Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

УРОК № 61

Тема. Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова

Мета: познайомити учнів із загальновживаними, професійними та діалектними словами, їх особливостями, вчити знаходити дані слова в тексті; розвивати пам’ять, увагу; виховувати повагу до рідного слова.

Обладнання: підручник, словники.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашньої вправи.

2. Зорово-слуховий диктант-взаємоперевірка.

Завдання: підкреслити власне українські і запозичені слова.

Ті

журавлі і їх прощальні сурми.

Тих відлітань сюїта голуба.

Натягне дощ свої осінні струни,

Торкне ті струни пальчиком верба.

(Ліна Костенко.)

3. Творча робота.

Завдання: скласти два речення, до складу яких входять аналогічні власне українське і запозичене слова.

Аеродром – літовище, фонтан – водограй.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з таблицею “Лексика української мови за сферою вживання”.

(Див. урок 60.)

2. Бесіда з учнями.

– Які слова називаються загальновживаними?

А які діалектними? професійними?

3. Робота за підручником.

Вправа 389 (усно).

4. Вибірковий диктант.

Завдання: виписати з тексту шість загальновживаних слів. Назвати слова, лексичне значення яких не зрозуміло. Як називаються такі слова?

Теплим весняним ранком Іван йшов в полонину.

Ліси ще дихали холодком, гірські води шуміли на скоках, а плай радісно підіймався вгору поміж воронням. Вниз западалися боки гори у глибокі чорні ізвори, звідки родились холодні потоки, куди не ступала людська нога, де плекався тільки бурий ведмідь, страшний ворог маржини – “вуйко”.

(М. Коцюбинський.)

5. Робота за підручником.

1) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 171.

2) Вправа 390 (усно).

6. Вибірковий диктант.

Завдання: виписати діалектичні слова разом з відповідними їм загальновживаними.

А є ще риси мови, що звуться – діалекти:

Це говори місцеві на дещо інший лад.

На Київщині (в Літках) взуття зовуть обувка,

А огірок звичайний в Чернігові – гурок,

А кошик на Поліссі (в Іванкові) – кошувка,

І назви, і вимова різняться, що не крок.

(З вірша Д. Білоуса “Чудесні барви”.)

7. Проблемне запитання.

– Яке значення у мові мають діалекти?

8. Робота за підручником.

1) Вправи 391 (письмово), 392 (усно).

2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 172.

9. Творча робота.

Завдання: записати п’ять слів, якими користуються хлібороби, вчителі, програмісти (за варіантами). Скласти з ними речення або твір-мініатюру (на вибір учнів).

10. Робота за підручником.

Вправи 393 (письмово), 394 (письмово).

11. Розподільний диктант.

Завдання: виписати в першу колонку загальновживані слова, у другу – професійні, у третю – діалектні.

Вітер, легінь, мартен, газдиня, бараболя, телевізор, береза, шахта, капелюх, файний, рейки, стержень, швидко, мовчати, борзо, рантух, вуглевидобуток, літо, кліть, ластівка.

Довідка: легінь – парубок, газдиня – хазяйка, бараболя – картопля, файний – гарний, борзо – швидко, рантух – хустина.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда з учнями.

– Які слова називаються професійними?

– А які діалектними? загальновживаними?

– З якою метою вживаються в художніх творах діалектні та професійні слова?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, § 47, вправа 395.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова