СИСТЕМАТИКА РОСЛИН – НИЖЧІ І ВИЩІ РОСЛИНИ

Біологія – універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

На планеті існує величезна кількість різних живих організмів. Різноманітність живих організмів називають біорозмаїттям.

НИЖЧІ І ВИЩІ РОСЛИНИ

Рослини поділяють на дві групи, або два підцарства: нижчі рослини і вищі. Нижчими називають такі рослини, вегетативне тіло яких не розчленоване на органи, а вищими – рослини зі спеціалізованими вегетативними органами, які складаються з різних тканин.

СИСТЕМАТИКА РОСЛИН

Розібратися в біорозмаїтті дозволяє наука систематика.

Існує систематика рослин, тварин, грибів, бактерій.

Систематичні категорії. Систематика виділяє групи – систематичні категорії, які об’єднуються за подібними ознаками.

Власне, у звичайному житті людина теж систематизує. Так, чашка, склянка, цукорниця об’єднуються в категорію “чайний посуд”, а тарілка, виделка, столова ложка – у категорію “столовий посуд”. Обидві категорії об’єднуються в більш широку категорію “посуд”. Разом із меблями посуд, наприклад, може бути об’єднаний у ще більш широку – “домашнє начиння” і т. д.

Біологічні категорії допускають не тільки подібність,

але і спорідненість, тобто загальне походження.

Основні категорії (одиниці) систематики рослин і їхньої супідрядності можна представити у вигляді такої схеми:

СИСТЕМАТИКА РОСЛИН   НИЖЧІ І ВИЩІ РОСЛИНИ

Чим менший ранг систематичної категорії, тим більша кількість їх існує. Відомо усього – 15-16 відділів рослин, а видів – біля 350000. В одну родину може входити 1000 родів. Відомі роди з 2000-3000 видів. Але є роди усього з одним видом і родини з одним родом.

Вид – основна одиниця систематики. Називаючи якусь рослину, ми маємо на увазі, як правило, вид. Рослини одного виду можуть давати потомство, а різних видів, як правило, не можуть, тому види, що живуть у природі разом, не схрещуються і дуже відрізняються. Кожен вид водночас обов’язково відноситься і до всіх інших систематичних категорій. Наприклад: осика відноситься до роду тополя, родини вербових, порядку вербоцвітих, класу дводольних, до відділу квіткових рослин.

Назва виду складається, зазвичай, з двох слів, причому перше слово означає рід, а друге – власне вид (наприклад, береза бородавчаста, жовтець їдкий, смородина чорна; виняток – осика, помідор, картопля).

У наукових книгах назви обов’язково пишуться і латинською мовою (що зрозуміло ученим усього світу).

У культурних рослин, в межах одного виду, часто існує безліч сортів. У домашньої яблуні, наприклад, їх декілька тисяч. Сорт – результат діяльності людини. Сорти, на відміну від видів, можуть схрещуватися один з одним.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СИСТЕМАТИКА РОСЛИН – НИЖЧІ І ВИЩІ РОСЛИНИ