ЯКИМ ПОВІТРЯМ МИ ДИХАЄМО. СТЕЖ ЗА ЧИСТОТОЮ В ОСЕЛІ

Урок 9. ЯКИМ ПОВІТРЯМ МИ ДИХАЄМО. СТЕЖ ЗА ЧИСТОТОЮ В ОСЕЛІ

Мета: розширити знання учнів про джерела та чинники забруднення атмосферного повітря і повітря приміщень; розкрити значення чистого повітря для здоров’я людини; пояснити, для чого потрібно регулярно провітрювати приміщення; формувати уявлення про гігієну оселі та мікроклімат приміщення; розвивати бажання дотримуватися чистоти в оселі; виховувати гігієнічні навички.

Обладнання: мікрофон, термометри для вимірювання температури повітря, гігрометр або його малюнок та інші

прилади або малюнки до теми.

Попередня робота.

– Підготувати термометри для вимірювання температури повітря.

– Підготувати гігрометр або його малюнок та інші прилади або малюнки до теми.

Ключові поняття: забруднення атмосферного повітря, забруднення повітря приміщень, гігієна оселі, мікроклімат приміщення.

Хід уроку

І. Повторення вивченого.

1. Вправа “Мікрофон”.

Учні по черзі називають правила гігієни порожнини рота.

2. Метод “Мозковий штурм”.

Учні називають, що корисно і що шкідливо для зубів.

II. Повідомлення теми уроку.

– Сьогодні на уроці ми поговоримо

про джерела та чинники забруднення атмосферного повітря і повітря приміщень, значення чистого повітря для здоров’я людини. Ви дізнаєтеся, для чого потрібно підтримувати чистоту в оселі й що таке мікроклімат приміщення.

III. Актуалізація опорних знань.

Учитель проводить бесіду про повітря, про джерела і чинники його забруднення, про те, як підтримувати чисте повітря в оселі тощо.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда про джерела і чинники забруднення атмосферного повітря.

– Чи може людина прожити без повітря?

– Пригадайте з уроків природознавства, що забруднює атмосферне повітря.

– Яке повітря потрібне людям для дихання?

– Де повітря чистіше: у місті чи в селі?

– Що люди роблять для очищення повітря?

Учитель, підсумовуючи, наголошує на тому, що в нас діє Закон України “Про охорону атмосферного повітря”, який зобов’язує підприємства встановлювати спеціальні уловлювачі шкідливих викидів тощо.

2. Розповідь учителя з елементами бесіди про забруднення повітря в оселі.

– Що може забруднювати повітря в оселі? (Відповіді учнів).

– У наших помешканнях є багато речей, що забруднюють повітря різними хімічними речовинами. Це лінолеум, пластикові предмети, килими із синтетичних волокон, поролонова оббивка крісел, диванів, штучна шкіра, пральні порошки та інші засоби побутової хімії тощо. Однак найбільше шкідливих речовин у повітря оселі потрапляє від меблів, що виготовляються з деревостружкових плит. Ці плити можуть містити у великій кількості синтетичний клей, лак, фарби та інші хімічні сполуки, що виділяють у повітря токсичні речовини.

Якщо у квартирі багато виробів зі штучних матеріалів, необхідно тривало провітрювати оселю – до зникнення запаху. Не можна залишати засоби побутової хімії відкритими. Користуватися ними слід, дотримуючись інструкцій, що зазначені на упаковках.

У кожному помешканні збирається пил – дрібні частинки речовин, які деякий час знаходяться в повітрі, а згодом осідають на поверхні предметів – меблів, книжок, одягу, взуття тощо. Пил шкодить здоров’ю, але повністю від нього позбутися неможливо. Проте цілком можливо зменшити його кількість.

– Як це можна зробити? (Відповіді учнів).

– Щоб зменшити кількість пилу, треба частіше проводити вологе прибирання, пилососити, витирати пил і провітрювати помешкання. Ще потрібно регулярно чистити взуття і прати одяг, а заходячи до приміщення, не забути перевзутися, зняти верхній одяг і повісити його в коридорі або передпокої.

3. Розповідь учителя про мікроклімат приміщення з проведенням словникової, практичної роботи і демонстрацією приладів або їхніх малюнків.

– На організм людини, її самопочуття, настрій, стан здоров’я впливає мікроклімат у житлових приміщеннях.

Мікроклімат приміщення – це стан внутрішнього середовища у приміщенні, що впливає на людину, яка знаходиться в ньому. Мікроклімат в основному оцінюють за температурою повітря, вологістю і рухливістю повітря.

Температура повітря в приміщенні має бути приблизно 18-22 °С.

Учитель демонструє термометри для вимірювання температури в приміщенні, одночасно вимірюючи температуру повітря у класі.

– Вологість повітря показує, скільки води є в повітрі у вигляді водяної пари. Її вимірюють спеціальними приладами, які називаються гігрометрами. У старших класах на уроках фізики ви детальніше ознайомитеся з ними. Добре, коли гігрометр показує вологість від 40 до 60 %.

Учитель демонструє гігрометр або його малюнок.

