Екскурсія у природу
МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА
УРОК 53 Екскурсія у природу
Тема. Екскурсія у природу
Мета: звернути увагу учнів на неповторність краси природи весняного лісу, на розмаїття барв, звуків, красу форм, багатство пахощів; закріпити правила поведінки у лісі, розвивати потребу в спілкуванні з природою; виховувати любов до природи рідного краю.
ХІД ЕКСКУРСІЇ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні ми здійснимо подорож у природу, і ви дізнаєтеся про правила поведінки у лісі.
III. Проведення екскурсії
1.
– Пригадайте: якими є правила поведінки серед природи?
– Давайте послухаємо звуки весняного лісу.
– Хто що почув?
– Кому належать ці звуки?
– Згадайте, яким був ліс узимку?
– Що змінилося?
– А які нові кольори з’явилися у лісі навесні? Назвіть їх.
– Як відрізняється колір листя у різних дерев?
– Коли починають цвісти черемха, шипшина, калина, бузок?
– У яких лісах росте ряст?
– Коли цвітуть тюльпани і нарциси?
– Що ви знаєте про медунку? Прочитайте про неї у довідковому бюро на с. 141.
– Що можна сказати про пахощі лісу?
–
– У кожного з нас, діти, три матері. Перша – це ненька, яка нас народила, друга – Батьківщина, наш рідний край і третя – мати-природа. А чи знаєте ви, що і в стосунках з природою існують свої правила? Назвіть їх.
– Чому їх треба знати і дотримуватися?
2. Розв’язування проблемних ситуацій
– Як ви вчините, якщо знайдете пташине гніздо?
– Коли знайдете барвисту квіточку?
– Як треба поводитися в природі, щоб не заподіяти їй шкоди?
3. Дидактична гра “Хто тут живе? Що росте?”
Учитель накриває хустинкою травичку. Потім піднімає її. Діти уважно роздивляються і називають рослини, комах, які там є.
4. Дидактична гра “Таємниці природи”
Завдання: розбігтися лісом, знайти свою “таємницю природи”, розповісти про неї.
5. Спостереження за красою навколишньої природи (розвиток мовлення)
– Чому вербу називають плакучою? Горобину – кучерявою? Тополю – стрункою? Дуб – могутнім?
– Чим відрізняються гілки цих дерев?
– На що схожа хмаринка?
– Доберіть слова, якими можна описати вітер, сонце, плоди дерев, . тощо.
6. Конкурс на кращого знавця природи рідного краю
– Назвіть якнайбільше рослин, тварин рідного краю.
– Відшукайте за поданими картинками потрібну рослину, яка росте в даному місці. (Робота у групах)
7. Вивчення правил поведінки в лісі
– У лісі не можна галасувати, тому що це – дім, у якому живуть лісові мешканці.
– Не ламайте гілки дерев, кущів, не оббивайте з них листя, цвіт.
– Не рвіть квіти на лузі, в полі, в лісі.
– Не обривайте павутиння на деревах, не вбивайте павуків.
– Не ловіть метеликів, бабок, інших комах.
– Не чіпайте мурашники.
– Не бийте жаб, не вбивайте змій.
– Не намагайтеся ловити диких тварин та їх дитинчат.
– У лісі не можна розводити багаття.
– У лісі не можна кидати сміття.
IV. Підсумок екскурсії
– Що цікавого спостерігали під час екскурсії?
– Як називаються птахи, яких ви бачили на екскурсії?
– Якого кольору хутро у білочки?
– Поясніть: чому не можна галасувати в лісі?
– Розкажіть удома про екскурсію.
Діти в класі висловлюють свої враження від почутого і побаченого за допомогою малюнків.