ЯКІСНИЙ АНАЛІЗ ДОКУМЕНТІВ
Соціологія короткий енциклопедичний словник
ЯКІСНИЙ АНАЛІЗ ДОКУМЕНТІВ – логічна інтерпретація текстів з метою їх соціол. вивчення відповідно до теми дослідження. На відміну від кількісних засобів аналізу документальних джерел, які відтворюють природничо-наукову модель пізнання, Я. а. д. спирається на методологію феноменол. підходів у соціології, спрямованих на розуміння, конструювання образів соціальної реальності з допомогою досліди, стратегій, котрі розраховані на осягнення сенсу соціальних взаємодій та глибинних механізмів
Традиційний (клас., змістовний) Я. а. д. допомагає збагнути суть документа, з’ясувати головний задум і основні ідеї його творця, а також приналежні йому логічні зв’язки та суперечності, передбачити очікуваний автором ефект повідомлення в соціокультурному середовищі, котрому він адресований, оцінити зміст документа відповідно до політ., моральних та естетичних критеріїв. Зовнішній аналіз потребує відновлення обставин створення документа в істор. і соціальному контекстах. Внутрішній аналіз – вивчити зміст документального джерела, реконструювати соціальний зміст, моделі, образи соціальної реальності, соціальних відношень та взаємодій, котрі він репрезентує. Традиційний Я. а. д. застосовується для всіх без винятку типів документів. Відомим прикладом успішного використання Я. а. д. в соціології є вивчення У. Томасом і Ф. Знанецьким листів і особистих документів польських селян, які емігрували до Америки.
Смислова інтерпретація документів передбачається в різноманітних методиках аналізу мовної (котра розуміється як соціальна) взаємодії індивідів. У етнометодології Г. Гарфінкеля розроблені прийоми документальної реєстрації та подальшого вивчення повсякденних вербальних контактів у професійному та сімейному середовищі, які грунтуються на заг. для учасників знанні контексту спілкування. В моделях обробки дискурсу, що розглядається як складне комунікативне явище, котре містить, окрім висловлювань суб’єктів, ще й їх знання щодо світу, їх думку, оцінки, а також цілі спілкування, робиться ретельна структуризація тексту стосовно когнітивних та прагматичних намірів комунікатора (Тван Дейк). Виявлення смислових ієрархій та інформативності текстів передбачено в їх інф. цільовому аналізі (Т. Дрідзе). Я. а. д. застосовується при вивченні групових дискусій і обробці фокусованих групових інтерв’ю. На досвіді Я. а. д. грунтуються методики соціол. вивчення біографій, мемуарів, “життєвих історій”, складених респондентами під час глибинних інтерв’ю. Різновиди Я. а. д. набувають сьогодні дедалі більшої популярності в соціол. дослідженнях, котрі спрямовані на т. зв. м’які технології. Завдання зменшення суб’єктивності цього методу стимулює розробку нових методик виявлення смислових структур тексту, які б поєднували елементи якісного та формалізованого аналізу документів.