– Велике значення для здоров’я людини має вологість повітря. У приміщенні з надмірною вологістю може погіршитися стан здоров’я, можуть загостритися деякі хронічні захворювання. Причинами підвищення вологості повітря в помешканні є несправності систем водо – і теплопостачання, нерегулярне провітрювання кімнат, тривале кипіння води на кухонній плиті тощо.

Недостатня вологість повітря також погано впливає на здоров’я. Вона, як правило, зменшується в зимовий період, коли в будинках працюють обігрівальні прилади, батареї опалення. У цей час може з’явитися відчуття сухості й першіння в горлі, сухість слизової оболонки носа тощо.

Щоб збільшити вологість повітря, можна налити воду в посуд і поставити його поблизу батарей опалювання. Також можна придбати в магазині зволожувач повітря.

Учитель демонструє малюнки зволожувачів повітря.

– Найкраща швидкість руху повітря від 10 до 20 сантиметрів за секунду. За таких показників мікроклімату людина почувається комфортно, тобто не перегрівається і не переохолоджується.

Щоб почуватися комфортно у своїй оселі, треба стежити за мікрокліматом у ній, тобто за температурою, вологістю повітря та іншими показниками. Для створення нормального мікроклімату в приміщенні використовують системи опалення, обігрівачі, вентилятори, очищувачі, зволожувачі, кондиціонери тощо.

Учитель демонструє малюнки обігрівачів, вентиляторів, очищувачів, кондиціонерів тощо.

– Також поліпшенню повітря сприяють кімнатні рослини та вологе прибирання приміщення. Тому за чистотою житла потрібно стежити щоденно і допомагати дорослим підтримувати її.

4. Розповідь учителя про значення кімнатних рослин.

5. Ознайомлення з текстом Миколи Коростельова про користь кімнатних рослин.

Учені встановили: квіти дуже корисні для здоров’я людей. Коли ми дихаємо, виділяється вуглекислота, повітря робиться важким, а квіти поглинають цю вуглекислоту.

Від батарей центрального опалення повітря стає сухим, навіть у горлі може почати дерти. Кімнатні рослини зволожують повітря.

Що більше квітів, то менше пилу. “Живими пилососами”, тобто листям, рослини збирають кімнатний пил. Але якщо не мити їхнє листя чистою водою, то вони перетворяться на скарбнички пилу.

Квіти мають ще одну чудову властивість – вони знищують мікробів. Кімнатні рослини дуже корисні для здоров’я людей. Тільки квіти не повинні закривати світло, яке проникає крізь вікна.

За Миколою Коростельовим

6. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).

7. Робота за підручником на с. 47-50.

– Опрацювання тексту й бесіда за малюнками.

– Робота з віршем Петра Сороки “Прибирання”.

V. Закріплення матеріалу.

1. Робота за підручником на с. 50, 51.

– Пояснення прислів’я.

– Відгадування загадок.

– Відповіді на запитання і виконання завдань 1-4.

– Робота в групах (завдання 5).

2. Робота в зошиті на с. 17, 18.

– Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 1).

– Обговорення і виконання завдань 2, 3.

– ПРАКТИЧНА РОБОТА (завдання 4).

Складання і запис пам’ятки “Як підтримувати чисте повітря в оселі”.

3. Гра “Що потрібно для прибирання?”.

– Відгадування загадок.

1) Цього діда мусиш знати,

Він стоїть десь під стіною.

Кожен день твою кімнату

Підмітає бородою. (Віник).

2) Він узявся до роботи, бруд увесь повимітав. (Віник).

3) Що за слоник – довгий ніс – чистоту нам у дім приніс? (Пилосос).

4) Від води воно зміниться, бо худне і піниться. (Мило).

– Проведення гри.

– Назвіть, що потрібно для прибирання.

Учні по черзі називають предмети, потрібні для прибирання квартири (будинку). Той, хто помилиться або повторить предмет, що було названо, – вибуває з гри.

4. Рольова гра “Прибирання у квартирі”.

Учні імітують прибирання квартири (витирають пил, підмітають підлогу, пилососять, вибивають килими, миють підлогу, складають речі тощо).

5. Метод “Мозковий штурм”.

– Завдання 1. Дібрати прикметники до слова “повітря”.

Учні по черзі називають.

Наприклад: повітря атмосферне, безбарвне, прозоре, невидиме, свіже, чисте, забруднене, тепле, холодне, задимлене тощо.

– Завдання 2. Дібрати прикметники до слова “квартира”. Учні по черзі називають.

Наприклад: квартира чиста, світла, комфортна, прибрана, неприбрана, гарна, красива, велика, маленька, затишна тощо.

6. Творча робота. Казка “Про повітря”.

Колективне складання казки про повітря.

VI. Підсумок уроку.

– Що забруднює атмосферне повітря?

– Що забруднює повітря в оселі?

– Як підтримувати чистоту в оселі?

– Для чого слід провітрювати приміщення?

– Що допомагає підтримувати комфортний мікроклімат у помешканні?

– Що ви використовуєте для прибирання квартири (будинку)?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЯКИМ ПОВІТРЯМ МИ ДИХАЄМО. СТЕЖ ЗА ЧИСТОТОЮ В ОСЕЛІ