ДЕ МОЖНА ГРАТИСЯ, А ДЕ
Мета: обговорити з учнями, які небезпечні місця є у мікрорайоні школи; формувати у школярів уміння обирати безпечні місця для відпочинку та гри, де ніщо не загрожує життю і здоров’ю; допомогти засвоїти загальні правила безпечної поведінки дітей надворі; вчити відмовлятися позичати свої речі (велосипед, мобільний телефон) незнайомим і малознайомим людям; виховувати обережність, обачливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Де можна переходити залізничну колію?
– Розкажіть правила
– Чому гратися на залізниці небезпечно?
– Пригадайте казку К. Чуковського “Бармалей”. Чому із дітьми сталося нещастя?
– Дітям важливо вміти обирати безпечні місця для відпочинку та гри, де ніщо не загрожує життю і здоров’ю.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Саме про безпеку надворі ми сьогодні й поговоримо.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– Ви дорослішаєте, і батьки відпускають вас самих гуляти все далі й далі від дому. Але пам’ятайте: дорослі завжди повинні знати, де ви гуляєте і коли повернетеся.
2. Робота
– Яке місце для гри є найзручнішим у місті?
– Де на дитячому ігровому майданчику слід бути особливо обережними?
– Розгляньте фотографії на с. 102. Де можна пограти в рухливі ігри, футбол, бадмінтон?
– Де можна гратися у селі?
– Розгляньте малюнки на с. 103. Як поводитися з незнайомими людьми? Які поради допоможуть уникнути небезпеки?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
– Об’єднайтесь у чотири групи: “Велосипед”, “Самокат”, “Мобільний телефон”, “Скейт”.
Розіграйте сценки, як можна відмовити малознайомим дітям у проханні позичити ваші речі.
2. Вправа “Мозковий штурм”
– Добре, якщо біля твого будинку є ігровий чи спортивний майданчик, тихий сквер або парк. Але поряд може бути чимало місць, небезпечних для ігор і розваг. Це дороги, якими мчать автомобілі; будівельні майданчики і напівзруйновані будівлі, що приховують безліч небезпек; трансформаторні будки та електричні підстанції, біля яких може уразити електричним струмом.
– Поміркуйте, де біля вашого будинку безпечно гуляти, а де – небезпечно.
Запам’ятайте! Обирайте безпечні місця для ігор та розваг.
3. Розгадування ребусів (с. 104)
4. Тест “Так чи ні?”
1) Ігри у піжмурки можна проводити:
О між будинками;
О У покинутих будинках та новобудовах;
О на деревах;
О біля трансформаторних будок і щитових.
2) Профілактикою пограбувань є такі дії:
О носити із собою коштовні речі;
О не носити ключ так, щоб його було видно;
О не ховати ключ під килимком перед дверима;
О не називати свою адресу незнайомим;
О не приводити додому незнайомих.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Які місця для ігор і розваг ви обираєте на вулиці?
– Які місця для ігор і розваг ви не обираєте на вулиці? Чому?
– Розкажіть, чи є біля школи небезпечні місця для ігор.
– Обговоріть з членами родини небезпечні місця для розваг біля вашого будинку.
– Якщо ви потрапили у біду, до кого будете звертатися по допомогу?
– Розкажіть про ці правила вдома.