БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА
Мета:
– навчальна: ознайомити учнів з безособовими дієслівними формами на – но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити ці дієслівні форми в текстах, визначати їх морфологічні ознаки;
– розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієслівних форм на – но, – то у висловлюваннях;
– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до матеріальної й духовної культури східних слов’ян.
Внутрішньопредметні зв’язки:
– Лексикологія і фразеологія:
– Текст (риторичний аспект): створення текстів з уживанням дієслівних форм на – но, – то.
– Культура мовлення і стилістика: правильне вживання дієприкметників у власному мовленні.
Міжпредметні зв’язки: використання в мовленні безособових форм на – но, – то, дієслівних форм на – но, – то в наукових текстах (історія).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ОГОЛОШЕННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вибірково-дослідницька робота
> Прочитати текст. Визначити його тему й основну думку. Виписати виділені слова і дієприкметники в два окремих стовпчики і з’ясувати, чому виділені слова називають безособовими? Яку синтаксичну роль виконують виділені слова?
Археологами доведено, що до середини І тисячоліття нашої ери в господарському укладі слов’ян переважало землеробство. Досить високого рівня досягло до Х ст. і ремесло. Вироби, виготовлені із заліза і кольорових металів, в основному продавали або обмінювали на щось інше. У цей час почато гончарну справу, ткацтво, вичинку й обробку шкіри, різьблення по каменю й дереву.
Головною галуззю економіки було скотарство, започатковане ще в І ст. Викопано кістки не тільки свиней, коней, кіз, овець, а й диких тварин (зовсім мало), що свідчить про незначну роль полювання в господарстві наших предків.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з матеріалом підручника.
V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Ученими було з’ясовано, що князя обирали або призначали для відсічі зовнішнього ворога.
Творча робота
> Від наведених дієслів утворити пасивні дієприкметники та форми на – но, – то. Записати їх. Утворені форми ввести в речення на тему “Релігійні вірування давніх слов’ян”.
Сформувати, укласти, зробити, активізувати, зображати.
Довідка для вчителя Древні слов’янські вірування були язичницькими і грунтувалися на обожнюванні сил природи. Усе життя слов’ян пронизувала віра у втручання надприродних сил, залежність людей від богів і духів.
Світосприймання слов’ян формувалося під впливом власної релігійної системи, соціального розвитку суспільства, зовнішніх зв’язків, військових походів.
Пошуково-розподільна робота
> Прочитати текст, знайти дієслівні форми на – но, – то і дієслова записати їх у відповідні колонки, визначити синтаксичну роль.
Дієслівні форми на – но, – то | Дієслова |
Ще недостатньо вивчено соціальну структуру давньослов’янських племен. Родова община називалася “мир” або “верв”. Середньовічними письменниками зазначено, що крадіжки й обман у слов’ян зустрічалися настільки рідко, що вони не замикали своїх скринь із добром.
Князівська влада у слов’ян на стадії розкладання суспільного ладу і військової демократії підкорялася раді старійшин і загальним племінним зборам.
Також слов’яни обожнювали духи і сили природи. Особливу шану надавали деревам: кожне символізувало той чи інший рід, плем’я, і свято оберігалося всіма, вирубування заборонялося.
Фразеологічна п’ятихвилинка
> Розтлумачити стійкі сполучення слів, знайти в них дієслівні форми на – но, – то. Увести два фразеологічні звороти (на вибір) у прості речення.
Спіймано на гарячому; не думано не гадано; шито й крито; жереб кинуто. Довідка: викрито на місці негідного вчинку; несподівано; усе залишилося таємним; прийнято остаточне рішення.
Тестова робота
1. Знайдіть і укажіть правильне твердження.
А Форми на – но, – то – змінні.
Б Висловлювання з формами на – но, – то менше підкреслюють результативність.
В Форми на – но, – то творяться за допомогою дієприкметника.
Г У реченні з формами на – но, – то підмета не буває.
