Географічне пізнання Землі (підсумковий урок)
І СЕМЕСТР
РОЗДІЛ І
Географічне пізнання Землі
Тема 4. Сучасні географічні дослідження
Урок 9. Географічне пізнання Землі (підсумковий урок)
Мета: у вигляді подорожі “Слідами Ю. Лисянського” повторити та узагальнити знання з теми “Географічні відкриття Землі”; закріпити вміння користуватися додатковою літературою, висловлювати власну думку.
Тип уроку: узагальнення, систематизації та оцінювання знань, умінь, навичок.
Обладнання: фізична карта світу, портрети мандрівників, контурні карти, тести, карточки
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Хід подорожі
Учитель. Протягом уроку ми послухаємо розповідь про українського дослідника, що здійснив навколосвітню експедицію – Ю. Лисянського. А щоб краще зрозуміти його значення, ми згадаємо інших дослідників нашої планети.
Розповідь про Ю. Лисянського (початок)
Учитель. Проведемо тести і визначимо команди. Вирушать у мандри лише ті, хто набере не менше 10 балів.
Учні, які не увійшли до команд, за урок повинні скласти кросворд за темою і відповісти на запитання:
– Назвіть позитивні і негативні наслідки піратства.
– Назвіть
– Що вивчає сучасна фізична географія? Який вклад у розвиток сучасної географічної науки внесли українські географи?
– Що спричинило швидкий розвиток географії в епоху Великих географічних відкриттів?
1. Тест
1) Першим кулястість Землі довів:
А) Ератосфен; б) Колумб; в) Магеллан; г) Аристотель.
2) Перше навколосвітнє плавання здійснила експедиція:
А) Ф. Магеллана; б) Ератосфена; в) Х. Колумба; г) Р. Пірі.
3) Мандрівник, який був першим європейцем, що дістався Східної Азії:
А) Амеріго Веспуччі; б) Марко Поло; в) Васко да Гама; г) Ібн Баттута.
4) Античний мислитель, який дав назву науці географії:
А) Гіппократ; б) Геродот; в) Страбон; г) Ератосфен.
5) Землепроходець, який вперше проплив Берінговою протокою:
А) Семен Дежньов; б) Іван Москвітін; в) Василь Поярков; г) Єрофей Хабаров.
6) Період проведення Великої Північної експедиції:
А) 1768-1771 рр. б) 1725-1730 рр.; в) 1733-1743 рр.; г) 1803-1806 рр.
7) Міжнародні дослідження в Антарктиді розпочалися з: а) ХV ст.; б) ХІХ ст.; в) ХХ ст.; г) ХІ ст.
8) Маршрут плавання Васко да Гами проліг до:
А) Америки; б) Антарктиди; в) Індії; г) Австралії.
9) Три навколосвітні подорожі здійснив:
А) І. Ф. Крузенштерн; б) Дж. Кук; в) Ф. Магеллан; г) Х. Колумб.
10) Південний полюс першим підкорив:
А) Р. Скотт; б) Р. Пірі; в) Р. Амундсен; г) Ф. Кук.
11) Антарктиду відкрила експедиція під керівництвом:
А) Р. Пірі; б) Дж. Кука; в) Р. Амундсена; г) Т. Беллінсгаузена.
12) Перший глобус створив:
А) Генріх Мореплавець; б) Мартін Бегайм; в) Бартоломеу Діаш; г) Васко да Гама.
Учитель. Щоб перевірити, як команди налаштувались на гру, проводимо розминку.
2. Розминка
1) Хто з мандрівників уперше привіз до Європи картоплю і тютюн? (Х. Колумб)
– Хто дав назву найбільшому океану Землі? (Ф. Магеллан)
– Чому корінних жителів Америки називають індіанцями? (Помилка Х. Колумба)
– Назвіть італійського мандрівника, який протягом 25 років мандрував Сходом. (Марко Поло)
– Назвіть мандрівника, що першим побував на обох полюсах (Р. Амундсен)
– Назвіть “батька географії”. (Ератосфен)
– Кого вважають основоположником української географії? (С. Рудницького)
– Хто першим довів кулястість Землі? (Аристотель)
– Назвіть “залізного пірата”, що здійснив навколосвітнє плавання. (Ф. Дрейк)
– Кого називають українським Колумбом? (Ю. Лисянського)
– Назвіть громадянина України, що здійснив політ у космос у складі міжнародного екіпажу “Колумбія”. (Л. Каденюк)
– Назвіть відомого дослідника морських глибин Світового океану. (Жак Ів Кусто)
Розповідь про Ю. Лисянського (продовження)
3. Підбери пару (карточки із завданнями роздаються кожній команді).
