ЯКІ РОСЛИНИ
Мета: формувати в учнів уявлення про квіткові рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати спостережливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Що потрібно рослинам для живлення?
– Чому рослини можуть дихати лише вночі?
– У чому полягає відмінність між живленням рослин і тварин?
– Доведіть, що рослини належать до живої природи.
– У чому виявляється різноманітність рослин? Наведіть приклади.
– Уявіть і розкажіть: що змінилося б у житті людей, якби на Землі зникли
– На які групи вчені розподілили всі рослини на Землі? Наведіть приклади.
– Чим відрізняються квіткові рослини від інших рослин?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про квіткові рослини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 85-87)
– Розгляньте малюнок на с. 85. Пригадайте, які органи є у квіткових рослин. Для чого рослині потрібна квітка?
– На Землі налічують близько 240 тисяч видів квіткових рослин. Вони ростуть на Півночі, у тропічних лісах і пустелях, у низинах і горах. Багато квіткових рослин ростуть у воді.
Квіткові
Одні квіткові рослини, наприклад зірочник середній, живуть декілька місяців, а інші, наприклад могутні дуби,- сотні років.
Вам відомо, що квіткові рослини мають усі органи: корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Квітка є органом розмноження квіткових рослин. Плід з насінням утворюється з квітки лише після запилення пилком. Як це відбувається в природі?
Вам, напевне, доводилося бачити сонячної днини бджіл, джмелів, метеликів, які літають над квітками. Вони живляться солодким соком – нектаром. Комахи не лише здобувають собі поживу, а й запилюють квітки.
У квітках, крім нектару, є пилок – дуже дрібні порошинки. Коли бджола сідає на квітку, пилок зачищається на її кошлатому тільці. Перелітаючи на іншу квітку рослин того самого виду, бджола переносить на неї пилок – запилює квітку. Із запиленої квітки починає розвиватися плід з насінням.
Бджоли, джмелі, метелики – це комахи-запилювачі. Вони допомагають рослинам розмножуватися.
Рослини, у яких квітки маленькі і непомітні, без запаху і нектару, допомагає запилювати вітер. Він переносить легенький дрібний пилок з квітки на квітку. Вітрозапильні рослини – дуб, вільха, береза, осика, ясен, граб, ліщина. Вітром запилюються також жито, пшениця, овес, ячмінь, кукурудза.
Плоди захищають насіння. Вони сприяють його розповсюдженню на значні відстані.
У плодів клена, липи, берези є крильця, а в плодів кульбаби – парашу – тики. Ці плоди розповсюджуються за допомогою вітру. У плодів лопуха є маленькі гачечки. Ними плоди чіпляються за шерсть звірів, одяг людини і розносяться повсюди.
Соковиті плоди яблуні, малини, черемхи поїдають звірі і птахи. Разом з послідом неперетравлене насіння викидається далеко від дорослої рослини.
Отже, рослини поширюються за допомогою вітру, води, тварин, людини.
Робота в парах
– Роздивіться на с. 86, яку різноманітність форм і забарвлення квіток, плодів і насіння виявляють квіткові рослини.
– Чи знаєте ви, що таке гербарій? Прочитайте тлумачення цього слова на с. 86.
Висновки
– Квіткові рослини – найпоширеніша група рослин на Землі. Серед них є дерева, кущі, трави.
– Більшість рослин розмножується насінням. Плоди з насінням утворюються замість квітки після запилення. Вони поширюються за допомогою вітру, тварин, людини.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Ознайомлення з гербарними зразками квіткових рослин (с. 87)
2. Робота над загадками
– Дихають, ростуть, а ходити не можуть. (Рослини)
– Ноги на полі, середина надворі, голова – на столі. (Корінь, стебло, зерно)
3. Робота над приказкою
Без кореня і дерево гине.
4. Робота в парі
– Якось учені провели такий дослід. На груші перед початком цвітіння обрали дві гілки з однаковою кількістю пуп’янків. Одну гілку накрили шматком марлі, щоб на неї не сідали бджоли, а іншу – залишили відкритою. На гілці, яка була відкритою і до квіток якої прилітали бджоли, утворилося 33 плоди груші. А на гілці під марлею – жодної. Чому так трапилося?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 87.
– Наведіть приклади квіткових дерев, кущів, трав’янистих рослин.
– Як відбувається запилення в рослин?
– Що відбувається після запилення?
– Назвіть рослини, які запилюються комахами.
– Назвіть рослини, які запилюються вітром.
– Які пристосування для розповсюдження мають плоди?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 85-87.
– Складіть розповідь про будову своєї улюбленої квіткової рослини.