Назвіть їх. (Північ, південь, захід, схід)
– Домовилися, що синій кінець стрілки показує на північ, а червоний – на південь. Синій колір – холодний, на півночі теж холодно. А червоний – теплий, на півдні теж спекотно.
– З яких же деталей складається компас? (Шкала, намагнічена стрілка, сталева голка)
– Порівняємо компас і годинник.
– На що схожий компас? (На годинник)
– Чим компас схожий на годинник? (Кругла коробочка, згори скло, усередині – шкала з діленнями.)
– Ця кругла коробочка у компасі називається корпус.
– Шкала з діленнями в годиннику називається циферблат, а в компасі – лімб.
– Що написано на циферблаті в годиннику? (Цифри) А в компасі? (Сторони горизонту)
– Що всередині годинника рухається? (Дві стрілки) А в компасі? (Одна магнітна стрілка)
– Іноді в компасах є запобіжник, який фіксує стрілку в нерухомому стані, коли компас знаходиться в неробочому стані.
– У годиннику є механізм, а в компасі його немає, оскільки стрілка обертається під дією магнітної сили Землі.
Які ж правила користування компасом?
Щоб визначити напрям за компасом, потрібно покласти його на рівну поверхню (стіл, фанеру) і відтягнути запобіжник – цим ви звільняєте стрілку. Коли стрілка заспокоїться, потрібно повернути корпус так, щоб синій кінець указував на північ, а червоний – на південь, спробуємо це зробити.
– А як ви вважаєте, чому стрілка рухається? (Із-за магніта)
– Спробуємо визначити за компасом, у якому напрямі від вас знаходяться:
– вікна класу?
– двері?
– дошка?
– Які ще предмети є в класі? Визначте за компасом, у якому напрямі вони знаходяться.
– А як же користуватися компасом у лісі?
Існує правило: заходячи до лісу, потрібно визначити його положення по відношенню до знайомого пункту (міста, дороги, аеропорту), щоб при виході з лісу користуватися його зворотним напрямом. Наприклад: ліс знаходиться на півночі по відношенню до річки, при виході з лісу в яку сторону підемо? (На південь)
Заборонено:
– користуватися компасом, якщо поруч є залізні предмети;
– користуватися компасом поблизу ліній електропередач і під час грози.
– Як ви вважаєте, яким людям потрібний компас? (Людям, які пересуваються незнайомою місцевістю: морякам, льотчикам, туристам, мандрівникам і геологам.)
– Компас використовують у літаководінні, гірській справі, артилерії, навігації. Як ви вважаєте, які бувають компаси?
– Розрізняють магнітний, механічний, радіокомпас і астрокомпас. Цікаво, що всі люди говорять компас (наголос на 1-му складі), а ось моряки – компас (наголос на 2-му складі).
2. Історія виникнення компаса
– Люди з давніх часів шукали способи надійного орієнтування, особливо у відкритому океані або в пустелі. Коли вони відкрили дивовижну властивість магніта, а саме те, що магнітна стрілка завжди показує певний напрям (з півночі на південь або з півдня на північ) – з’явився і компас.
Уважають, що компас був винайдений у Китаї 2,5 тисячі років тому і називався “той, що відає півднем”, оскільки спочатку стрілка компаса вказувала на південь.
Він мав вигляд розливальної ложки з магнітного железняка з ретельно відполірованою опуклою частиною. Цією опуклою частиною ложка встановлювалася на відполіровану мідну пластину таким чином, що живець не торкався пластини, а вільно висів над нею, і при цьому ложка могла легко обертатися.
У XI столітті в Китаї з’явилася плаваюча стрілка компаса, виготовлена із штучного магніта у вигляді залізної рибки. Вона нагрівалася до червоного кольору й опускалася у посудину з водою. Тут вона вільно плавала, вказуючи своєю головою в ту сторону, де знаходився південь.
У китайців “плаваючу голку” перейняли європейці. Спочатку компас був намагніченою голкою і шматочком дерева, що плавали в посудині з водою.
Незабаром посудину почали прикривати склом, щоб захистити механізм від дії вітру.
– Куди показувала стрілка компаса у давнину? А зараз?
– Чому стрілка компаса завжди показує на північ?
– На планеті діє сильне магнітне поле Землі. Ця сила і притягує до себе намагнічену стрілку компаса, і вона сама встановлюється паралельно до магнітного поля Землі.
3. Робота за підручником (с. 47-49)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте на с. 47 план дій під час нашого уроку-екскурсії, який пропонує козак Подорожник.
– Що нового ви дізналися з розповіді козака Подорожника про компас?
– Розкажіть, як діє компас.
– Розкажіть за малюнком на с. 46, що ви дізналися про китайський компас.
– Як удосконалили компас арабські купці?
– Розкажіть за малюнком на с. 47 про будову компаса.
– Як визначати сторони горизонту за компасом?
– Які різновиди компаса існують у наш час?
– Прочитайте і запам’ятайте висновок у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
4. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири – нахилились,
Із струмочка дружно вмились.
П’ять, шість – всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім – в потяг сіли
Ніжками затупотіли.
Дев’ять, десять – відпочили
Й за навчання дружно сіли.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Учитель”
– Розташуйте пункти роботи з компасом у правильному порядку.
Правила роботи з компасом
– Покладіть компас на рівну поверхню.
– Усі літери вкажуть напрям сторін горизонту.
– Поверніть корпус компаса таким чином, щоб синій кінець стрілки вказував на північ.
– Почекайте, поки стрілка компаса заспокоїться.
2. Робота в парах. Орієнтування за компасом
1. Визначте, що в нашому класі знаходиться на:
– півночі;
– сході;
– півдні;
– заході.
2. Визначте, де розташовані окремі предмети в нашому класі:
– двері;
– класна дошка;
– середнє вікно;
– найбільша квітка (фікус);
– плакат з ТБ;
– батареї опалювання.
3. Тестування
1. Що таке компас?
А) Прилад для визначення напряму руху;
Б) прилад для визначення сторін горизонту;
В) прилад, який використовують туристи і мореплавці.
2. Тінь, що падає опівдні від предметів, постійно вказує на:
А) південь;
Б) північ;
В) захід.
3. Якщо стати опівдні обличчям у напрямку своєї тіні і розвести руки, то права рука вказуватиме на:
А) захід;
Б) південь;
В) схід.
4. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що таке компас?
– Для чого призначений компас? Яку будову він має?
– Як потрібно користуватися компасом?
– Яких застережень слід дотримувати під час роботи з компасом?
– Де і коли нам можуть стати у пригоді знання, отримані на цьому уроці? (Заблукали в лісі, пішли в похід, змагання за спортивного орієнтування)
– Чи правильно, що синій кінець стрілки компаса вказує на південь, а червоний – на північ?
– Які способи орієнтування на місцевості належать до надійних, а які – до ненадійних?
– У якому напрямку вам потрібно буде повертатися назад, якщо ви йдете у північно-західному?
– У якому напрямку повертатимуться з річки діти, якщо річка протікає на північ від будинку дітей?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 47-49.
За бажанням:
– Використовуючи різні джерела інформації, підготувати повідомлення про орієнтування бджіл.
– За допомогою компаса визначити, у якому напрямі від школи знаходиться ваш будинок. Поміркувати, у якому напрямі ви йдете зі школи додому, а в якому – від дому до школи.