ДВОДОЛЬНІ РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВІ. РОДИНА БОБОВІ – КВІТКОВІ РОСЛИНИ

Біологія – універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

КВІТКОВІ РОСЛИНИ

ДВОДОЛЬНІ РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВІ. РОДИНА БОБОВІ

Загальні ознаки. Бобові – родина, яку легко розпізнати. Оцвітина подвійна. Чашечка має 5 чашолистків. Віночок складається з прапора (вітрила), двох весел (крил) і човника, утвореного двома зрослими пелюстками.

Таким чином, пелюстки помітно відрізняються одна від одної, а вся квітка – неправильна, оскільки через неї можна провести лише одну площину симетрії. Тичинок 10, причому 9 зростаються в трубку, а десята

– вільна. Завдяки незамкнутій трубці комаха (наприклад, джміль) може діставати нектар з основи маточки, з боку вільної тичинки. Маточка 1, зав’язь верхня. Формула квітки:

ДВОДОЛЬНІ РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВІ. РОДИНА БОБОВІ   КВІТКОВІ РОСЛИНИ

(стрілка – знак неправильної квітки).

Суцвіття – найчастіше усього китиця або головка (конюшина). Плід – біб. Багато які з бобових – трав’янисті рослини, але є і чагарники (рокитник), і дерева (біла акація). Деякі бобові відносяться до числа найвищих дерев тропічних лісів. Дуже багато витких рослин. Листки складні, з прилистками.

Екологія і географія. Бобові нараховують 400 родів і 9000 видів. За кількістю

видів вони знаходяться на третьому місці серед родин квіткових рослин. Один із найбільших родів родини – рід астрагал (1600 видів). Родина бобових широко поширена на всій земній кулі. Представників бобових відносно небагато в лісосмузі; у степах їхнє число швидко зростає. Дуже багато бобових у горах Кавказу і Середньої Азії; рясні вони й у тропіках. Представники роду астрагал особливо поширені у флорі Середньої і Південної Росії (степова смуга): конюшина, вика, чина (горошок) та ін.

Культурні рослини. З харчових рослин у світовому господарстві особливо важливе значення має соя. З її насіння отримують соєву олію і борошно. У всіх районах України широко культивується горох. Інші харчові рослини: квасоля й арахіс (батьківщина обох рослин – Південна Америка). Боби арахісу дозрівають під землею, тому його ще називають земляним горіхом.

Рослини, які використовуються як добрива, – люпин, вика. їхні вегетативні органи багаті на азот. Кормові рослини, що йдуть на силос,- кормові боби, вика, люцерна, еспарцет.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ДВОДОЛЬНІ РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВІ. РОДИНА БОБОВІ – КВІТКОВІ РОСЛИНИ