ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ. СУХІСТЬ КЛІМАТУ, ЇЇ ОСНОВНІ ПРИЧИНИ. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АВСТРАЛІЇ. ВОДИ СУХОДОЛУ
Розділ II
МАТЕРИКИ
Урок № 28
Тема. ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ. СУХІСТЬ КЛІМАТУ, ЇЇ ОСНОВНІ ПРИЧИНИ. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АВСТРАЛІЇ. ВОДИ СУХОДОЛУ
Мета: показати особливості кліматичних умов і внутрішніх вод Австралії, продовжувати формувати поняття про основні та перехідні кліматичні пояси і відповідні типи клімату; вдосконалювати вміння працювати з кліматичними картами та діаграмами, виховувати повагу до власних думок та думок товаришів по класу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична і кліматична
Опорні та базові поняття: клімат, показники клімату, кліматичний пояс, внутрішні води, температура повітря, сухість, вологість, тип клімату, річка, озеро, підземні води, річкове русло, крік.
Географічна номенклатура: річки: Муррей, Дарлінг; озеро Ейр; Великий Артезіанський басейн.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
Визначення мети і завдань роботи на уроці. Визначення основних етапів роботи на уроці.
II. Актуалізація опорних знань
1. Прийом “Географічна мозаїка”
– Атмосферний вихор, який має низький тиск у центрі. З ним пов’язана нестійка хмарна погода з опадами… (Циклон)
– Випромінення Сонця… (Радіація)
– Субекваторіальна або тропічна рослинність у вигляді степових просторів з багаторічних трав’янистих рослин, серед яких розкидані окремі дерева, групи дерев або чагарники… (Савана)
– Природна розплавлена маса гірських порід, яка утворилася в глибинних шарах Землі і не виливалася на її поверхню… (Магма)
– Широтна смуга з відносно однорідним кліматом… (Кліматичний пояс)
– Частина суходолу, з якої вода стікає в певну річку, озеро, море… (Басейн стоку)
– Постійний горизонтальний і вертикальний рух повітря в атмосфері Землі… (Атмосферна циркуляція)
– Паралелі 23° 26′ пн. і пд. широти, які проведені на глобусі та карті пунктирною лінією… (Тропіки)
– Природний водний потік, який протікає у виробленому ним видовженому заглибленні земної поверхні… (Річка)
– Видовжене заглиблення річкової долини, постійно заповнене текучою водою… (Русло)
– Замкнута природна заглибина в земній поверхні, заповнена водою… (Озеро)
2. Прийом “Географічна лабораторія”
Учні наносять на контурні карти номенклатуру ГП і рельєфу Австралії під диктовку вчителя на два варіанти.
3. Прийом “Мікрофон”
– Чому Австралію іноді називають островом?
– Назвіть крайні точки материка.
– Чому Австралія була відкрита пізніше від більшості інших материків?
– Хто і коли її відкрив?
– Чому Австралію називають найнижчим материком? Порівняйте середні висоти Австралії і Африки.
– Чому в рельєфі переважають рівнини?
– На які корисні копалини багата Австралія?
– Що спільного і відмінного в рельєфі Австралії і Африки? В чому причина?
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Прийом “Проблемне питання”
Учитель. В природі все взаємопов’язано. Як географічне положення Австралії впливатиме на її клімат і внутрішні води? Чи підтвердиться зв’язок? Чому Австралія – найсухіший материк на Землі? Чому в південних його штатах чітко виражені пори року, а у північних – тільки два сезони. На всі “чому?” відповімо, вивчивши тему уроку. (Всі ці питання записані на дошці, до них повертаємось в кінці уроку.)
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
1. Загальні особливості клімату.
Вчитель пояснює, учні працюють з картами атласу, підручником.
Прийом “Мозковий штурм”
Треба продовжити речення, запропонувавши будь-які можливі вірні варіанти:
А) клімат жаркий, тому що…
Б) клімат сухий, тому що…
2. Кліматичні пояси і типи клімату.
Учні називають кліматичні пояси, в яких розташована Австралія. Звертають увагу на те, що о. Тасманія розташований у помірному кліматичному поясі. За текстом підручника учні самостійно характеризують кліматичні пояси і типи клімату, працюють за варіантами:
1 варіант – субекваторіальний кліматичний пояс;
2 варіант – тропічний кліматичний пояс;
3 варіант – субтропічний кліматичний пояс.
