ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ НА ДІЇ РІЗНИХ СТУПЕНІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА МНОЖЕННЯ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 55. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ НА ДІЇ РІЗНИХ СТУПЕНІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА МНОЖЕННЯ
Мета: вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати прості і складені задачі на множення; закріплювати прийоми множення числа 2, вміння знаходити значення виразів на дії різних ступенів; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 70-71, завдання 434; 435)
Завдання 434
– Прочитайте рівності;
Завдання 435
– Розкажіть задачі за малюнками та їх розв’язання.
2. Усна лічба
1) Обчисліть значення виразів.
2) Робота з таблицею.
Доданок | 5 | 19 | 12 | 18 | 15 |
Доданок | 19 | 5 | 17 | 28 | 25 |
Сума | 30 | 35 | 44 | 36 |
3) Робота над задачею.
На один чоловічий костюм потрібно 3 м тканини. Скільки тканини знадобиться
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Повторімо склад числа!
– Подивіться на числа верхнього ряду. Яку закономірність побачили? (Кожне наступне число збільшується на 2.) Запишіть ще 3 числа.
11_13_15_17
– Подивіться на картки нижнього ряду. Яку закономірність побачили? Запишіть ще 3 числа.
6_7_8_9
4. Математичний диктант
– Знайдіть добуток, якщо перший множник 2, другий – 5.
– Знайдіть добуток чисел 2 і 7.
– Помножте 2 на 9.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як знаходити значення виразів на дії різних ступенів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 71-72)
Завдання 436
Учні “ланцюжком” розв’язують приклади. Один учень працює біля дошки, решта у зошитах.
Завдання 437. Колективне опрацювання матеріалу
– Розгляньте записи й поясніть обчислення.
Робиться висновок про значення виразів на дії різних ступенів.
Завдання 438. Коментоване розв’язування прикладів
Завдання 439. Колективне розв’язання задачі Розбір умови задачі, запис скороченої умови.
Завдання 440.
1) Колективне розв’язування задачі. Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
2) У класі 9 двомісних парт. Одне місце порожнє. Скільки учнів сьогодні у класі?
Колективно складається план розв’язання задачі.
План
1) Скільки міст на 9 двомісних партах?
2) Скільки учнів сьогодні в класі?
– Яку дію треба виконати, щоб відповісти на перше питання плану? Чому?
– Яку дію треба виконати, щоб відповісти на друге питання плану? Чому?
Завдання 441
Учні складають план розв’язання задачі:
1) Скільки всього коліс у 5 двоколісних велосипедів?
2) Скільки всього коліс у цих велосипедів?
Завдання 442
Один учень біля дошки виконує завдання з коментуванням.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчалися на уроці?
– Оцініть свою роботу.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 72, завдання 443; 444.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 55
1. Робота над задачею
Змій Горинич охороняє замок 2 роки, і щороку приносять йому по 5 відер води. Скільки відер води він випив?
– Скільки років Змій Горинич охороняє замок?
– По скільки відер йому приносять?
– Що треба дізнатися?
– Якою дією? (Множенням)
– А іншою дією можна?
– Яка дія раціональніша?
– Сумою яких доданків можна замінити множення?
– Запишіть коротку умову і розв’язання самостійно.
Один учень розв’язує біля дошки, інші – самостійно.
– Перевірте, у кого така сама відповідь.
2. Самостійне розв’язування із взаємоперевіркою
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
За столом сидять дві мами, два тата, три сини, одна дочка, два онуки, бабуся і дідусь. Скільки осіб сидять за столом? (6)