ДОДАВАННЯ ДЕКІЛЬКОХ ДОДАНКІВ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ПЕРИМЕТРА ТРИКУТНИКА
Мета: закріплювати вміння учнів застосовувати сполучний і переставний закони додавання для раціональних обчислень, виконувати додавання і віднімання багатоцифрових чисел письмово; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра “Будь уважним!”
Учитель називає число, одному з учнів кидає м’ячик, а той, назвавши відповідь, повертає
– Збільшіть на два десятки кожне з чисел.
460; 685; 60 843; 90 500; 70 000; 3480.
– Назвіть відповідь задачі тільки в разі, коли вона розв’язується відніманням.
– На гілці сиділо 12 пташок. 3 пташки полетіли. Скільки пташок залишилося? (12 – 3 = 9 (пташок))
– 3 одного куща смородини зібрали 16 кг ягід, а з другого – 19 кг. На скільки кілограмів більше зібрали з другого куща? (19 – 16 = 3 (кг))
– На одному кущі дозріли 14 помідорів, а на другому – 27 помідорів. Скільки помідорів дозріли на двох кущах? (14 + 27 = 41 (п.))
– В одному ящику 17 кг печива. Скільки кілограмів печива в чотирьох таких
– У книзі 420 сторінок. Олег прочитав 90 сторінок. Скільки сторінок залишилося прочитати Олегу? (420 – 90 = 330 (стор.))
Завдання 412
3. Фізкультхвилинка
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування прикладів
Завдання 413
– Розв’яжіть приклади з коментуванням.
Учні переставляють доданки, виконуючи додавання зручним способом.
25 + 43 + 35 + 37 + 20 = 25 + 35 + 43 + 37 +20 = 160;
180 + 230 + 20 + 70 = 180 + 20 + 230 + 70 = 500.
Завдання 414
– Розв’яжіть з коментуванням.
Завдання 415
– Перевірте, чи правильно виконано додавання.
Учні записують приклади в зошитах, двоє учнів працюють біля дошки, коментують відповіді.
Завдання 416 (виконується аналогічно)
2. Робота над задачами
Завдання 417
– Ознайомтеся з текстом задачі. Запишіть коротку умову. Порівняйте текст з коротким записом задачі. Складіть план розв’язання. Розв’яжіть задачу самостійно з подальшою взаємоперевіркою.
1) 806 + 556 = 1362 (км) – довжина Дністра;
2) 1362 + 839 = 2201 (км) – довжина Дніпра;
(806 + 556) + 839 = 2201 (км)
Завдання 418
– Що називають периметром? (Суму довжин сторін многокутника)
– Запишіть формулу для знаходження периметра трикутника.
Р? = а + b + с.
– Що дано в задачі? Що невідомо?
А – 4 см 8 мм
B – 3 см 9 мм
С – ?
Р? – 12 см 6 мм
– Як знайти невідому сторону? (Від суми трьох доданків відняти суму двох доданків, отримаємо третій доданок.)
1) 48 + 39 = 87 (мм) – довжина першої і другої сторін;
2) 126-87 = 39 (мм) = 3 см 9 мм – довжина третьої сторони.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 419; 420 (с. 68).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на уроці?
– Як знайти периметр многокутника?