ЗАПИТАЄМО В МАТІНКИ ПРИРОДИ: ЯК ПОЛІПШИТИ РОДЮЧІСТЬ ГРУНТУ
Мета: ознайомити учнів із засобами збереження та поліпшення родючості грунту; розвивати мислення, допитливість; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Доведіть, що у грунті містяться повітря, вода, пісок, глина і перегній.
– Яка речовина “зафарбовує” грунти в чорний колір?
– Поясніть: для чого люди обробляють грунти?
– Роздивіться різні світлини із зображенням різних грунтів, поширених в Україні.
–
– Які грунти відзначаються найбільшою родючістю? (Проект “Облаштовуємо нашу планету”)
2. Вікторина “Склад грунту”
– Одна зі складових частин грунту, ним полюбляють гратися діти. (Пісок)
– Верхній шар землі, на якому зростають рослини. (Грунт)
– Грунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є… (глина).
– Що ви виявите у грунті, коли кинете його грудочку в склянку з водою? (Повітря)
– Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Перегній)
– Рідина, що входить до складу грунту. (Вода)
– Головна ознака грунту. (Родючість)
–
– Родючий грунт – це такий, на якому добре ростуть рослини. Такий грунт містить багато перегною, воду і повітря. Найбільш родючим грунтом є чорнозем. Наша країна багата на чорноземи.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, як зберегти та поліпшити родючість грунту.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 57)
– Пригадайте! Що ви знаєте про родючість грунту?
– Що порадив пан Кріт, щоб допомогти грунтам зберігати родючість?
Робота в парах
– Роздивіться фотографії на с. 57 і поміркуйте! На яких полях землероби отримають вищий урожай? Свою думку доведіть.
2. Розповідь учителя
– Утворення грунту – складний і довготривалий процес. Гори руйнуються і розсипаються на каміння. На камінні спочатку оселяються лишайники. Після їх відмирання між камінням накопичується трохи перегною. Якщо туди потрапляє насіння, з нього виростають рослини, поряд селяться тварини. Значну роль в утворенні грунту відіграють тварини. Вони розпушують грунт. Щоб утворився грунт, потрібні рослини, тварини і мікроорганізми, які відмерлі рештки перетворюють на перегній.
Отже, верхній родючій шар грунту, що дає життя рослинам, сам зростає дуже повільно. Учені підрахували, що для того, щоб утворився шар грунту завтовшки 5 см, потрібно не менше, ніж 2000 років, а для нормального росту рослин потрібний шар грунту завтовшки хоча б 50 см. Порахуйте, скільки ж потрібно років, щоб утворився грунт такої товщини! Якщо невміло або недбало господарювати, то родючий грунт може загинути швидко і безповоротно.
Щоб родив багатий грунт, його необхідно добре обробляти. У пухкий грунт добре проникають повітря та вода. Малородючі грунти удобрюють торфом, перегноєм, мінеральними добривами. Удобрення потребує і чорнозем, бо рослини для росту і розвитку поглинають із нього безліч поживних речовин.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Чи знаєте ви, що…
– Один сантиметр родючого грунту природа накопичує за 250-300 років (якщо їй ніхто не заважає).
– Гниє в грунті: папір – 2-3 роки, консервна банка – 50 років, поліетиленовий пакет – 200 років, скло – понад 1000 років.
2. Пам’ятайте!
– Пам’ятайте: не можна спалювати опале листя ані в садах, ані в парках. Опале листя захищає коріння дерев узимку від морозу, влітку – від спеки, служить притулком для багатьох корисних організмів. Розкладаючись, воно стає добривом для грунту. Спалене листя – це забруднене повітря, знищене життя на ділянці землі під вогнищем.
– Чому грунти потребують охорони і догляду?
3. Робота над прислів’ям
Краще один раз добре розпушити грунт, ніж два рази погано полити. Висновки
– Грунт руйнують вода, вітер, вирубування лісів, будівництво доріг, будинків, надмірне використання отрутохімікатів і добрив.
– Для того, щоб запобігти руйнуванню грунтів, необхідно висаджувати лісові смуги, правильно розорювати грунт на схилах, проводити затримання снігу, помірно використовувати добрива та отрутохімікати.
– Грунти потребують охорони і захисту.
– Охорона грунту – це завдання всього людства.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що таке грунт? (Верхній родючий шар землі.)
– Що таке перегній? (Найродючіший шар землі.)
– Який грунт називають родючим?
– Поміркуйте, чому землю називають коморою? Наведіть свої приклади з життя. (Саджаємо в землю навесні 1 відро картоплі, а збираємо 20 відер.)
– Як покращити властивості грунту?
– Ще за старих часів наші предки називали землю годувальницею, матінкою. Її брали із собою в далекі мандри, адже вважали, що вона надає сили і допомагає в усьому в чужих краях. Люди завжди дбайливо ставилися до землі, складати про неї вірші і пісні. Давайте ж і ми з вами любити, цінувати землю, піклуватися про неї. Тоді вона радуватиме нас багатим урожаєм, густими лісами, квітучими полями.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 57.
– Доберіть загадки, приказки та прислів’я про землю-годувальницю.