БАЖАННЯ, МОЖЛИВОСТІ ТА ОБОВ’ЯЗКИ. ВОЛЯ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
Мета. Формувати уявлення учнів про вольові якості людини; розкрити взаємозв’язок між “хочу”, “можу” і “мушу”; розвивати в учнів бажання до саморозвитку й самовдосконалення.
Обладнання. Ватман, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
– Які види самооцінки ви знаєте?
– Назвіть ознаки агресивної, пасивної та впевненої поведінки.
– Якими є ознаки впевненої поведінки людини?
– Яка поведінка сприяє досягненню успіхів у навчанні?
–
– Як стати впевненою людиною?
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми уроку.
Слово вчителя.
– Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як навчитись узгоджувати у собі свої бажання, обирати серед “хочу”, “можу”, “мушу”.
2. Метод “Мікрофон”.
Усі ви хочете бути успішними у житті, здобути хорошу професію, створити щасливу сім’ю. Що, на вашу думку, необхідно для здійснення всіх цих бажань?
Уявіть, що у вас в руках мікрофон і саме вам потрібно висловити думку. Право говорити має лише учень, у котрого в руках
Усі варіанти записують на ватман. Після цього аналізують відповіді дітей.
3. Робота з прислів’ями.
– Як ви розумієте значення поданих прислів’їв? Без чого неможливе здійснення наших бажань?
– Людина – коваль свого щастя.
– Без труда нема плода.
– Терпінням і працею всього здобудеш.
4. Притча “Ціна бажання”.
В одному місті був маленький магазинчик, у якому господар торгував… бажаннями. Тут можна було купити все: будинки, заміжжя, дітей, улюблену роботу, здоров’я, машину і багато-багато чого іншого.
Ціни були незвичними. Наприклад, улюблена робота коштувала відмови від можливості планувати своє життя, віри у власні сили. Одруження можна було отримати практично задарма, а от щасливе життя коштувало дорого: відповідальність за власне щастя; знання своїх бажань; уміння цінувати те, що є; ризик втратити деяких друзів.
Коли у господаря запитували, чи не боїться він розоритися через такі ціни на бажання, він хитав головою і відповідав, що завжди є сміливці, які готові змінювати своє життя, відмовлятися від звичного, здатні повірити в себе, ті, хто мають сили заробити необхідну суму, щоб оплатити виконання своїх бажань. А на дверях магазину вже добру сотню років висіло оголошення: “Якщо твоє бажання не виконується – воно ще не оплачене”.
– Як ти думаєш, чому в магазині бажань були такі незвичні ціни?
– Що означають слова, які були написані на дверях магазину?
5. Гра “Власні та чужі бажання”.
Об’єднайтесь у групи. Подумайте, чого найбільше бажають люди: любові? безпеки? пригод? цукерків?
Продовжіть речення.
1 група. Мої батьки найбільше бажають…
2 група. Мій товариш/товаришка найбільше бажає…
3 група. Мій вчитель/моя вчителька найбільше бажає…
На роботу виділяється 5-6 хв. Після цього кожна група зачитує перелік бажань.
– Як ви думаєте, для чого нам знати про бажання близьких людей?
6. Розповідь.
– Здійснення наших бажань – запорука успіху.
Але бажання і наміри людина має аналізувати з урахуванням обставин, можливостей для їх реалізації, інтересів інших людей.
Для самовдосконалення велике значення має сила волі. Її треба виховувати в собі постійно: не відступайте, коли не розв’язується задача. Не вдається відразу – відпочиньте і знову беріться. Не зуміли розібратися сьогодні – розберіться завтра. Не знаєте – запитуйте, не вмієте – вчіться. Робіть не тільки те, що хочеться, а перш за все те, що треба.
Володіти собою – це значить бути дисциплінованим, вміти організовувати себе, відповідати за свої вчинки.
7. Робота з підручником.
А) Робота з малюнками у підручнику.
Розгляньте малюнки (с. 128).
Поясніть, як, на вашу думку, повинні вчинити діти у поданих ситуаціях.
Як би ви вчинили на їхньому місці?
Б) Розгляньте схему (с. 127), дізнайтеся, як навчитись узгоджувати “хочу”, “можу”, “мушу”.
– Наведіть свої приклади, коли у вас не узгоджувалися “хочу”, “можу”, “мушу”.
Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошитах.
2. Гра “Відгадування бажань”.
Діти анонімно на картках відповідають на одне або більше запитань, наприклад:
– Що хочеш у подарунок на день народження?
– Яку музику найбільше любиш слухати?
– Із якими відомими людьми хочеш познайомитися?
Далі картки старанно перемішують, а група намагається відгадати, хто з дітей є автором кожної конкретної відповіді.
Щоб відгадати чиїсь бажання і прагнення, діти мусять говорити між собою, адже завдяки цьому – краще пізнавати один одного.
– Чи дізналися ви щось нове про себе та про інших?
– Що було для вас найбільшою несподіванкою?
Перегляд відеороликів “Воля і здоров’я”, “З історії про людей з особливими потребами” (матеріал на диску).
V. Підсумок уроку.
– Що потрібно для здійснення наших бажань?
– Як навчитись вибирати між “можу”, “хочу”, “мушу”?
– Як розвивати силу волі?