Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Розділ VI Материки північної півкулі

Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Анонсування теми

Ви набудете знання про:

– особливості географічного положення материків Північної півкулі;

– історію відкриття Північної Америки та дослідження Євразії;

– тектонічну будову, форми рельєфу, корисні копалини материків;

– причини різноманітності клімату материків Північної півкулі;

– річкові системи й озера материків, їх екологічні проблеми;

– особливості розташування природних зон на рівнинах і вертикальну поясність

у горах;

– найвідоміші об’єкти природної спадщини ЮНЕСКО;

– особливості заселення материків і найбільші держави світу.

Ви навчитеся:

– порівнювати й пояснювати природні особливості материків;

– аналізувати природні умови материків за різними джерелами географічної інформації;

– показувати на карті географічні об’єкти материків, умовну межу між Європою та Азією;

– пояснювати особливості тектонічної будови та рельєфу материків;

– визначати типи клімату за кліматичними картами й діаграмами;

– наводити приклади зональних типів грунтів, рослинності

й тваринного світу різних природних зон Північної півкулі;

– описувати лісові та безлісі природні зони материків;

– оцінювати вплив господарської діяльності людини на природу.

Тема 1. Північна Америка

Площа суходолу – 24,2 млн км2.

Населення – 550 млн осіб.

Довжина берегової лінії – 75,5 тис. км.

Найвища точка над рівнем моря – гора Мак-Кінлі (6194 м).

Найнижча точка від рівня моря –

Долина смерті (-86 м).

Найдовша річка – Міссісіпі (з Міссурі – 6019 км).

Найбільше за площею озеро – Верхнє(82,1 тис. км2).

Найбільший острів – Гренландія (2,2 млн км2).

Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Анонсування теми

Північна Америка – материк контрастів. Із космосу він нагадує величезний трикутник. Його ширша сторона повернута на північ і наче вмерзає в кригу Північного Льодовитого океану. На півдні ж лагідне тепле море омиває береги, укриті зеленню лісів і полів. На заході здіймаються високо в небо пасма гір, навіть улітку вкриті снігом. На сході їх змінюють широкі рівнини, які колись були степами, а нині розорані, засіяні пшеницею та кукурудзою.

Природа Північної Америки за багатьма ознаками подібна до природи Євразії. Саме тому цей материк вабив європейців. Після відкриття Америки X. Колумбом у Новий Світ почали прибувати переселенці. Авантюристи й учені, грабіжники й трударі, мисливці й селяни – усі шукали кращої долі на новому континенті. Почалася тривала історія заселення Північної Америки, яка супроводжувалася винищенням корінного населення – індіанців і загарбанням їхніх земель. Будували міста, прокладали дороги, засівали величезні площі незайманих земель, утворювалися нові держави.

У заселенні Північної Америки, створенні її добробуту й економічної могутності брали участь і наші земляки. Нині в Сполучених Штатах Америки(США) та Канаді проживає майже 2 млн етнічних українців. Вони не поривають зв’язків із батьківщиною, пам’ятають про свої корені. Не випадково Канада першою визнала незалежність України в 1991 р. Канада та США – наші найбільші торгові партнери в Західній півкулі.

Почнемо знайомство з Північною Америкою – далекою і близькою, знайомою і незнайомою.

& 32. Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Пригадайте: 1. Яку площу займає Північна Америка? Порівняйте її територію з площами вивчених вами материків. 2. Які характерні ознаки має географічне положення Південної Америки? 3. Які основні етапи можна виокремити у відкритті Америки як частини світу?

Географічне положення. Розташування Північної Америки на поверхні планети суттєво відрізняється від географічного положення материків тропічних широт. Цим пояснюється несхожість її природи з природою вже вивчених вами материків.

Лінії екватора та початкового меридіана не торкаються Північної Америки. Вона повністю знаходиться в Північній і Західній півкулях планети (мал.75). На відміну від Південної Америки, яка є материком тропічних широт, Північну Америку перетинають і Північний тропік, і Північне полярне коло. Це значною мірою визначає розмаїття її природних умов: на материку представлені всі теплові пояси Північної півкулі. Більшу частину материка займають помірні широти.

Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Мал. 75. Географічне положення Північної Америки

Береги Північної Америки омивають три океани: на заході – Тихий, на сході – Атлантичний, на півночі – Північний Льодовитий. На природу західного узбережжя материка впливають тепла Аляскинська та холодна Каліфорнійська течії.

Біля східних берегів Північної Америки формується найпотужніша тепла течія світу – Гольфстрім, яку називають “трубою теплового опалення Європи”. їй назустріч рухається холодна Лабрадорська течія, що спричинює часті тумани на сході материка.

На півдні через вузький Панамський перешийок і Панамський канал проходить межа між Північною та Південною Америкою. На північному заході неширока Берингова протока відокремлює материк від Євразії.