2. Укажіть рядок, у якому всі слова є дієслівними формами на – но, – то.
А Засмучено, вишитий, заллято.
Б Прекрасно, розказано, розбито.
В Пограбовано, розмито, зображено.
Г Закладено, неперевершено, закрито.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Подумати і дати відповідь на запитання.
1. Як утворюються дієслівні форми на – но, – то?
2. Чим закінчуються дієслівні форми на – но, – то?
3. Яку синтаксичну роль виконують дієслівні форми на – но, – то в реченнях?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Використовуючи дієслівні форми на – но, – то, підготувати повідомлення на тему “Символіка рослинного і тваринного світу”.
Related posts:
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові від усіх пасивних дієприкметників минулого часу із суфіксами – н-, – т – утворюються незмінні дієслівні форми на – но, – то, наприклад: Засіяний – засіяно, покладений – покладено, з’ясований – з’ясовано, здобутий – здобуто, политий […]...
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові вживаються дієслова на – но, – то, які виступають присудком в односкладному безособовому реченні: Проса покошено (М. Рильський). Всі взолочено віконця (П. Тичина). Дощ без упину лив осінь і літо; Луки затоплено, трави побито (П. Грабовський). Безособові дієслова на […]...
- Безособові дієслівні форми на – но Тема: Безособові дієслівні форми на – но, – то. Мета: Дати поняття про близькі до пасивних дієприкметників безособові дієслівні форми на – но, – то, формувати вміння вирізняти їх у реченнях, визначати їхню синтаксичну роль, утворювати від пасивних дієприкметників; виховувати патріотичні почуття, пошану до сконденсованої у прислів’ях народної мудрості; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 21. БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА – НО, – ТО 260. Прочитайте. Поміркуйте, що означають виділені в реченнях дієслівні форми: дію, що її виконала конкретна особа, чи результат дії без вказівки на особу її виконавця? 1. Від кожного, кому багато дано, багато чекатимуть. 2. Прощайте, то й вам буде прощено. 3. Не судіть […]...
- Дієприслівник – Дієслівні форми Українська мова Частини мови Дієслівні форми Дієприслівник Дієприслівник – це незмінювана дієслівна форма, яка називає додаткову дію і відповідає на питання що роблячи? що зробивши? Морфологічний розбір дієприслівника 1. Морфологічні ознаки. – вид (доконаний, недоконаний); – час (теперішній, минулий). 2. Синтаксична роль. Співаючи про хмари кучеряві, не забувай, поете, про народ! (Сос.) Співаючи – дієприслівник […]...
- Безособові форми на – НО, – ТО – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Безособові форми на – НО, – ТО Українській мові властиві утворені від пасивних дієприкметників форми на – но, – то: Відзначено, здобуто, наказано. Це – незмінні слова, які виконують роль головного члена в безособових реченнях (у них немає підмета): Хай буде вік Прожито як належить (Л. Костенко). Безособові […]...
- Дієприкметник – Дієслівні форми Українська мова Частини мови Дієслівні форми Дієприкметник Дієприкметник – це особлива дієслівна форма, яка називає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які? Морфологічні ознаки дієприкметника Дієприкметники поділяють на 2 групи: – активні (ознака предмета за його ж дією): палаючі степи, почорніла ягода; – пасивні (ознака предмета за дією над ним): […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК, ДІЄПРИСЛІВНИК, БЕЗОСОБОВІ ФОРМИ НА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником та дієприслівником як особливими формами дієслова, з безособовими формами на но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники та дієприслівники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників та дієприслівників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу […]...
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 5 Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то Форми дієслова На яке питання відповідає Що означає Як змінюється Які граматичні ознаки має Неозначена форма (інфінітив) (говорити, умитися ) Що робити? Що зробити? Дія, стан безвідносно до часу, особи, способу, числа Не змінюється Вид […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників із безособовими дієсловами; – розвивальна: формувати вміння розрізняти особові й безособові дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати безособові дієслова в усному та писемному мовленні, визначити їх виражальні можливості; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з різноманітністю флори й фауни в Україні й на Землі. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і […]...
