ЯК ПОПЕРЕДЖУВАТИ ЗАХВОРЮВАННЯ ОРГАНІВ ЧУТТЯ
Мета: розповісти учням, як попереджати захворювання органів чуття; розвивати мовлення, мислення; розширювати світогляд; виховувати бережливе ставлення до власного організму.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Розкажіть про значення у вашому житті органів чуття: очей, вух, носу, язика і шкіри.
– Як окремі органи чуття можуть сповіщати людину про небезпеку? Наведіть приклад із власного життя.
– Пригадайте і розкажіть загадки та прислів’я про органи чуття,
– Розкажіть про органи чуття у різних тварин. Порівняйте їх з органами чуття людини.
– Уявіть, що органи чуття посперечалися: хто з них найважливіший? Допоможіть їм помиритися і складіть про цю ситуацію природознавчу казкову історію.
2. Бесіда
– Які органи чуття є у людини?
– Чи може людина повно сприймати навколишній світ, якщо у неї порушений який-небудь орган?
– Завдяки чому ми можемо бачити, чути, відчувати, нюхати?
– Уявіть, що язик перестав бути органом смаку,- що може статися?
– А якщо шкіра перестала бути органом дотику?
– А якщо ніс перестав
3. Вікторина “Органи чуття”
– Ця диня солодка,
Духмяна, смачна,
Велика і жовта.
Дозріла вона.
– Травичка шовкова,
Зелена, м’якенька.
Така соковита,
Така молоденька.
– Легенька і ніжна,
Неначе пушинка,
Торкнулась долоні
Холодна сніжинка.
– Розставивши крила,
Співець гребенястий
Кричить: Ку-ку-рі-ку!
Удався горластий!
– Ллються пахощі весняні
Всюди, всюди!
Я вдихаю їх весь день
На повні груди.
– Курчатка маленькі.
Жовтенькі, рябенькі,
Пухнасті і м’якесенькі,
Голосочки тоненькі.
– Про які органи чуття йдеться у віршах?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, як берегти органи чуття від захворювань і вести здоровий спосіб життя.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 165-167)
– Пригадайте! Що ви знаєте про органи чуття та їх значення для вашого життя?
– Які поради дає лікар Калина Пігулко, щоб запобігати псуванню органів зору, слуху, нюху, смаку і дотику.
– Як берегти свій зір?
– Як берегти вуха?
– Як берегти ніс?
– Як берегти язик?
– Як берегти шкіру?
– Розкажіть правила невідкладної допомоги при ушкодженнях шкіри.
Висновки
– Необхідно неухильно дотримувати правил бережливого ставлення до органів чуття – вони розкривають вам світ.
2. Фізкультхвилинка (для очей)
– Моргнути (9 разів).
– Поводити очима праворуч-ліворуч (8 разів).
– Кругові рухи очима: праворуч-ліворуч (5 разів).
– Подивитися на м’яч, на свій пальчик біля носа (3 рази).
– Заплющити очі.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парі
– Перевірте, чи зможете ви впізнати із зав’язаними очима предмети (хліб, яблуко, цибулю) за запахом. По черзі зав’яжіть очі: на дотик спробуйте впізнати предмети та описати їх.
2. Цікаво знати!
– Усім відомо, коли щось потрапляє в око, починають текти сльози. Якщо чимось засмучений – хочеться плакати. Сльози очищають поверхню ока, із слізьми виводяться шкідливі речовини, які утворюються в організмі під час сильного хвилювання.
У народі кажуть: “Із сльозою горе відходить”. Лікарі вважають: стримувати сльози – завдати шкоди своєму організму. Якщо хочеться плакати – краще поплач!
3. Дослідницький практикум
Як визначити гостроту свого зору?
– Перевір гостроту свого зору зблизька. Для цього розгорни будь-яку книжку із чітким шрифтом. Розмір шрифту має дорівнювати приблизно 2 мм. Якщо ти користуєшся окулярами, одягни їх.
Тримай книжку на відстані 33-35 см від очей. Спробуй читати по черзі правим і лівим оком.
Якщо ти читаєш без зусиль, це означає, що зблизька ти бачиш добре. Якщо тобі постійно хочеться відсунути книгу на відстань дальшу, ніж 35 см, щоб прочитати текст, треба звернутися до лікаря.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яких правил треба дотримувати, щоб мати добрий зір?
– Розкажіть, яких правил треба дотримувати, щоб мати добрий слух.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 165-167.
Проект “Облаштовуємо нашу планету”
– Доведіть, що всі мешканці нашої планети повинні піклуватися про своє здоров’я.