Ямайська валютна система

Ямайська валютна система – якісно новий етап розвитку світової валютної системи. Склалася поступово під впливом кризи й наступного краху Бреттон-Вудської валютної системи фіксованих валютних курсів, спричинених суттєвими змінами у світовому господарстві, потужним не керованим спекулятивним переливанням капіталу, а також прагненням країн до здійснення незалежної фіскальної грошової політики. У 1976 у Кінгстоні (на Ямайці) члени МВФ оголосили про перехід до якісно нової світової валютної системи, що базується на таких головних принципах:

1. Перехід до “плаваючих” курсів і перетворення СДР на світовий грошовий еталон (базу паритетів і курсів), на головний резервний актив і міжнародний засіб розрахунків і платежу. Водночас Ямайська угода дає змогу встановлювати інші (крім СДР) паритети щодо будь-якої валюти, а це означає багатовалютний стандарт. У середині 90-х до американського долара були прив’язані валюти майже 40 країн, до французького франка – 13. 2. Юридично закріплено процес демонетизації золота, скасовано офіційну ціну на золото та фіксацію золотого вмісту національних валют (золотих паритетів), знято будь-які обмеження на його приватне
використання, а вільний ринок золота не регулюється державами і міжнародними економічними організаціями, що за більшістю ознак свідчить про перетворення золота на звичайний товар. 3. Посилюється міждержавне валютне регулювання, зокрема через МВФ, вплив на механізм “плаваючих” курсів. Для цього вживаються заходи щодо посилення функцій СДР як грошей через розширення можливостей їх використання, їх тримачами стають не лише центральні банки, а й деякі інші фінансові установи. МВФ уповноважений стежити за валютною політикою і станом економіки країн-членів, за координацією валютно-кредитної політики розвинених країн. З цією метою він виробляє рекомендації у сфері валютно-фінансової та економічної політики. МВФ приділяє значну увагу регулюванню процесу пристосування національних економік до поглиблення інтернаціоналізації продуктивних сил і економічних відносин. З 1985 найрозвиненіші країни світу офіційно практикують одночасні зміни облікових ставок центральних банків.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Ямайська валютна система