- ФОРМИ ДІЄСЛОВА. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (ІНФІНІТИВ) ТА ОСОБОВІ ФОРМИ Мета: – навчальна: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні; – розвивальна: збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; – виховна: виховувати бажання пізнавати нове. Соціокультурна лінія: українська природа. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія й фразеологія: […]...
- Дієслівні суфікси УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Дієслівні суфікси А) – ува – (-юва-) пишеться в дієсловах: Забілювати, керувати, підпорядкувати. У похідних словах і формах (віддієслівних іменниках та дієприкметниках) суфікс – ува – (-юва-) пишеться тоді, коли на перший голосний цього суфікса не падає наголос: Виве’ршувати – виве’ршування, виве’ршуваний; очі’кувати – очі’кування, очі’куваний; підси’нювати […]...
- ЯК УТВОРЮЮТЬСЯ РІЗНІ ФОРМИ ПРИСЛІВНИКІВ Мета: практично ознайомити учнів зі способами утворення різних форм прислівників; розвивати мовлення дітей; поповнювати словниковий запас; виховувати наполегливість у навчанні. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок. Посієш вчасно, то і вродить рясно. (Вчасно) Раді люди літу, а бджоли цвіту. […]...
- Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень. Форми спонукання Урок 33 Тема. Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень. Форми спонукання Мета: розширити уявлення учнів про речення, ознайомити зі спонукальними реченнями, їх характерними ознаками, формами спонукання, розділовими знаками в кінці спонукальних речень; формувати самостійність у роботі; виховувати культуру пішохода. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. Перевірка […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 78 Тема. Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова Мета: поглибити знання учнів про основу слова і закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу; навчати учнів визначати основу слова та закінчення змінних слів, розрізняти форми слова і спільнокореневі […]...
- БУДОВА СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА. ФОРМИ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу та закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 32) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ […]...
- Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині Урок 66 Тема. Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині Мета: вчити утворювати форми давального і місцевого відмінків прикметників в однині жіночого роду, розрізняти їх, правильно вимовляти й писати, закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовленнєві вміння дітей; виховувати повагу до народних звичаїв і традицій. Обладнання: святкові новорічні листівки. ХІД УРОКУ I. […]...
- Запитання. Завдання – Методи і форми виховання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 3. Теорія і методика виховного процесу 3.4. Методи і форми виховання Запитання. Завдання Доведіть взаємозумовленість і взаємозв’язок різних методів і форм виховання. Які методи і форми виховання є найважливішими в роботі класного керівника? Чому? За яких умов використання певних методів і форм виховання може бути успішним? Проаналізуйте взаємозв’язок між масовими, […]...
- Форми слова і споріднені слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Форми слова і споріднені слова У мові є слова змінювані (іменники, прикметники, числівники, займенники, дієслова) та незмінювані (прислівники, прийменники, частки, сполучники, вигуки). Кожне змінюване слово має систему форм (відмінкових, особових та ін.), але в усіх формах лексичне значення слова залишається тим самим. У реченнях: Слово […]...
- Вправи на спостереження за роллю дієслів у мовленні. Граматичний аналіз дієслівних форм різних часів Урок 118 Тема. Вправи на спостереження за роллю дієслів у мовленні. Граматичний аналіз дієслівних форм різних часів Мета: систематизувати знання учнів з теми “Дієслово”; розвивати вміння робити морфологічний аналіз дієслів; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання (вправа 226) II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання – Відновіть […]...
- СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВЖИВАННЯМ ДІЄСЛІВ НЕОЗНАЧЕНОЇ ФОРМИ У ПРИКАЗКАХ І ПРИСЛІВ’ЯХ, ПОРАДАХ, ІНСТРУКЦІЯХ. ПОБУДОВА ПОРАД, ІНСТРУКЦІЙ Мета: вчити учнів добирати неозначену форму до дієслів, поданих в інших формах, використовувати неозначену форму в побудові навчальних текстів-інструкцій, порад; спонукати учнів до навчання; виховувати любов до української мови. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст. Спишіть. У дієсловах виділіть закінчення, усно поставте до них […]...
- Безособові дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Безособові дієслова Деякі дієслова означають дію або стан, що відбуваються самі по собі, без діючої особи (предмета). Такі дієслова називаються Безособовими: Світає, морозить, вечоріє, дощить. У таких реченнях не може бути підмета. Безособові дієслова змінюються лише за часами, їхні форми в теперішньому й майбутньому часі нагадують форми третьої […]...
- Урок розвитку мовлення. Неозначена форма дієслова (початкова форма). Спостереження за вживанням неозначеної форми у приказках і прислів’ях. (Вправи 279-281) Тема. Неозначена форма дієслова (початкова форма). Спостереження за вживанням неозначеної форми у приказках і прислів’ях. (Вправи 279-281). Мета. Ознайомити учнів з граматичними ознаками неозначеної форми дієслова; формувати вміння розпізнавати ці слова серед Інших часових форм; розвивати увагу, спостережливість. Обладнання: мовний матеріал, чистий аркуш паперу для кросворда на підсумок уроку. Хід уроку. I. Організація класу. II. […]...
- Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки. Організаційні форми підприємств державної власності УРОК 5 Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки. Організаційні форми підприємств державної власності Мета уроку: охарактеризувати різні організаційні форми колективних та державних підприємств; розвивати пізнавальний інтерес, творчу активність і вміння учнів логічно викладати свої думки; навчити застосовувати набуті знання в конкретних життєвих ситуаціях; розвивати економічне мислення, пам’ять, увагу. Основні поняття: кооператив, […]...
- Значення дієслівних форм на Урок 101 Тема. Значення дієслівних форм на – ся (-сь). Вимова і написання дієслів на – ся (-сь) Мета: познайомити із зворотними формами дієслова (без уживання терміна), вчити правильно вимовляти, записувати й уживати у мові такі дієслівні форми; розвивати мовне чуття, фонематичний слух; виховувати вміння уважно слухати й аналізувати почуте. Обладнання: картки індивідуального опитування. ХІД […]...
- ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ Мета: навчальна: актуалізувати знання учнів про число іменників; дати поняття про іменники, які вживаються тільки в однині або тільки в множині; розвивальна: розвивати пам’ять, логічне і критичне мислення; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- Форми і методи товаропостачання Форми і методи товаропостачання – форми просторового існування роздрібної торгівлі та методи її забезпечення. Такими формами є транзитна (передбачає завезення товарів в роздрібну торговельну мережу, минаючи склади гуртових баз) і складська (постачання товарів у магазини зі складів гуртових баз). Основними методами товаропостачання є централізований (здійснюється самими постачальниками або транспортними підприємствами на замовлення магазинів) і децентралізований […]...
- Частини мови. Дієслово. Часові форми дієслів Тема. Частини мови. Дієслово. Часові форми дієслів. (Вправи 436-440). Мета. Повторити вивчене про дієслово, формувати навички грамотного письма ненаголошених закінчень дієслів. Розвивати уяву, логічне мислення. Пробуджувати бажання дружити, допомагати друзям. Обладнання: таблиця правопису особових закінчень дієслів, роздатковий матеріал, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх […]...
- Повні і короткі форми прикметників І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 44 Тема: Повні і короткі форми прикметників Мета: дати відомості про повні та короткі форми прикметників, особливості їхнього вживання, формувати вміння їх розрізняти та правильно й доречно використовувати в мовленні; розвивати образне мислення, удосконалювати культуру усного та писемного мовлення; виховувати захоплення влучністю й мудрістю фольклору, красою художнього слова. Тип уроку: […]...