АВСТРАЛІЯ – НАЙМЕНШИЙ КОНТИНЕНТ ЗЕМЛІ
7 КЛАС
АВСТРАЛІЯ – НАЙМЕНШИЙ КОНТИНЕНТ ЗЕМЛІ
Мета: дати загальний огляд материка Австралія за типовим планом, виділивши його особливості; розвивати географічне мислення, вміння аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; використовуючи електронний атлас, переглянути карти й фото Австралії та закріпити знання, набуті на уроці, шляхом комп’ютерного тестування.
Обладнання: портрет Дж. Кука, малюнки герба та прапора Австралії, електронний атлас, опорний матеріал до уроку.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Учитель. Сьогодні ми з вами познайомимося з Австралією – найменшим материком нашої планети; проведемо наш урок не традиційно, а у формі подорожі, яку нам допоможуть здійснити гіди – ваші однокласники.
II. Мотивація начальної діяльності
Учитель. Отже, Австралія. Як тільки не називали цей материк – “країна кенгуру”, “музей живих копалин”, “країна-притулок”, “п’ятий континент”… Саме про Австралію так неординарно писала Г. Усова.
Вона розміщується десь під нами,
Там, мабуть, ходять догори ногами,
Навиворіт
І квітнуть там у жовтні всі сади,
У січні, а не в червні – літо,
Течуть там ріки без води
(І десь в пустелі пропадають),
А кішкам в їжу достаються лиш гади.
Народжують звіряток із яєць.
Собаки ж гавкать там не вміють
Дерева лізуть із кори,
А з кроликами, що погризли все,
Боротись більше вже не сміють!
А ще Австралію інколи називають “материк навпаки”. І дійсно, багато чого на цьому материку прямо протилежне тому, що вважається звичайним для європейців, у тому числі й для нас – українців. Коли в Україні зима – в Австралії літо. Для українців зрозуміло: чим далі рухатись на північ, тим ставатиме холодніше, для австралійців рух на північ – жаркіше.
Материк таємниць і несподіванок. Не всі дерева Австралії дають тінь. Тварини, які мешкають на материку, вирощують своїх дитинчат у сумках, окремі ссавці відкладають яйця, а вигодовують малят молоком. Континент, де “найстрашніший звір” – кролик, а серед птахів – звичайний горобець.
Отож, почнемо мандрівку загадковим “материком навпаки”.
Зверніть увагу! На ваших партах лежать аркуші з опорним конспектом уроку, які ви будете заповнювати під час нашої мандрівки. За відповіді ви одержує фішки. Їх кількість відповідає балам, які ви гарантовано можете добавити до результатів комп’ютерного тестування, проведеного в кінці уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Фізико-географічне положення та відкриття материка
1-й гід. Площа Австралії – 7,687 млн. км2. Це найменший материк. Відносно початкового меридіана Австралія лежить у Східній півкулі. Південний тропік проходить через середину материка. Тому це материк тропічних широт зі спекотним літом.
Береги Австралії омивають води: на заході – Індійського океану, на сході – Коралового і Тасманового морів, Тихого океану.
Австралія віддалена від інших материків, а з Євразією її з’єднує тільки “міст” Великих Зондських островів.
Крайніми точками є:
На півночі – мис Йорк;
На півдні – мис Південно-Східний;
На заході – мис Стіп-Пойнт;
На сході – мис Байрон.
Відкриття материка (під час розповіді пересуваємо по карті макетики суден англійця Дж. Кука, голландця А. Тасмана, іспанця Торреса).
Унаслідок своєї віддаленості від Європи Австралія була відкрита європейцями пізніше за всі обжиті материки. Вперше її північні береги побачив іспанський мореплавець Луїс Торрес. У середині XVII ст. голландець А. Тасман описав і склав карту західних берегів Австралії. У 1770 р. Дж. Кук удруге відкрив материк і оголосив Австралію колонією Великої Британії.
Особливості відкриття
1) Материк відкривали двічі.
2) Був відкритий останнім серед населених материків.
2. Рельєф та корисні копалини
Питання. Зверніть увагу на фізичну карту. Які форми рельєфу переважають на материку? Чому?
