ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: формувати в учнів уміння замінювати одні одиниці вимірювання довжини і маси іншими; закріплювати уявлення про обернені задачі; вдосконалювати навички усних і письмових обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Бліцопитування
– Скільки сантиметрів у дециметрі? у метрі?
– Скільки разів потрібно взяти по 20 см, щоб отримати 1 м?
– Скільки разів потрібно взяти по 50 г, щоб отримати
– Скільки разів потрібно взяти по 2 см, щоб отримати 2 м?
– Доберіть потрібні одиниці вимірювання маси.
Слон – 5… (т)
Яблуко – 150… (г)
Портфель – 3… (кг)
Мішок картоплі – 2… (ц)
3. Математичний диктант
– Запишіть цифрами числа, в яких:
346 од. класу тисяч і 283 од. класу одиниць; 527 одиниць класу тисяч; 40 одиниць класу тисяч і 120 одиниць класу одиниць.
– Записати число, що складається з одинадцяти тисяч, одинадцяти сотень, одинадцяти одиниць.
– Запишіть числа, які почуєте.
Діаметр екватора Землі 12 756 км; найбільша висота над рівнем моря – гора
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення таблиць вимірювання довжини і маси (фронтально)
– Назвіть одиниці вимірювання маси від більшої до меншої.
– Назвіть одиниці вимірювання довжини від більшої до меншої.
Робота в парах (завдання 338, з вибірковою перевіркою)
2. Розв’язання нерівностей (завдання 282, колективно)
– Щоб нерівність 120 – х < 95 була правильною, потрібно вибрати такі значення букви х, які були б більшими за 25. Це числа 30 і 35.
3. Самостійна робота (завдання 341)
1 варіант – верхній рядок:
420 : 7 = 60; 200 : 4 = 50; 48 000 : 8 : 3 = 2000; 180 + 20 • 5 = 280.
2 варіант – нижній рядок:
50 • 8 = 400; 300 • 5 = 1500; 30 • 7 + 3 = 213; 300 + 300 : 2 = 450.
4. Фізкультхвилинка
5. Робота над задачами
Завдання 340
Колективне складання короткої умови задачі.
100 кг – 18 кг
900 кг – ?
Самостійне розв’язування задачі з подальшою взаємоперевіркою в парах.
900 : 18 • 100 = 5000 (кг)
Завдання 342
– Самостійно прочитайте задачу. Складіть короткий запис до неї.
– Проаналізуйте задачу від питання за коротким записом. Складіть план розв’язання задачі. (Колективне розв’язування задачі з записом на дошці і в зошитах.)
1) 16 + 19 = 35 (кг) – ягід усього зібрали;
2) 35 : 7 = 5 (ящ.)
(16 + 19) : 7 = 5 (ящ.)
– Складіть обернені задачі. (В обернених задачах одне з даних чисел приймається за невідоме.) Стисло запишіть обернені задачі. Одну з них розв’яжіть.
Задача 1 (обернена)
З двох вишень зібрали 5 ящиків ягід по 7 кг кожен. Скільки кілограмів ягід зібрали з другої вишні, якщо з першою зібрали 16 кг?
1) 7 • 5 = 35 (кг) – ягід усього зібрали;
2) 35 – 16 = 19 (кг) – ягід зібрали з другої вишні.
(7 • 5) – 16 = 19 (кг)
Задача 2 (обернена)
З однієї вишні зібрали 16 кг ягід, а з другої – 19 кг. Усі ягоди розклали порівну в 5 однакових ящиків. Яка маса одного ящика?
1) 16 + 19 = 35 (кг) – ягід усього зібрали;
2) 35 : 5 = 7 (кг) – ягід в одному ящику.
(16 + 19) : 5 = 7 (кг)
Завдання 343
– Прочитайте задачу. (Уточніть значення слів-термінів. З’ясуйте, кому з учнів доводилося спостерігати за приготуванням розчину або брати участь у цьому процесі.)
– Приймемо 8000 кг цементу за одну частину.
1) 8000 • 2 = 16 000 (кг) – потрібно піску;
2) 8000 • 4 = 32 000 (кг) – потрібно щебеню.
Завдання 344
– Ознайомтеся з умовою задачі.
– Складіть коротку умову та розв’яжіть задачу самостійно.
Один учень працює біля дошки. Решта – у зошитах. Самоперевірка з дошки.
Завдання 345
– Ознайомтеся з умовою задачі. Порівняйте текст задачі з її коротким графічним записом. Розв’яжіть задачу самостійно, користуючись планом.
1) Скільки літрів молока дала б корова за два удої, якби вранці дала молока стільки, скільки і ввечері?
2) Скільки літрів молока дала корова ввечері?
3) Скільки літрів молока дала корова вранці?
1) 25 – 3 = 22 (л);
2) 22 : 2 = 11 (л);
3) 11 + 3 = 14 (л).
Завдання 346 (колективно)
Завдання 347 (самостійно з наступною взаємоперевіркою в парах)
120 : 4 • 3 = 90 (кг)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 348; 349 (с. 55).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили сьогодні на уроці?
– Які завдання сподобалися найбільше?