Залежність колірної гами від освітлення. Свято весняної природи
Тема уроку. Залежність колірної гами від освітлення. Свято весняної природи.
Мета уроку. Вчити підбирати кольорову гаму для передавання стану та настрою в природі, ознайомити учнів з поняттям “колорит”, впливом кольору на людину; закріпити техніки виконання малюнку графічно, живописно, використовуючи декоративно-прикладні елементи, формувати вміння передавати простір, вчити підбирати кольорову гаму для передачі стану та настрою в природі, створювати пейзаж за уявою; розвивати творчі здібності, зорову пам’ять, естетичний смак,
Обладнання:
– проектор, комп’ютер (ноутбук), екран, слайд-шоу;
– фарби гуаш, акварель, пензлики;
– зошити-альбоми;
– література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М. І. Резніченко, С. І. Трач. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2015. – 142 с.; Програма “Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів, 2011”.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Сядьте, діти, посміхніться,
Схаменіться, не крутіться!
Любі, я вас всіх вітаю,
Творчості від вас чекаю.
II.
– Що таке колір?
– Що ми називаємо колірним спектром?
– Які кольори є складовими спектрального (колірного) кола?
– Що таке пейзаж?
– Які кольори називаються теплими, холодними?
– Що таке лінія горизонту?
– Як змінюються кольори з віддаленням?
III. Викладання нового навчального матеріалу.
1. Бесіда.
Поки ми мандрували різними світами, у нашому краї настала весна. Ніжні промені сонця пробудили природу: з’явилася зелена травичка, розквітли перші квіти, на деревах набухли бруньки. А як дзвінко співають пташки! Усі навколо радіють весні, а разом з усіма й ми.
Вирушаймо в уявну подорож сторінками весни і згадаймо, яка вона… ця чарівниця-весна…
Відео-ролик “Весна”.
– Якою ви її побачили?
– Які поетичні рядочки згадуються?
2. Мозковий штурм.
– Як гадаєте, що означає “дивитись” і “бачити”?
– Чи тотожні ці поняття? (Ні, можна дивитись, та не бачити).
А зараз перевіримо, чи вміємо ми бачити душею… Заплющіть очі й пошепки скажіть “весна”… Які почуття у вас виникли?
– Якими б кольорами передали ці почуття?
– Які кольори можемо бачити весною? (Теплі та холодні).
– Які кольори називаються теплими?
3. Робота з підручником (с. 79-80).
IV. Практична робота в зошитах-альбомах.
(Звучить музика, змінюються слайди із зображенням природи).
Тож берімося малювати ранню весну! Весняні пейзажі різняться не лише за тематикою зображень – гори, ліси, поля, річки, озера, а й за кольорами. В одних краєвидах переважають яскраві радісні барви, в інших – спокійні, менш насичені. Кожний з них має свій настрій, що виражається в колориті – гармонійній взаємодії кольорів та їхніх відтінків, поєднаних художником для відтворення власного задуму.
Вам відомо, що основним художнім засобом живопису є колір.
Він може викликати різні почуттєві асоціації. Сполучення кольорів у творах живопису створює певну систему: колорит – співвідношення барв, кольорів за тоном, насиченістю, що створює певну єдність картини, фрески та ін.
Колорит розкриває нам кольорове багатство світу. Він допомагає художникові передати настрій у картині: може бути спокійним і напруженим, радісним і сумним тощо, а також теплим і холодним, світлим і темним.
Демонструючи репродукції, вчитель активізує знання учнів про колорит, як отримані раніше, так і набуті щойно. Крім знайомих уже учням понять про теплий та холодний колорит, їм наводяться приклади монохромного колориту (спокійні наближені кольори) та поліхромного колориту (активні контрастні кольори).
– Які кольори називаються теплими? (Ті, які викликають у нас відчуття тепла: червоний, жовтий та їхні відтінки).
– Як утворити відтінки кольорів? (Змішуванням фарб).
– Який відтінок утвориться, якщо ми змішаємо жовту та червону фарби? (Жовтогарячий).
– Як утворити світлішу фарбу від основної? (Розбавлянням з водою – акварель, змішуванням з білою – гуаш).
– Які кольори називаються холодними?
– Отже, які кольори можна використати, малюючи весну?
– Що таке перспектива?
– Що таке лінія горизонту?
– Як змінюються предмети з віддаленням?
Слухання казки (використання ПК – показ кольорів весни).
Весняна родина
У прекрасної царівни Весни було три брати: Березень, Квітень, Травень.
Березень був якийсь дивний. То веселий і теплий, із сонечком дружить, відлигу до себе в гості запрошує, то, буває, насупиться і з завірюхою заприятелює.
Брат Квітень перші квіти людям дарує: синьоокий первоцвіт, золоті кульбабки. Абрикоси стоять заквітчані, мов рожеві хмаринки. Дружить Квітень із сонечком, легеньким вітерцем, теплим дощиком і з веселими ставками.
А ось і третій брат Травень – зеленню буяє, оксамитові килими розстеляє, шовкові, смарагдові трави розчісує. Все навкруги напоєне пахощами квітів і трав. Це справа рук весняної родини.
– Отже, які кольори можна використати, малюючи весну? Технологія “Мікрофон”
Весна – це….
– Весна – це тепло, блакитне небо, яскраве сонечко.
– Весна – це перші квіти, зелена травичка, зелені листочки на кущах і деревах.
– Весна – це теплий дощик, веселі пісні пташок. Це перший грім і перша громовиця.
– Весна – це мамине свято, це день народження Тараса Шевченка, це Великдень.
V. Пробне застосування знань, формування умінь.
Створіть живописну композицію “Свято весняної природи” (акварель або гуаш). Продумайте композицію: визначте, що малюватимете у її центрі, а що зображатимете навколо. Намагайтеся створити колорит, який передаватиме настрій пейзажу.
Фізкультхвилинка.
VI. Перегляд, аналіз та оцінювання учнівських робіт. Підсумок уроку. Рефлексія.
– Що таке колорит?
– Які кольори переважають у ваших роботах? Чому?
(Діти презентують свої роботи).
Швидко збігають хвилини,
Ось і прощатись пора,
Дозвольте всім на прощання
Зичити щастя й добра.