2-й гід. В основі Австралії лежить Австралійська платформа. Це найнижчий материк, його середня висота над рівнем моря лише 215 м. На заході в межах щита рівнина дещо піднята й утворює невисоке Західноавстралійське плоскогір’я. На сході від плоскогір’я в межах давнього прогину знаходиться Центральна низовина.
Східна частина в межах давнього поясу складчастості зайнята невисокими горами – Великим Вододільним хребтом. Пересічна висота гір не перевищує 1000 м. Лише на Півдні знаходяться Австралійські Альпи, які подекуди долають двохтисячну відмітку. Це єдиний район в Австралії, де протягом усього року в затінених ущелинах подекуди лежить сніг. Найвищою вершиною материка є г. Косцюшко (висота 2228 м), яку відкрив у середині ХІХ ст. польський натураліст, а тому назвав її на честь національного героя Польщі. Австралія багата бокситами, залізними, мідними, урановими рудами, є кам’яне і буре вугілля, нафта, газ та інші корисні копалини.
Особливості
1) На материку немає сучасного зледеніння та діючих вулканів.
2) Це найнижчий із материків, Нсер = 215 м над рівнем моря.
3. Клімат
3-й гід. Австралія – найбільш посушливий материк світу. Опадів тут випадає у п’ять разів менше, ніж в Африці, а температура повітря така ж висока. Австралія одержує велику кількість сонячної енергії, оскільки розташована у тропічних широтах. Північна частина материка знаходиться у жаркому тепловому поясі, Південна – у помірному.
Пропоную розглянути кліматичну карту материка й дати відповіді на три важливі запитання тесту стосовно клімату. (Тести лежать на партах.)
1. Австралія – найспекотніший материк, причиною чого є:
А) область низького тиску;
Б) область високого тиску;
В) високі температури.
2. Панують повітряні маси:
А) екваторіальні;
Б) континентально-тропічні;
В) помірні.
3. Повітряні маси з океану не приносять опадів на більшу частину території материка, тому що заважає:
А) Східно-Австралійська течія;
Б) Великий Вододільний Хребет.
Особливість: найсухіший материк.
4. Внутрішні води
Питання. Зверніть увагу, як позначені ріки та озера на фізичній карті Австралії. Що це означає? Де ми з цим уже зустрічались?
4-й гід. В Австралії такі ріки називають кріками. В Австралії мало рік, і майже всі вони пересихають. Найдовша ріка на материку – Мюррей із притокою Дарлінг. Під час дощу ріка широко розливається. Повінь наступає надзвичайно швидко і триває лічені години. Води всіх рік, насамперед Мюррей – Дарлінг, використовують для зрошення.
Мало на материку й озер, і майже всі вони солоні. Найбільшим є оз. Ейр, живих організмів у ньому немає, мабуть, за це його назвали “мертвим серцем Австралії”.
Нестачу поверхневих вод природа частково компенсувала багатством підземних, що залягають у численних артезіанських басейнах. У Центральній низовині артезіанські колодязі – це практично єдине джерело прісної води.
Підсумуємо щойно почуте і дамо відповідь на два нескладні тестові запитання. Вони перед вами на партах.
1. Ріки Австралії пересихають унаслідок:
А) відсутності схилу території;
Б) сухості клімату.
2. Пересохлі ріки Австралії називають:
А) ваді;
Б) кріки.
Особливість: ріки та озера материка пересихають.
5. Пустелі
5-й гід. А зараз пропоную вам здійснити подорож природними зонами Австралії. Свою подорож давайте розпочнемо з пустелі.
Пустелі Австралії не схожі на африканські. Джерела води зустрічаються рідко, а перехід через пустелю надто важкий. Тому ми пролетимо над пустелею на невеликому спортивному літаку. (Прикріплюємо до карти аплікацію літака. Можна використати музику.)
Ранок. Повітря чисте і свіже, а небо таке прозоре, що майже біле. Під крилом нашого літака тривожна, страшна червона земля, червоно-іржавого кольору. Такий колір піщаній пустелі надають сполуки Феруму, на які багаті її піски. Місцеві жителі називають пустелю “червоне серце Австралії”.