3. Води суходолу.
Прийом “Мікрофон” (випереджальне домашнє завдання, повідомлення учнів)
Чи багато річок і озер в Австралії? Чому?
Розповідь вчителя про систему Муррей – Дарлінг.
Питання. Дарлінг влітку пересихає, розбиваючись на окремі водойми, а Муррей – ні. Чому?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом “Експрес-тест” (із запропонованих тестів вчитель формує тести за двома варіантами по 6 запитань)
1. Океани, якими омивається Австралія:
А) Індійським та Атлантичним;
Б) Атлантичним та Тихим;
В) Тихим та Північно-Льодовитим;
Г) Тихим та Індійським.
2. Координати, які має будь яка з точок Австралії:
А) південну широту та східну довготу;
Б) північну широту та західну довготу;
В) південну широту та західну довготу;
Г) північну широту та східну довготу.
3. Майже посередині Австралія перетинається:
А) екватором; б) Південним тропіком; в) нульовим меридіаном; г) Південним полярним колом
4. Тектонічні структури, що лежать в основі материка:
А) давня платформа та область нової складчастості;
Б) область давньої складчастості та давня платформа;
В) область нової та давньої складчастості;
Г) область нової складчастості.
5. Давній Австралійській платформі в рельєфі відповідає:
А) Великий Вододільний хребет та Центральна низовина.
Б) Великий Бар’єрний риф та Великий Вододільний хребет.
В) Центральна низовина та Західно-Австралійське плоскогір’я.
Г) Західно-Австралійське плоскогір’я та Великий Вододільний хребет.
6. Кліматичний пояс, що займає Північ Австралії:
А) арктичний; б) субтропічний; в) субекваторіальний; г) помірний.
7. Північ материка отримує найбільшу кількість опадів, в той час коли Сонце знаходиться в зениті над:
А) Південним тропіком; б) екватором; в) Північним тропіком; г) нульовим меридіаном.
8. Максимальні температури повітря в більшій частині Австралії фіксуються в:
А) червні – липні; б) березні – квітні; в) грудні – січні; г) листопаді – грудні.
9. Тип живлення, що є переважаючим для річок Австралії:
А) льодовиковий; б) грунтовий; в) сніговий; г) дощовий.
10. За своїми природними особливостями австралійське озеро Ейр більш за все нагадує африканське озеро:
А) Ньяса; б) Танганьіка; в) Вікторія; г) Чад.
11. Вітри, що дмуть над більшою частиною материка Австралія:
А) бризи; б) мусони; в) пасати; г) південно-західні.
12. Територія материка, де знаходиться Великий Артезіанський басейн:
А) північ материка; б) центр; в) схід; г) північний схід.
VI. Підсумок уроку
Прийом “Роблю висновок”
– В Австралії жаркий клімат, причиною чого є розташування материка поблизу екватора і на Південному тропіку.
– В Австралії сухий клімат, бо тропік перетинає материк посередині, а Великий Вододільний хребет не пропускає вологу з океану у внутрішні райони.
– Австралія розташована у трьох кліматичних поясах, в субтропічному і тропічному, виділяють ще кліматичні області за зволоженням.
– Річок та озер обмаль, бо сухий клімат. Кріки – тимчасові водотоки.
VІІ. Домашнє завдання
– Опрацювати текст підручника.
– Підготувати повідомлення про Великий Бар’єрний риф.
– Підготувати повідомлення про тварин і рослини Австралії.
Додатковий матеріал до уроку
В сухий період оз. Ейр – це невеликі окремі солоні водойми. Після літніх злив каламутні води кріків наповнюють його водою. У середині XX століття озеро Ейр хотіли зовсім прибрати з карти, бо воно було сухим вже 10 років. Але в літку 1949 року трапився катастрофічний паводок, кілька місяців ішов дощ, могутні потоки наповнили озеро. З літака географи побачили “синє море”, оточене луками, квітами. Береги його кишіли чайками, пеліканами, качками та іншими птахами. Глибина озера складала 4 метри. Однак сильна спека і випаровування швидко перетворили цю красу на окремі солоні плями. В січні 1953 року озеро знов відтворила чергова рекордна злива. Саме тому на карті озеро Ейр позначається пунктиром.