ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ МАЮТЬ ГРУНТИ У ПРИРОДІ І ДЛЯ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ
Мета: формувати в учнів уявлення про склад (повітря, вода, перегній, пісок, глина, мінеральні солі), властивості і значення грунтів; розвивати вміння спостерігати, узагальнювати; виховувати допитливість, самостійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Як відбувається утворення грунтів?
– Чому родючість уважають основною ознакою грунтів?
– Що надає грунтам чорного забарвлення?
– Порівняйте гірські породи та грунти. Чим вони схожі, а чим – відрізняються?
– Поміркуйте,
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про склад, властивості і значення грунтів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 55-56)
– Пригадайте! З чого складається грунт? Яка його основна особливість?
Дослідницька лабораторія. Вивчення складу та властивостей грунту
Дослід 1
– Покладіть у склянку з водою грудочку грунту. Що ви помітили? (Почали виділятися дрібні бульбашки. У грунті міститься повітря.)
Дослід 2
Покладіть у банку з водою трохи грунту і розмішайте. Коли вода встоїться,
Дослід 3
– Разом з учителем нагрійте грунт на вогні в бляшанці. Потримайте над ним шматочок скла або дзеркало. Що ви помітили? Чому на склі або дзеркалі з’явилися краплини води? Який висновок можна зробити із цього досліду? (У грунті міститься вода.)
– Який можна зробити висновок про склад грунту? (Він складається з води, повітря, піску, глини та інших домішок.)
– Роздивіться малюнки на с. 56, поміркуйте і розкажіть! Як грунти забезпечують сприятливі умови для життя рослин?
– Що розказав про грунт пан Кріт?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Замісіть з грудочки грунту “тісто”. Розкачайте його і зробіть невеличке кільце діаметром 3 см. Якщо грунт складається тільки з піску, кільця з нього не вийде.
Якщо кільце з грунту зробити можна, але воно тріскається, то це означає, що в грунті є глина і пісок, але більше піску.
Якщо кільце не тріскається, то в грунті більше глини.
2. Тестування
1. Головною ознакою грунту є:
А) наявність поживних речовин;
Б) наявність каміння;
В) родючість;
Г) світлий шар піску;
Д) різні за кольором шари землі.
2. Основні властивості грунту – це:
А) його колір;
Б) його вологість;
В) його родючість.
3. Як охороняти грунт?
А) Будувати більше заводів, фабрик;
Б) удобрювати, саджати дерева, боротися з ярами;
В) закопувати сміття, надмірно поливати, застосовувати отрутохімікати.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 56.
– З чого складається грунт?
– Чому грунт має темний колір?
– Який грунт найродючіший? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 54-56.
Проект “Облаштовуємо нашу планету”
– Оберіть грунти, які відзначаються найбільшою родючістю.