На рухомих піщаних грядах і кам’янистих розсипах рослин майже немає, але пустеля не виглядає так мертво, як Сахара. Вона покрита колючими злаками, чагарниками із низькорослих евкаліптів і колючих акацій – по-місцевому скребів. Синьо-зеленими плямами скреби різко виділяються на темно-багряному тлі. То тут, то там переливаються блискітками під прямовисними променями сонця солонці, від чого боляче очам. Солонці – це пересохлі озера і русла висохлих рік, які називають кріками.
Ми підлітаємо до знаменитої гори Айерс-Рок. Промені освічують гору яскраво-червоним кольором на рівній місцевості, і вона схожа на велетенський розжарений шматок вугілля.
Сонце палить з такою люттю, що тріскається граніт, а вітер і пісок завершують його роботу, утворюючи глибокі ніші. Це свята гора аборигенів: тут знаходяться душі предків.
Унизу під крилом літака найбільш засушливе місце Австралії – околиці оз. Ейр. Навколо – глиняна пустеля, покрита білою корою. За свою сухість та безжиттєвість це місце одержало назву “мертве серце Австралії”.
А тепер пропоную повернутися до класу й послухати розповідь нашого зоолога про тварин пустель.
Зоолог (коментує табл. “Тваринний світ Австралійської пустелі”). У пустелях Австралії водяться змії, плащевидна ящірка, ящірка молох. Молох від носа до хвоста і лап – уся у великих і гострих шпичках. Ящірка-“кактус” харчується мурашками і вбирає вологу з повітря шкірою. Знаходячись під дощем, вона збільшується в розмірах утричі. На сонці молох починає “потіти” і “ковтає” власне випаровування.
У пустелі є страус ему і декілька видів кенгуру. Зустрічаються кенгуру заввишки 2 метри, а є розміром із кроля. Дж. Кук був здивований чудернацьким виглядом невідомої йому тварини, яка високо стрибала на довгих задніх ногах. Кук спитав у австралійців, як називається ця тварина. “Кенгуру”, – відповіли вони. Так і почали називати цю тварину європейці. І тільки значно пізніше Кук дізнався, що оклик “кенгуру” означає місцевою говіркою “не розумію”.
До речі, великий кенгуру стрибає в довжину на 8-10 м, а з’являється на світ розміром із волоський горіх.
6. Савани та рідколісся
6-й гід. Цю природну зону я пропоную вам проїхати на джипі. (Прикріплює аплікацію джипа до карти. Розповідає текст під музику.)
Ми їдемо через савану між високими травами та милуємося навколишнім пейзажем. Трави савани незвичайні, нагадують “трав’яні дерева” і є трохи вищими за людину. У них прямий, досить товстий стовбур, зверху пухка копа із вузьких, як і у злаків, довгих листків, які стирчать у всі боки. Стовбур – як у дерева, а листя – як у трави – звідси і назва “трав’яне дерево”.
Більшість тварин Австралії мешкає у савані. Ось зграєю пронеслись безкрилі птахи – страуси ему. Нешвидко біжить вомбат, який нагадує нашого хом’яка. Стрибають, смішно викручуючи лапами, кенгуру.
На червоному й бурому грунті ростуть акації, казуарини з безлистими гілками, пляшкові дерева. Під час злив у їхніх стовбурах збирається велика кількість вологи. Робимо зупинку. В червоно-бурому грунті розглядаємо нору єхидни. На перший погляд цей ссавець схожий на їжака. Єхидна вся вкрита голками. Якщо їй загрожує небезпека, вона, як і їжак, щулиться. Зі свого дзьоба єхидна випускає довгий язик, яким ловить мурашок. Вона відкладає яйця й годує своїх дітей молоком.
Ми продовжуємо свою мандрівку і в’їжджаємо у світлий евкаліптовий ліс. Евкаліптів декілька сотень видів. Із кожних чотирьох дерев материка три – евкаліпти. У них міцна деревина, листя сухе і жорстке, сіруватого кольору, а до його складу входять ефірні олії.