Крайніми точками Північної Америки є: на півночі – мис Мерчисон, на півдні – мис Мар’ято, на заході – мис Принца Уельського, на сході – мис Сент-Чарльз.

Берегова лінія. На відміну від материків тропічних широт, Північна Америка має розчленовану берегову лінію. Тут багато островів, півостровів, заток і проток.

Біля північних і східних берегів материка розташовані острови материкового походження. Один із них – найбільший острів світу Гренландія (мал.76). Його площа в 3,5 раза більша за територію України. У холодні води Північного Льодовитого океану занурені острови Канадського Арктичного архіпелагу (мал. 77). їх відділяє від Північного полюса лише тисяча кілометрів. Ці острови виникли внаслідок відступу давнього льодовика, який “виорав” вузькі протоки, що відокремили острови від материка (Гудзонова протока) та від Гренландії (Дейвісова протока). Біля східного берега Північної Америки розташований острів Ньюфаундленд.

На південний схід від материка Карибське море гірляндою оточують дві групи островів: Малі Антильські та Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка). Більшість із них має вулканічне походження.

– Поміркуйте, до природних умов якого материка більш подібна Північна Америка: Південної Америки чи Євразії. Поясніть, чому.

– Визначте географічні координати крайніх точок Північної Америки.

Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Мал. 76. Гренландія

Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Мал. 77. Канадський Арктичний архіпелаг

Береги материка мають багато зручних бухт і глибоких заток. Найбільшими з-поміж них є: на півночі – Гудзонова затока, на півдні – Мексиканська, на північному заході – затока Аляска, на південному заході – Каліфорнійська затока (мал. 78). Дуже порізані береги Північної Америки утворюють численні півострови: Лабрадор – на північному сході, Флорида та Юкатан – на південному сході, Каліфорнія – на південному заході, Аляска – на північному заході.

З історії відкриття та дослідження материка. Задовго до відкриття Америки Христофором Колумбом тут побували нормани (вікінги) – жителі Скандинавського півострова. У X ст. вікінги, очолювані Ейріком Рауді (Рудим), вирушили з острова Ісландія просторами океану на захід і досягли невідомої землі – острова Гренландія. Тисячу років тому зледеніння Гренландії було меншим, ніж тепер. Перед очима норманів постали зелені луки. Вражені мореплавці дали новим землям назву Гренландія (із скандинав. Зелена країна). Пізніше син Ейріка Рауді – Лейв Ейріксон – продовжив плавання на південний захід і досяг берегів невідомої землі (можливо, півострова Лабрадор чи острова Ньюфаундленд). Лейв Ейріксон повернувся до Гренландії з вантажем лісу. Суворі умови життя в Гренландії спричинили вимирання поселенців. Про нові землі забули. Нормани, як з часом і Колумб, не здогадувалися, що відкрили новий материк.

У той час, коли Христофор Колумб збирався у свою третю подорож, італійський мореплавець на службі в англійського короля Джо – ванні Кабот відкрив удруге (після норманів) острів Ньюфаундленд.

Після плавань X. Колумба південна частина материка була досліджена й загарбана іспанцями. У 1519 р. військова експедиція конкістадораЕрнандо Кортеса завоювала стародавню державу ацтеків, яка існувала на території сучасної Мексики. Захопивши столицю ацтеків Теночтітлан, Ернандо Кортес здобув величезні скарби, які збагатили Іспанію, і перетворив індіанців на рабів. У 1539-1541 pp. іспанський конкістадор Ернандо де Сото вирушив з півострова Флорида на захід, відкрив береги Міссісіпі й дійшов до прерій Північної Америки. Тут іспанці побачили величезні стада бізонів і багато поселень індіанців.

Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Мал. 78. Каліфорнійська затока

– Порівняйте ступінь порізаності берегових ліній Північної та Південної Америки.

Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки

Вітус Беринг

Північно-західні береги Північної Америки стали відомими європейцям лише у XVIII ст. їх дослідила російська експедиція під керівництвом Вітуса Беринга й нашого співвітчизника Олексія Чирикова. Вони відкрили протоку, відому нині як Берингова, Алеутські острови й Аляску.

Поступово вихідцями з Європи була колонізована й заселена вся територія материка, де згодом утворилися такі великі незалежні держави, як Канада, США та Мексика.

Коротко про головне!

Північна Америка розташована в Північній і Західній півкулях/витягнута майже на 7000 км з півночі на південь, має дуже порізану берегову лінію. Найближчі до неї материки – Євразія та Південна Америка.

Першими з європейців досягли північних берегів Північної Америки нормани (вікінги) у X ст., але їх плавання були надовго забуті.

Освоєння та колонізація материка європейцями почалися після відкриття Америки Христофором Колумбом у 1492 р. Північно-західну частину материка відкрили росіянин Вітус Беринг та українець Олексій Чириков.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки