Запитання до природи. Як економно використовувати воду вдома?
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 20
Тема. Запитання до природи. Як економно використовувати воду вдома?
Мета: розповісти учням про економне використання води; дати уявлення про те, який шлях долає вода, перш ніж потрапляє в наші будинки; закріплювати знання про воду і про те, як людина її використовує; формувати пізнавальний інтерес до природи; виховувати екологічну свідомість.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
>> Робота над загадкою
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува, як скло,
Крихка й тверда –
Звичайна, підкажіть,… (вода).
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як економно використовувати воду вдома.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над загадками
– У неї ллється, з неї ллється,
Сама по землі плентається. (Річка)
– Не кінь, а біжить,
Не ліс, а шумить. (Річка)
2. Робота в групах
Діти обговорюють, звідки потрапляє
– Який шлях долає вода, перш ніж потрапити в наші будинки?
3. Бесіда
– Чи можна уявити собі життя без води? Чому?
– Як людина використовує воду?
– Яку воду ви використовуєте для купання, прання, миття посуду? (Гарячу)
– Як ви вважаєте, чи багато енергії потрібно для очищення і нагрівання води?
– Дійсно, щоб очистити і нагріти воду, витрачають величезну кількість енергії.
4. Розповідь учителя
– Виявляється, ми витрачаємо води найбільше у світі. Щодня вдома на 1 людину використовуємо:
– на миття рук (не закриваючи кран) – 6-8 л;
– чищення зубів – 6-8 л;
– обполіскування унітазів – 15 літрів (за одне змивання);
– душ – 15-20 л на хвилину;
– прання – 130-150 л (за 1 прання);
– прийняття ванни – 150 л.
Води витрачаємо багато. Тому люди намагаються придумати, як заощадити воду.
Вода тече з крану швидше, ніж ви встигаєте її використовувати повністю. За хвилину з відкритого крану витікає 12-20 л безцінної прісної води! Адже економія води – це всього лише справа звички: закривайте кран, поки ви чистите зуби або користуйтеся склянкою для полоскання рота. Мийте посуд не під поточним струменем води, а в раковині, закривши отвір пробкою. А головне – не забувайте закривати воду!
Три простих правила – і за рік ви можете заощадити ціле озеро діаметром 200 м і завглибшки 2 м. Окрім цього, ви також економите хімікати, що використовують для очищення води, та енергію, що використовують для її нагрівання і перекачування.
5. Вивчення правил економії води
– Під час полоскання рота – закривати кран, поки чистиш зуби, і користуватися склянкою.
– Замінити прийом ванни душем.
– Приймаючи душ, намагатися, щоб вона не витрачалася марно.
– Мити посуд не під поточним струменем, а в раковині, закривши зливний отвір пробкою.
– Прати білизну при повному завантаженні машини.
– За допомогою батьків полагодити всі крани, що підтікають.
– На дачі поставити бочку для водостічної води.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Гра “Коли я вмиваюся” (за принципом “Світлофор”)
– Коли я вмиваюся і чищу зуби:
– я розмірковую лише про свої проблеми;
– я захоплююся водою – це дивна речовина;
– я витрачатиму стільки води, скільки побажаю;
– економити воду безглуздо, адже батьки за неї платять;
– я закриваю кран на якийсь час, поки чищу зуби;
– проблема води – це проблема дорослих, нехай вони її розв’язують;
– я погано закручую крани, а коли з них усе ж продовжує крапати вода, кличу дорослих і прошу полагодити кран;
– води на Землі багато, можна не турбуватися, чистої води завжди на всіх вистачить.
2. Гра “Слова про воду”
Призначають “Фею Води”. У неї в руках – чашка з водою. “Фея Води” обходить дітей і бризкає на них зі своєї чашки. Той, на кого потрапили краплі води, повинен промовити певне слово, що у нього асоціюється з водою (наприклад: водопровідник, умивання, душ, напій тощо).
– Чи доводилося вашій сім’ї звертатися за допомогою до водопровідника? чим він вам зарадив?
– Як ви вважаєте, що трапилося б у місті, якби на тиждень у ньому відключили гарячу і холодну воду?
– Які робочі інструменти допомагають водопровідникові працювати?
– Як ви гадаєте, якою людиною повинен бути кваліфікований водопровідник? Що він повинен уміти робити?
3. Аналіз ситуації
– А тепер послухайте один запис.
– Привіт, Федю! Привіт, Дмитрику! Ви що такі веселі?
– Так, ми зараз чудово грали. Набрали повну ванну води і пускали кораблики, а потім пішли на вулицю.
– Кран закрили?
– Навіщо? Води і так багато. Нехай тече, потім закриємо.
– Діти, як би ви оцінили поведінку хлопців? Добре вони вчинили? (Ні! Воду потрібно берегти. Вони могли б затопити сусідів, які живуть поверхом нижче.)
V. Підсумок уроку
– Яке значення має вода в нашому житті?
– Як слід ставитися до води?
– Що на уроці було цікавим?
– Запам’ятайте: економлячи воду, ми зберігаємо енергію, гроші, своє здоров’я і здоров’я нашої планети.