Бюджет споживчий

Бюджет споживчий – фактичний баланс доходів і видатків, який характеризує рівень життя сімей різних класів і верств населення й показує джерела надходження доходів та основні статті їх витрат на придбання товарів і послуг. Існує також Б. с. нормативний, що розраховується на основі певних норм і нормативів. Він поділяється на середній і мінімальний. Середній Б. с. нормативний – це раціональний обсяг товарів і послуг, а також духовних благ, необхідних для задоволення розумних потреб типової сім’ї. Мінімальний Б. с. нормативний – це

нижній рівень забезпечення сім’ї матеріальними благами, зменшення якого унеможливлює відтворення робочої сили нормальної якості, означає злиденне існування сім’ї. Середній Б. с. нормативний розробляється для різних категорій населення: з різним складом сімей і зайнятих неоднаковими видами праці (фізична, розумова тощо). У розвинених країнах Заходу найбільш наближеним до середнього Б. с. нормативного є бюджет Геллера (США) (див. Бюджет Геллера). З сукупного середнього сімейного доходу у найрозвиненіших країнах світу від 10 до 15% (в Україні близько 80% для переважної більшості населення) витрачається на харчування.
На транспортні витрати припадає 10 – 15%. Витрати на житло у США становлять до 30% сімейного бюджету. Решта коштів витрачається на придбання товарів тривалого користування, відпочинок тощо. Мінімальний Б. с. у США встановлено на межі бідності. Мінімальний бюджет поповнюється значною мірою з мінімальної заробітної плати (див. Мінімальна заробітна плата). Прожитковий мінімум в Україні 2004 становив 365 грн., 2005 – 423 грн. (2000 – 311 грн.).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Бюджет споживчий