ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКАМИ
ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10
Урок 51. ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКАМИ
Мета: закріплювати знання таблиць додавання і віднімання числа 1; познайомити учнів із задачами на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць; удосконалювати вміння складати і розв’язувати задачі за малюнками; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Ланцюжок”
2. Робота
– Викладіть стільки кружечків, кількість яких відповідає записаному числу (6; 4; 9).
– Викладіть 7 кружечків. Назвіть наступне число до числа 7.
– Як отримали 8? (До 7 додали 1.)
– Покладіть ще один кружечок.
– Назвіть наступне число до числа 4.
– Як отримали число 5?
– Перевірте за допомогою кружечків.
3. Самостійна робота
Самоперевірка (за записом на дошці).
4. Складання прикладів на віднімання із прикладів на додавання
5 + 1 = 6
8 + 1 = 9
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 58)
Завдання
– Що робить козенятко на першому малюнку?
– Говорять: “Збільшили на 1”.
– Що робить козенятко на другому малюнку?
– Говорять: “Зменшили на 1”.
– Щоб збільшити число на кілька одиниць, потрібно додати. Щоб зменшити число на кілька одиниць, потрібно відняти.
Завдання 2
– Складемо і розв’яжемо задачу за малюнком.
– Прочитайте умову. Яке запитання? Прочитайте розв’язання і відповідь.
Завдання 3
– Розгляньте перший малюнок. Скільки тенісних м’ячиків?
– Що написано під другим малюнком? під третім?
– Поясніть, яку дію треба виконати.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв’язування прикладів з коментуванням (біля дошки)
9 – 1 – 1 =
7 + 1 + 1 =
5 + 0 + 1 =
4 – 1 – 1 =
2 + 0 – 1 =
3 + 1 – 1 =
2. Розв’язування задач
1) У Галинки було 3 груші, Оленка дала їй ще 2 груші. Скільки груш стало у Галинки?
– Якою дією слід розв’язати задачу?
– Викладіть за допомогою цифр розв’язання задачі. (3 + 2)
– Скільки груш стало у Галинки? (5)
Перекласти 2 груші. Число 2 замінити знаком питання.
– Складіть задачу.
2) У Галинки було 3 груші, 2 груші вона віддала Оленці. Скільки груш залишилося?
– Що означає число 3 в цій задачі?
– Яке запитання задачі?
– Викладіть розв’язання задачі за допомогою цифр.
– Чим відрізняються задачі?
– Так, одна задача розв’язується дією додавання, а друга – дією віднімання. У задачах різні відповіді і запитання. (У першій задачі Оленка дала Галинці 2 груші, а в другій – Галинка Оленці.)
– Чим задачі подібні? (У задачах розповідається про дівчаток – Галинку й Оленку. В Галинки було 3 груші.)
3. Каліграфічна хвилинка. Гра “Конкурс красунь”
Написання цифр 9; 10.
– З яких двох чисел складається число 9; 10?
4. Задачі на кмітливість
– Ти та я, та ми з тобою. Скільки всього нас?
– Три яйця зварилося за три хвилини. За скільки хвилин зварилося одне яйце?
– До Маші на день народження завітали три подружки. На столі вже стоять дві тарілки. Скільки ще тарілок треба поставити на стіл?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчалися на уроці?
– Що означає “збільшити на…”; “зменшити на…”?