1) Джеймс Кук | А. Очолив експедицію до Південного полюса |
2) Х. Колумб | Б. Здійснив першу навколосвітню подорож |
3) Беллінсгаузен, М. Лазарев | В. Відкрив Америку |
4) О. Шмідт | Г. За його керівництвом досліджували Арктику |
5) Р. Скотт | Д. Відкрив Північний полюс |
6) Ж. Кусто | Е. Першовідкривач Південного полюсу |
7) Ф. Дрейк | Ж. Дослідник Світового океану |
8) Р. Амундсен | З. Пірат, що здійснив навколосвітнє плавання |
9) Р. Пірі | І. Відкрив східне узбережжя Австралії |
10) Ф. Магеллан | К. 28 січня експедиція, очолювана ним, уперше підійшла до Антарктиди |
1) Піфагор | А. 1497-1498рр. |
2) Птолемей | Б. 1271-1295 рр. |
3) М. Поло | В. II ст. |
4) М. Бегайм | Г. V ст. до н. е. |
5) І. Крузенштерн | Д. 1642 р. |
6) А. Тасман | Е. 1492 р. |
7) Ібн Баттута | Ж. 1325 р. |
8) Ф. Магеллан | З. 1488 р. |
9) Б. Діаш | І. 1803-1806рр. |
10) Васко да Гама | К. 1519-1522 рр. |
4. Чи знаєш ти видатних географів? (подані на карточках портрети географів).
5. Хто автор цих слів?
“Ризик, пов’язаний з плаванням у цих недосліджених і покритих кригою морях у пошуках Південного материка, настільки великий, що я сміло можу сказати: жодна людина ніколи не наважиться проникнути на південь далі, ніж це вдалося мені.” (Дж. Кук) “Я пожертвував би славою, рішуче всім, щоб повернути його до життя. Мій тріумф затьмарений думкою про його трагедію, вона переслідує мене!” (Р. Амундсен)
“Побачили суцільний крижаний бар’єр, що простирався зі сходу на захід на неосяжному просторі. Не тільки я, але й усі мої супутники були твердо переконані, що це грандіозне поле простягається далі на південь до самого полюса.” (Т. Беллінсгаузен)
“Я обійшов Південний океан на високих широтах і заперечую існування тут материка, який якщо й можна знайти, то тільки біля полюса”, писав. (Дж. Кук)
Розповідь про Ю. Лисянського (продовження)
6. Хто автор книг, статей?
1) Опису країн “Дарунок тим, хто споглядає, про дивини міст і чудеса подорожей.” (Ібн Баттута)
2) “Подорож навколо світу” (Ю. Лисянський)
3) “До питання про спосіб утворення лесів” (П. Тутковський)
4) “Мовчазний світ”, “Живе море” (Ж. Кусто)
7. Про кого мова?
“Общепринятое представление о ведущей роли Крузенштерна в первом кругосветном путешествии не соответствует действительности. Не меньшее, если не большее, значение в проведении всей экспедиции сыграл… и если до сих пор оставался менее известным в широких кругах географической литературы, чем Крузенштерн, то только по своей исключительной скромности” (про Ю. Лисянського)
Розповідь про Ю. Лисянського (продовження)
8. “Третій зайвий” (відповідь треба пояснити)
1. М. Поло, І. Баттута, С. Рудницький.
2. Д. Кук, Ф. Магеллан, І. Крузенштерн.
3. О. Шмідт, І. Папанін, Ібн Баттута.
4. Ж. Кусто, Ж. Пікар, Е. Хілларі.
5. П. Тутковський, С. Рудницький, Р. Скотт.
9. Додати літери
А _ и_ _о_ _ _ _ (Аристотель)
М_ _ _л_ _ _ (Магеллан)
П_ _ _(Пірі)
К_ _ _ _б (Колумб)
Л_ _я_ _ _ _ _й (Лисянський)
10. Розповідь про мандрівку (команди отримують карточку з маршрутом мандрівки).
11. Топограф
На контурну карту нанести подорож О. Шмідта, А. Тасмана.
Розповідь про Ю. Лисянського (продовження)
ІІІ. Підсумок уроку