ЕКСКУРСІЯ В ПРИРОДУ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ РІЗНОМАНІТТЯМ РОСЛИННОГО І ТВАРИННОГО СВІТУ РІДНОГО КРАЮ
Мета: ознайомити учнів з розмаїттям рослинного і тваринного світу рідного краю; навчати школярів правильно поводитись у природі, спостерігати за змінами в довкіллі, охороняти природу; виховувати доброзичливе ставлення до тваринного і рослинного світу.
Хід уроку
І. ВСТУПНА БЕСІДА
– Діти! Зараз ви пройдете навчальною природничою стежиною. Ви дізнаєтесь багато цікавого про природу рідного краю – про дерева, кущі, трави. Дізнаєтесь, що природа дарує людині для життя, і як людина повинна охороняти все живе.
Будемо в довкілля
Будемо рідну природу вивчати!
II. ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСИ
Завдання 1
Чи ти вмієш:
– розрізняти в природі рослини?
– найпоширеніші дерева, кущі й трави своєї місцевості?
– розпізнавати квіткові, хвойні та інші групи рослин?
– сортувати культурні рослини за призначенням?
– знаходити в природі рослини, які потребують охорони.
Робота над загадками
– Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски,
Звуть тих подружок… (берізки).
– Влітку рясним цвітом укриваюсь я.
Пахощі солодкі чути вже здаля.
Але поки квітну,
З моїх квіток узимку зможеш пити чай. (Липа)
– Стовбур жовтий, мов янтар,
Досягає крона хмар,
Колючі, довгі і тонкі
Зелені на гілках голки.
Безліч шишечок маленьких,
І не довгих, а кругленьких. (Сосна)
– Кучерявий кущ на кручі
Має пазурі дряпучі.
Хто по квіти потовпиться,
За того він ухопиться.
Як дряпоне: – “Ані руш!”
Угадайте, що за кущ! (Шипшина)
– Літом – ой яка гірка,
А в мороз – солодка дуже.
Як ця зветься ягідка,
Здогадайся, милий друже. (Горобина)
Гра “Розпізнай дерево”
Під час гри дитину із зав’язаними очима підводять до рослини і пропонують на дотик визначити, яка це рослина. Рослини діти вгадують за формою листків, ароматом, плодами.
Завдання 2
Чи ти вмієш розрізняти в природі тварин?
Робота над загадками
– Цінь-ці-фа – в зимову днину
Клює пташка горобину.
Горобців весела зграя
Її щебетом вітає.
Жовтогруда, невеличка,
Звуть цю подружку… (синичка).
– 3 гілки стриб на іншу гілку,
Рудохвоста скаче бджілка.
На сосні збирає шишки,
Смачні кедрові горішки.
У дупло в казковий вечір
Стука, грюка холоднеча.
Там лузає шишку бджілка…
Хто впізна руденьку… (білку)?
– Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини,-
Та на дудочку одну
Грає пісню чарівну. (Соловей)
– Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
– Назад вилиця, спереду шильце,
Спереду чорне сукенце, під сподом – полотенце. (Ластівка)
– Уночі гуляє, а вдень спочиває.
Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
– Летить – виє,
Сіло – землю риє,
Чорне тіло, чорний вус.
Ніби справжній сажотрус. (Жук)
– Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання,
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі – навкруги,
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадайте – хто такий? (Заєць)
Завдання 3
Пригадай правила поведінки серед природи та дотримуй їх.
Повторення правил поведінки в лісі
– Діти, подивіться, яка гарна природа навколо нас! Але люди часто завдають шкоди природі. Ця шкода така значна, що рослини і тварини можуть зникнути. Чому, як ви гадаєте? (Бо якщо воду й повітря забруднювати, вони стануть отруйними, ніщо живе не зможе існувати в такому середовищі. Тоді й людина не матиме змоги милуватися природою, слухати пташиний спів.)
– Для того, щоб зовсім не знищити природу, існують правила поводження із нею.
Учні заздалегідь малюють піктограми-малюнки і розвішують їх у лісі:
– “Не рубай дерев”.
– “Не вмикай голосно музику в лісі”.
– “Не топчи грибів”.
– “Не рви рослини”.
– “Не руйнуй мурашники”.
III. ПІДСУМОК ЕКСКУРСІЇ
Завдання 4
Сфотографуйте те, що викликало у вас найбільший інтерес під час екскурсії в природу.
Після екскурсії підготуйте виставку “Наша подорож у природу”.