Будова, форма, прикріплення м”язів

Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики

Будова, форма, прикріплення м’язів.

Загальні відомості про м’язах. В організмі людини налічується близько 600 скелетних м’язів. М’язова система складає значну частину загальної маси тіла людини. Якщо у новонароджених маса всіх м’язів складає 23% маси тіла, а в 8 років – 27%., То в 17-18 років вона досягає 43-44%, а у спортсменів з добре розвиненою м’язами – навіть 50%.

Будова м’язів

У м’язі розрізняють середню частину – брюшко, що складається

з м’язової тканини, і сухожилля, утворене щільною сполучною тканиною. З допомогою сухожиль м’язи прикріплюються до кості, однак деякі м’язи можуть прикріплятися і до різних органів (очного яблука), до шкіри (м’язи обличчя і шиї) і т. д. В м’язах новонародженого сухожилля розвинені слабко. Лише до 12-14 років встановлюються ті м’язово-сухожильні відносини, які характерні для м’язів дорослого.

Кожен м’яз складається з великої кількості поперечносмугастих м’язових волокон, розташованих паралельно і пов’язаних між собою прошарками пухкої сполучної тканини в пучки. Весь м’яз зовні покритий

тонкою сполучною оболонкою – фасцієм. Вміст м’язових волокон складається з саркоплазми, в якій розташовуються скоротливої нитки – міофібрілли, а також мітохондрії та інші органоїди клітини.

Форма

Форма і величина м’язів залежить від виконуваної ними роботи. Розрізняють м’язи довгі, широкі, короткі і кругові. Довгі м’язи розташовуються на кінцівках, короткі – там, де розмах руху малий (наприклад, між хребцями). Широкі м’язи розташовуються переважно на тулубі, в стінках порожнин тіла (м’язи живота, спини, грудей). Кругові м’язи розташовуються навколо отворів тіла і при скороченні звужують їх. Такі м’язи називають сфінктерамі.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Будова, форма, прикріплення м”язів