ЧАРІВНА ЯЛИНКА
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 2. МОВА СКУЛЬПТУРИ, АРХІТЕКТУРИ ТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОГО МИСТЕЦТВА (7 годин)
Урок № 15. ЧАРІВНА ЯЛИНКА
Мета:
– розширити уявлення учнів про симетричну форму та роль вісі симетрії в її побудові, навчити правильно поєднувати силуетну форму та декор;
– розвивати просторове мислення, естетичні почуття, смак;
– виховувати дбайливе ставлення до природи, охайність під час роботи.
Оснащення
– Матеріали та інструменти: кольоровий папір, ножиці, клей, конфетті, серпантин,
– Зоровий ряд: фотографи новорічних ялинок, а також ялинок, створених руками майстрів.
– Літературний ряд: М. Познанська “Ялинка”, В. Багірова “Ялинка”, Т. Корольова “Новорічне свято”, Олександр Олесь “Ялинка”.
Тип уроку: комбінований урок.
Словник термінів
Вісь симетрії – уявна лінія поділу, що розділяє предмет на дві абсолютно однакові частини, які є наче дзеркальним відображенням одна одної.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
–
– Кому ви подарували свої іграшки?
– Чи знаєте ви, що такими іграшками можна прикрасити і новорічну ялинку?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель (декламує (на вибір) вірші: В. Багірова “Ялинка”, Олександр Олесь “Ялинка”, Т. Корольова “Новорічне свято”). Чи можна такі ялинки, про які йдеться у віршах, зустріти у лісі? Звісно, це неможливо. Там ростуть звичайні зелені ялинки. А коли ялинка стає чарівною? Так, на Новий рік, коли ми її гарно прикрашаємо. Сьогодні ми виготовлятимемо новорічні ялинки.
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Скажіть, будь ласка, хто вдома завжди ставить на Новий рік справжню ялинку? Може, у когось штучна ялинка? Чому батьки купили штучну ялинку? Мабуть, тому, що їм дуже шкода, коли вирубують живі ялинки у лісі. Чи знаєте ви, що ліси – це легені нашої Землі? Саме дерева очищують брудне повітря, і ми маємо можливість дихати. Може, ви й самі відчували, як легко дихається у лісі.
Мені теж дуже шкода, коли знищуються ліси, тому я пропоную сьогодні створити ялинку власноруч. Така ялинка прикрашатиме вашу кімнату на Новий рік, і це не нашкодить нашим лісам. Чи згодні ви стати справжніми майстрами і створити новорічну диво-ялинку? Але спочатку проведемо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
5. ІНСТРУКТАЖ
Учитель. Розгляньмо, як виглядають ялинки, яку форму вони мають (демонстрування наочності). Якщо дуже спростити форму ялинки, то вона стане схожою на звичайний трикутник. Праворуч і ліворуч від стовбура у ялинки ростуть гілки. Ось і ми спробуємо створити з кольорового паперу красуню ялинку.
Перед початком роботи пригадайте правила користування ножицями та клеєм.
Беремо кольоровий папір, складаємо його навпіл. Наша ялиночка матиме симетричну форму. У 1-му класі ми вже вивчали, що таке симетрія. Зображення можна назвати симетричним, якщо права та ліва частини зображення повністю співпадають (як крила у метелика).
Наша ялинка також буде симетричною – її ліва та права сторони співпадатимуть. Лінія згину нашого паперу буде віссю симетрії, тобто такою лінією, яка поєднує симетричні сторони – праву та ліву.
Лінія згину – це лінія стовбуру нашої ялинки.
Тепер на аркуші кольорового (зеленого) паперу, який ми зігнули навпіл, малюємо трикутник. Вершина трикутника буде розташована на лінії згину. А зараз, не виходячи за межі трикутника, промальовуємо гілочки ялинки.
Вирізаємо одну із заготовок для нашої ялинки, вона слугуватиме шаблоном для наступних заготовок. Таких однакових заготовок нам знадобиться 3 або 4 (залежно від того, наскільки пухнасту ялинку ви хочете мати).
Після вирізування всіх заготовок розгортаємо їх та приклеюємо одну до одної.
Ось наша ялинка і готова. Але вона зовсім не новорічна. Що ми маємо зробити, щоб наша ялинка стала справжньою новорічною красунею? Її необхідно прикрасити. Прикрасьте її за власним смаком.
6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Виготовлення новорічної ялинки симетричної форми з кольорового паперу
7. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
Учитель (декламує вірш)
ЯЛИНКА
Прибрана ялиночка
Іграшками сяє.
Танці круг ялиночки,
Сміх дзвінкий лунає.
Пишна ялиночка,
Золоті вогні,
Стрінемо радісно
Новорічні дні.
З лісу позбігалися
Білочки й зайчата.
У танок зібралися
З дітками звірята.
(М. Познанська)
¦ Для чого ми виготовляли ялинку з кольорового паперу?
¦ Навіщо зберігати ліси нашої планети?
¦ В який спосіб ми виготовляли новорічну ялинку?
¦ Для чого ми складали кольоровий папір навпіл?
¦ Що таке вісь симетрії?
8. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: пригадати все, що було вивчено протягом семестру.
3. Проголошення уроку завершеним.