ДОСЯГНЕННЯ УСПІХУ
Урок 6. ДОСЯГНЕННЯ УСПІХУ
Мета: розширити уявлення учнів про умови успіху; про значення знань, освіти, працьовитості в житті людини, у досягненні успіхів; навчити учнів аналізувати, узагальнювати інформацію, використовувати набуті знання у житті; розвивати уяву, творчість, мислення, віру в свої сили; виховувати якості, необхідні для досягнення успіху: працьовитість, допитливість, уважність, організованість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Слухання розповідей учнів про відомих людей, які прагнули
– Як ви вважаєте, ці люди досягли успіху?
– Завдяки чому вони досягли успіху?
– Вам, напевно, доводилося бачити дітей, які живуть в одному будинку, одного віку, вчаться в одному класі, але в них різні характери, поведінка, досягнення у навчанні.
Усі люди чогось прагнуть. Хтось мріє стати лікарем, хтось – художником, хтось – учителем. Мрія надихає людину, дає сили для досягнення мети.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми спробуємо зрозуміти, чому одні люди успішні, а інші – ні, як досягти успіху.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання й обговорення
ЯК МИКИТА СТАВ ПРАЦЬОВИТИМ
Микита був дуже ледачим. Не хотів як слід працювати та й отримав з граматики двійку.
Дали Микиті роботу на літо. Поклав він на столі підручник та й зітхнув тяжко. Треба виконати двісті вправ. Хіба ж таку роботу зробиш!
Минув день, минув другий, минув третій. Ось і тиждень минає, а Микита щодня тільки гляне на книжку та й зітхне тяжко-тяжко.
Утомився хлопець від неробства. Сидить, дивиться у вікно. А за вікном під водостічною трубою стоїть порожнє відро. І в нього з труби капає вода – крапля за краплею.
Нічого робити Микиті, сидить біля вікна цілий день та все дивиться, як вода капає.
А ввечері вийшов, дивиться, а вже піввідра накапало. Наступного ранку було повне відро.
Здивувався Микита: виходить, із маленьких краплинок може назбиратися повне відро води!
Зітхнув тяжко та й відкрив граматику, і зошит відкрив.
– Яким був Микита?
– Чи зрозумів він свою помилку? З чого це видно?
– То які ж риси характеру є ворогами успіху? (Байдужість, лінь)
Висновок. Працьовитість – запорука успіху. Випадкових перемог не буває. Успіх приходить до тих, хто багато працює. Народна мудрість говорить: “Хочеш бути щасливим – не будь лінивим”. Бо все у світі здобувається людською працею: зводяться будинки, будуються мости, вирощується хліб і до хліба. І все це для людини, щоб вона була сита, здорова, весела і щаслива, а “без труда нема плода”.
А яка головна ваша праця?
Часто не хочеться сісти за уроки, вивчити правило, вірш. Результат – відставання у навчанні. А надолужити – важко. Тому намагайтеся працювати щодня, не відкладаючи на завтра те, що можна зробити сьогодні.
2. Робота за підручником (с. 25-28)
Учні виконують завдання рубрики “Повтори те, що знаєш”.
Потім читають текст рубрики “Я хочу дізнатися”.
Робота в групах
Учні працюють за рубрикою “Ознайомся з думкою інших людей”, відповідають на запитання.
– Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 28. (Я дізнався, що… Я прагну…)
– Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Доберіть синоніми до слова успіх. (Удача, перемога, досягнення)
– Доберіть антоніми. (Поразка, невдача, програш)
2. Робота в групах
– Позначте лише ті поради для учня, що допоможуть досягти успіху в навчанні.
ПОРАДИ
( ) Завжди уважно слухай учителя.
( ) Намагайся самостійно виконувати всі домашні завдання.
( ) Якомога частіше грай у комп’ютер.
( ) Відкладай на потім справи, які не хочеш робити.
( ) Читай якомога більше книжок.
( ) Намагайся бути організованим і наполегливим.
( ) Не бійся своїх мрій.
( ) Будь готовий прийняти допомогу і допомогти іншим.
( ) Не бійся помилок і вчися на них.
( ) Відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні.
– Прислухайтеся до поради В. О. Сухомлинського: “Не йди найлегшим шляхом. Обирай завжди шлях найважчий. Подолання труднощів підносить людину. Той, кому нестерпно важко і хто подолав трудність, схожий на альпініста, який досяг найвищої вершини”.
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Що таке успіх?
– Якщо ви добре заспівали пісню, і вам зааплодували – це успіх?
– Якщо грали в якусь гру і перемогли – це успіх?
– Якщо ви чогось прагнули і досягли мети – це успіх?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 25-28).