ЯКИХ РОСЛИН І ТВАРИН МОЖНА ПОБАЧИТИ ЛИШЕ В АВСТРАЛІЇ?
Зустріч 36. ЯКИХ РОСЛИН І ТВАРИН МОЖНА ПОБАЧИТИ ЛИШЕ В АВСТРАЛІЇ?
Мета: ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Австралії; розвивати мовлення, мислення; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу.” (с. 119)
2. Природнича розминка
Чи вірите ви в те, що?..
– Австралія – найменший материк.
– Австралія – найвіддаленіший від інших населених материків куточок Землі.
– Австралія – це материк, де все “навпаки”: у липні тут зима, а у січні – літо.
– В Австралії пустелі займають близько її половини.
– Австралія – не найсухіший материк Землі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– Австралія – материк, на якому спекотно і мало вологи.
2. Робота за підручником (с. 120-122)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Доведіть, що Австралія – материк-заповідник.
– Які рослини характерні для вологих лісів?
– Які дерева вважають символом Австралії?
– Яка рослинність представлена у центральних посушливих районах материка?
– Чому евкаліптові ліси – світлі?
– Назвіть найхарактернішу рису тваринного світу Австралії.
– Що ви прочитали про сумчастих тварин?
– Розкажіть про сумчастих тварин Австралії.
– Хто такий качконіс?
– Які птахи поширені в Австралії?
– Які заходи вживаються для збереження неповторного рослинного й тваринного світу Австралії?
– Що вирощують в Австралії?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
– З’єднайте стрілками з назвою материка тільки правильні твердження.
Омивається двома океанами Омивається Північним Льодовитим океаном Другий за розмірами материк Омивається Тихим і Індійським океанами Найвіддаленіший материк Третій за величиною материк Скунс, алігатор, койот Баобаб, фінікова пальма, ліана Знаходиться у східній півкулі Найменший континент Цей материк схожий на трикутник Цей материк – “безлюдний континент” Знаходиться найглибше озеро світу Пінгвіни, морські слони, тюлень | Австралія | Найбільший за розмірами материк Зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи Качконіс, єхидна, кенгуру Найбільший материк Знаходиться в західній півкулі Омивається Тихим океаном Вампір, лінивець, мурахоїд На узбережжі морів і океанів живуть пінгвіни Омивається всіма океанами Олені, ведмеді, вовки Цей материк розташований у двох півкулях Найтепліший континент Омивається трьома океанами Білий ведмідь, морж, північний олень |
2. Робота над загадками
– Він високо над нами голову несе
І не тому, щоб бачить все.
І не тому, що син царя чи графа,
А тому що це… (жирафа).
– Стриб скоріш в мішок до мами,
Як скінчила жваву гру.
У мішку несе додому
Мама доню… (кенгуру).
– Він майже сто метрів за зростом:
На нього залізти непростої
Із Австралії був він
І до нас завезений.
У нього одна робота –
Осушення болота. (Евкаліпт)
– Він на дереві висить.
Їсть евкаліпт, багато спить. (Коала)
– Довгі свої голки Виставляє напоказ.
Це не їжачок, а… (дикобраз).
3. Гра “Третій “зайвий”
Лев, єхидна, кенгуру.
Евкаліпт, пляшкове дерево, орхідея.
Пума, коала, качкодзьоб.
4. Розгадування кросворда
1. Вид страуса, який проживає на території Австралії. (Нанду)
2. Яких свійських тварин розводять в Австралії? (Овець)
3. Тварина, яка має схожий на білячий хвіст. (Опосум)
4. Великий птах, який не вміє літати. (Страус)
5. Сумчасте сліпе звірятко. (Кріт)
6. Сумчастий ведмідь. (Коала)
7. Безголосий птах з довгою шиєю, чорним оперенням. (Лебідь)
8. Тварина, яка стала дикою, після того, як людина її залишила на цьому материку. (Дінго)
5. Гра “П’ять речень”
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Австралії.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Назвіть представників рослинного світу Австралії.
– Назвіть представників тваринного світу Австралії.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 120-122.