ЯК ЗВІРІ ПІКЛУЮТЬСЯ ПРО СВОЄ ПОТОМСТВО
Мета: розповісти учням про розмноження звірів і догляд за потомством; сприяти розвитку мовлення, логічного мислення; виховувати любов до тварин.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– У чому виявляються особливості звірів порівняно з іншими тваринами?
– До якої групи тварин належать люди?
– Які форми пересування характерні для наземних і водяних звірів?
– Яке значення для життя звірів має ліс?
– Доведіть, що звірі – найрозвинутіші серед тварин.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розмноження звірів і догляд за потомством.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 117-118)
– Пригадайте! Як звірі пристосувалися до життя в різних природних умовах?
– Що розповів Мудрий Лісовичок про розмноження звірів?
– Які періоди у житті звірів можна виділити впродовж року?
– Які найважливіші з них?
– Розкажіть, як звірі готують укриття для своїх майбутніх малят.
– Яка ознака для всіх звірів є спільною?
– Розгляньте фотографії нас. 117 і 118. Розкажіть, що на них зображено.
– Звірі народжують
Висновки
– Звірі вигодовують своїх малят молоком і піклуються про своє потомство. Цим вони істотно відрізняються від інших тварин.
– Найважливішим періодом у житті звірів є період розмноження та піклування про потомство.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
– Як звірі спілкуються між собою? Для спілкування звірі використовують різні сигнали. Вони видають звуки, якими попереджують про небезпеку. Наприклад, коли мавпа побачить леопарда, що підкрадається до зграї, вона починає лементувати, і решта мавп тікають від небезпеки.
Звірі подають сигнал тривоги за допомогою кольорових плям. Коли олень відчуває небезпеку, він насторожується і піднімає хвіст. Під хвостом у нього є велика яскраво-біла пляма – “дзеркало”. Її відразу помічають решта оленів і готуються до зустрічі з ворогом.
2. Дослідницький практикум
Як тварини дбають про своє потомство?
– Більшість тварин-батьків турбуються про своє потомство. Наприклад, у деяких птахів пташенята з’являються на світ голими і безпорадними. Вони швидко ростуть, а тому їм потрібно багато їжі. Нелегко доводиться птахам – батькам. Шпаки, наприклад, приносять пташенятам корм (комах) 300 разів на день, синиці – 400 разів. Згодом пташенята покидають гніздо. Хоча вони вже вкриті пір’ям, однак ще погано літають. Не можуть самостійно живитися. Батьки весь цей час годують своїх пташенят і захищають від ворогів, навіть намагаються відганяти від пташенят кішок або собак.
Тварини піклуються про своє потомство по-різному: вилизують, оберігають, учать ходити, літати або плавати, захищатися, годують молоком, а потім показують їстівні рослини, учать полювати. Зазвичай про дітей піклується мама, але бувають і винятки. Тварини заздалегідь обирають територію, ретельно охороняють і готують укриття для майбутнього потомства – гнізда, нори, барліг.
Новонароджені дитинчата передусім потребують їжі. Самиці ссавців вигодовують своїх дитинчат молоком. Птахи впродовж декількох тижнів багато разів на день повинні вкладати в дзьобики вічно голодних пташенят корми.
Новонароджені дитинчата також потребують тепла. Птахи декілька днів зігрівають своїх пташенят, поки ті не покриються пухом. Проте пташенята виводкових птахів (фазани, кури та ін.) з’являються на світ добре розвиненими і відразу ж покидають гніздо, всюди йдучи за матір’ю.
Дитинчата копитних народжуються цілком розвиненими і здатними самостійно пересуватися. Матері ретельно їх вилизують і підштовхують носом, спонукаючи звестися на ноги – інакше малюки можуть стати легкою здобиччю хижаків.
Дитинчата сумчастих тварин з’являються на світ, коли у них добре розвинені тільки передні кінцівки і рот. Подальший розвиток відбувається в сумці матері.
Хижаки зазвичай живуть декілька місяців разом, за цей час вони навчають малюків усього, що необхідно їм для життя: полювання, погоня, маскування, напад, оброблення спійманої туші і т. ін.
Королівські пінгвіни по черзі піклуються про малюка. Самиця відкладає одне яйце і передає його самцеві, який і висиджує його. Самиця в цей час запасається їжею. Мати повертається, коли малюк вилупився, а батько вирушає їсти. Малюка учать запасати жир, плавати, кататися на животику і ходити, спираючись на хвіст.
Ведмежата живуть з матір’ю 2-3 роки, разом зі старшими ведмежатами.
Слони і деякі види мавп живуть з дитинчатами близько 8-10 років. У вихованні потомства беруть участь майже всі дорослі члени групи: старші брати, сестри, самиці без власних дітей. Вони стежать за малюками, годують, доглядають їх, грають із ними.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Складіть розповідь про життя якогось звіра на вибір, за життям якого ви маєте можливість спостерігати, самостійно.
Проект “Облаштовуємо нашу планету”
– Поміркуйте: як можна захистити звірів на нашій планеті.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 117-118.