Евкаліпт використовують у медицині та парфумерії. Він є дуже вогнестійким. Від обгорілого чорного, мертвого, стовбура евкаліпта через деякий час виростають молоді пагони, і дерево продовжуватиме своє життя.
На гілках евкаліптів сидять симпатичні сумчасті ведмежата коала – улюбленці австралійців. Шкода з ними розлучатися, але нам треба їхати далі.
Завдання. Робота з таблицями “Евкаліптові ліси” (учні розповідають про коалу, кенгуру, єхидну, дикого собаку динго, кроликів).
7. Вологий тропічний ліс
7-й гід. А зараз ми побуваємо з вами у вологому тропічному лісі. Ось ми стоїмо на галявині вологого тропічного лісу. Давайте заглибимося в нього. Сотні видів птахів зустрічають нас своїм співом.
Океан зелені. Вона розлита всюди. Вершини дерев підкоряються ритму нескінченних хвиль, які біжать та біжать кудись уперед, у блакитну безмежність. Могутні дерева верхнього ярусу, серед яких вічнозелений бук, фікуси з жорстким глянцевим листям, евкаліпти.
Відразу кидається в очі великий різновид евкаліптових дерев з ланцетоподібним блакитним листям, яке розташоване ребром, щоб врятуватись від палючих сонячних променів.
Тут є евкаліпти з дуже гарною червоною деревиною, рожевою, з приємним запахом. А ось і дерева нижнього ярусу – деревоподібний та трав’янистий папоротники. Серед них виділяється “трав’яне дерево”. Ми куштуємо його бруньки, вони смачні. Їстівним є коріння цього дерева. З його волокон плетуть мотузки.
Крізь лісові тунелі повільно несуть свої щедрі води річки. Будьмо обережними, тому що тут водяться крокодили.
Спостерігаємо, як грається в прозорій воді качкодзьоб. Ця чудова тварина Австралії виводить своє потомство з яєць, як і птахи, а годує їх молоком, як ссавці.
Завдання. Робота з таблицями “Тваринний світ вологих тропічних лісів”.
Зоолог. Акцентую увагу на тому, що багато тварин сумчасті. Качкодзьоб живе в підземних норах поблизу річок, відшукуючи корм у річковому мулі. Качконоса важко утримувати в неволі. Він з’їдає щодня до тисячі черв’яків, жуків або лялечок і потребує дбайливого догляду.
Своєрідне пташине населення: лірохвіст – птах з чудовим ліроподібним хвостом, чорний лебідь, райський птах, що має яскраве пір’я, чудовий папуга какаду та інші.
Австралія є батьківщиною зелених папуг, які там живуть великими зграями.
Особливості флори: бідність видового складу у зв’язку із сухістю клімату; переважають евкаліпти.
Особливість фауни: Австралія – материк сумчастих тварин та яйцекладних ссавців.
Учитель. Сподіваюсь, що ви уважно прослухали цікаві розповіді наших гідів про природні зони Австралії, а тому давайте закріпимо щойно набуті знання, провівши гру “Що зайве?”.
Я називаю представників тваринного і рослинного світу, а ви визначаєте, що зайве.
1. Кускус, вомбат, лев, єхидна, кенгуру.
2. Акація, евкаліпт, пляшкове дерево, фікуси, алое.
3. Сміттєві кури, лірохвіст, сумчастий диявол, зебра, папуга.
4. Пума, коала, качкодзьоб, собака динго, страус ему.
(Під час гри учні закреслюють зайве на аркушах з опорним конспектом до уроку.)
Через 1-2 хв перевіряють роботи одне в одного, а вчитель озвучує, що треба було викреслити. Учні, які не припустились помилок, одержують фішки.
8. Населення та політична карта
8-й гід. Корінне населення Австралії значно відставало у своєму розвитку від європейців. Аборигени не знали ні землеробства, ні тваринництва. Простий навіс з деревної кори, підпертий кілками, був їм за житло. Одягу майже ніякого, адже тепло. А ще австралійці – досвідчені мисливці, вони чудово орієнтуються в навколишньому середовищі, знають життя тварин, дуже спостережливі. Цікавою зброєю є бумеранг. Це певним чином вигнута палиця, яка, не потрапивши в ціль, повертається в те саме місце, звідки її кинули.
