ЗАПИТАЄМО У МАТІНКИ ПРИРОДИ: ВОДА

Мета: показати учням роботу води в природі (рятівну і руйнівну); розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до води, любов до прекрасного.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Як можна уникнути забруднення водойм?

– Чи можна мити машини в річці або озері?

– Як зекономити воду, коли миєш посуд або чистиш зуби?

– Чому водяні організми називають “санітарами” водойм?

– Чому збереження води пов’язане із майбутнім кожної людини? Доведіть свою думку.

Кожен літр забрудненої води, потрапляючи у водойму, робить непридатними 100 літрів чистої води.

Один грам нафти, потрапляючи на водну поверхню, вкриває її тоненькою плівкою на площі близько 500 гектарів.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про те, яку роботу виконує вода в природі.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 22-23)

– Пригадайте! Що нового ви тепер знаєте про воду?

– Поміркуйте! Чи завжди вода приносить тільки користь?

– Роздивіться світлини на с. 22 із зображенням лиха, яке може спричинити вода. Адже вона має величезну

руйнівну силу.

– Що розповів Карасик Золотенко про руйнівну силу води?

Робота у групі

– Обговоріть: коли вода стає “рятівником”?

Використовуйте допоміжні слова: питна вода, спрага, чистота, урожай, тварини, рослини, голод, навколишнє середовище, пожежа, ліс, поле город, дощ.

– Розгляньте картини в художній галереї Матінки Природи. Яке природне явище зображено на картинах Артемія Мещерського та Володимира Титаренка?

2. Фізкультхвилинка

Гра “Вода – не вода”

– Я називатиму слова. Якщо назване слово означає те, що містить воду (хмара), ви маєте встати. Якщо предмет або явище має непряме відношення до води (корабель), – підняти руку. Якщо названий предмет або явище, що не має жодного зв’язку з водою (вітер), плесніть у долоні.

Калюжа, катер, дощ, пісок, водоспад, камінь, водолаз, сніг, дерево, пляж, тюлень, машина, хмара.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Повідомлення учня “Повені” (додаток)

– Повінь – це затоплення місцевості, населених пунктів, промислових і сільськогосподарських об’єктів, що приносить збиток. Повені призводять до руйнування господарських об’єктів, загибелі посівів, лісів і вимушеної евакуації населення із зони затоплення. Повені, які призводять не лише до руйнувань, але й до людських жертв, називають катастрофічними. їх причиною можуть бути сильні зливи, дружне танення снігів після багатосніжної зими.

2. Повідомлення учня “Цунамі” (додаток)

– Цунамі – рідкісне, але дуже грізне явище природи. Слово цунамі в перекладі з японської означає “велика хвиля, що заливає бухту”. Ці хвилі можуть бути незначними і навіть непомітними, але можуть бути і катастрофічними. Руйнівні цунамі викликаються головним чином сильними підводними землетрусами на великих глибинах морів і океанів, а також підводними виверженнями вулканів. При цьому в короткі проміжки часу приводяться в рух мільярди тонн води. Виникають невисокі хвилі, що біжать по поверхні океану зі швидкістю реактивного літака,- 700-800 кілометрів на годину.

У відкритому океані навіть найгрізніші цунамі не загрожують такою небезпекою, як на мілководді та суходолі. Трагедії розігруються при підході хвиль цунамі в район прибережного мілководдя. На березі хвилі досягають 10-15 метрів і вище.

Наслідки цунамі бувають катастрофічними: наносять величезні руйнування, забираючи сотні тисяч людських життів.

Найбільша кількість цунамі зароджується на узбережжі Тихого океану (приблизно раз на рік).

– Яку роботу здійснює вода в усіх цих прикладах? (Руйнівну)

3. Повідомлення вчителя

– Але вода здійснює не лише руйнівну роботу. Річкова вода під час весняної повені наносить родючий мул на окремі ділянки землі. На них дуже добре розвивається рослинність.

Жоден процес у живих організмах не проходить без участі води. Рослинам вона потрібна для поглинання речовин з грунту, просування їх по стеблу, листочкам, у вигляді розчинів, для проростання насіння.

Усе живе і неживе: будь-які грунти, гірські породи, усі предмети, тіла, організми – складаються з води. Наприклад, в людському тілі 60-80 % води.

Важливою є роль води в житті людського суспільства. Людина перетворила водойми на транспортні шляхи, річкові потоки на джерело дешевої електроенергії.

Вода є місцем існування багатьох живих організмів, яких не зустрінеш на суші. (Перегляд фрагмента відеофільму “Мешканці морів і океанів”.)

Водні ресурси – національне багатство нашої країни, яке вимагає дбайливого ставлення: строгого обліку, охорони від забруднення, економного використання.

– А чи завжди економно ми використовуємо воду?

4. Повідомлення учня “Як людина змусила воду працювати”

– Усі, кому доводилося носити воду у відрах, знають, яка вона важка. Під впливом своєї маси вода стікає з високих місць у нижчі. Якщо на шляху води, що тече, поставити колесо, то вода приведе його в рух.

Так людина здавна використовувала силу води на млинах.

У наш час за допомогою води працюють машини, які дають електрику. Машини ці стоять на гідроелектростанціях. Слово гідро означає “вода”.

Електрика йде по дротах у міста і приводить у рух верстати заводів і фабрик, потяги метрополітену, тролейбуси і трамваї, освітлює вулиці і будинки, використовується в побутових приладах: пилососах, пральних машинах, холодильниках, прасках, плитках, чайниках іт. ін.

Гідроелектростанції для отримання електрики використовують роботу води, що падає. Вода, високо піднята греблею, давить своєю тяжкістю на колеса машин, які називаються турбінами. Під величезним тиском води колеса турбін обертаються.

Турбіни передають свій рух іншим машинам – генераторам, які і виробляють електричний струм.

Перша гідроелектростанція в Україні була побудована на Дніпрі – Дніпрогес.

5. Робота в парах

– Розкажіть, чи доводилося вам бачити, як стікають із горбів дощові потоки. Поміркуйте, коли утворюються яри (за допомогою можете звернутися до “Довідкового бюро Матінки Природи”).

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Що нового дізналися на уроці?

– Чому людина повинна берегти воду, адже її на Землі так багато?

– Доведіть, що вода – руйнівник.

– Виконайте проект “Облаштовуємо нашу планету”. Як уберегти свою місцевість від руйнівної сили води?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 22-23.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЗАПИТАЄМО У МАТІНКИ ПРИРОДИ: ВОДА