Живуть австралійці в спеціально відведених районах зі слабо родючими грунтами – так званих резерваціях. Сюди їх відтіснили переселенці – європейці, здебільшого англійці. (Розповідь супроводжується показом малюнків.)
На материку є тільки одна держава – Австралійський Союз. Столиця – Канберра. Мова – англійська.
Прапор затверджено Королевою Великої Британії у 1954 р. (Показує зображення прапора.) Синій колір на прапорі символізує океан, що з усіх боків омиває Австралію. На синьому тлі у вигляді сузір’я Південний Хрест розміщено білі зірки. Велика зірка під прапором Великої Британії – це зірка Співдружності. Сім її променів символізують семичленне адміністративне ділення. Маленька п’ятикутна зірка – символ федерального столичного округу – Канберра.
Герб існує з 1912 р. Щит герба розділено на шість частин. Праворуч та ліворуч від гербового щита зображені представники ендемічної фауни Австралії – кенгуру та страус ему. Вибір цих тварин не випадковий. Вони символізують прогрес, рух уперед, оскільки ні ему, ні кенгуру не рухаються назад.
Особливості: Австралійський Союз – єдина держава на материку; входить у десятку найрозвиненіших держав світу.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Учитель. А зараз давайте переглянемо фотографії CD – електронного атласу з теми “Австралія”.
Учні переглядають фото CD-диску, називають об’єкти, з якими познайомилися під час уроку.
Учитель. З метою ознайомлення з природою та населенням найменшого материка Землі – Австралією, ми здійснили з вами подорож та виділили особливості за кожним пунктом плану характеристики материка. Під час уроку дехто з вас отримав фішки – бали, які ви маєте повне право приплюсувати до тих результатів, що отримаєте під час тестування на комп’ютері. Отже, приступаємо до виконання тестів CD – електронного атласу.
V. Підсумок уроку
Через 5-7 хв учитель підбиває підсумки тестування, виставляючи бали за тему “Австралія”.
VI. Домашнє завдання
– Опрацювати матеріали опорного конспекту, що складено під час уроку.
– Опрацювати висновки відповідних параграфів підручника.
Опорний матеріал до уроку
1. Фізико-географічне положення материка
S = ____________ млн. км2
Відносно екватора _______________ півкуля
Відносно нульового меридіана ______________________ півкуля
Особливість: ____________________________________________________________________
2. Історія дослідження
1. Абель Тасман ________________________
2. Метью Фліндерс ______________________
3. Джеймс Кук _________________________
Особливість: ____________________________________________________________________
3. Рельєф і корисні копалини
Австралійська платформа ________________
Середня висота материка Нсер_____________
Найвища вершина ______________________
Корисні копалини ______________________
Особливість: ____________________________________________________________________
4. Клімат
1). Австралія спекотний материк, причиною чого є:
А) область високого тиску;
Б) область низького тиску;
В) високі температури.
2). Над Австралією панують повітряні маси:
А) екваторіальні;
Б) тропічні;
В) помірні.
3). Повітряні маси з океану не приносять опадів на більшу частину території материка, тому що заважає:
А) Східно-Австралійська течія;
Б) Великий Вододільний хребет.
Особливість: ____________________________________________________________________
5. Внутрішні води
1). Ріки Австралії пересихають унаслідок:
А) відсутності схилу території;
Б) сухості клімату.
2). Річки Австралії, що пересихають, називаються:
А) ваді;
Б) кріки.
Особливість: ____________________________________________________________________
6. Природні зони
Гра “Що зайве?”
1). Кускус, вомбат, лев, єхидна, кенгуру.
2). Акація, евкаліпт, пляшкове дерево, фікуси, алое.
3). Сміттєві кури, лірохвіст, сумчастий диявол, зебра, папуга.
4). Пума, коала, качкодзьоб, собака динго, страус ему.
Особливість фауни: ________________________________________________________________
Особливість флори: ________________________________________________________________
7. Населення і політична карта
Чисельність __________________ млн. осіб
Держава: Австралійський Союз
Столиця: _________________________
Особливість: ______________________________