Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Розділ ІІ. Материки тропічних широт

Тема 3. Австралія

Площа материка – 7,7 млн км2.

Населення – 24,3 млн осіб.

Довжина берегової лінії – 35,9 тис. км.

Найвища точка над рівнем моря – гора Косцюшко (2228 м).

Найнижча точка від рівня моря – озеро Ейр (-16 м).

Середня висота над рівнем моря – 215 м.

Найдовша річка – Дарлінг(2740 км).

Найбільше за площею озеро – Ейр (до 15 тис. км2).

Найбільший острів – Тасманія (68 тис. км2).

Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Анонсування теми

Австралія – найменший материк

на Землі. Однак її площа вражає, відстань від західного берега до східного більша, ніж від Києва до узбережжя Атлантичного океану; з півночі на південь протяжність материка в 4 рази більша, ніж відстань між Києвом та Одесою.

Австралія також найсухіший материк світу, адже 40 % площі займають пустелі. Проте це незвичні пустелі: крізь їх колючі зарості треба прорубувати шлях сокирою.

Австралію іноді називають “материком навпаки”. І справді, багато чого на цьому материкові протилежне звичному для європейців і зокрема українців. Коли в Україні зима – в Австралії літо, коли в Києві 10-та година, у столиці Австралії

– місті Канберрі – надвечір’я, тобто 18-та година. Для українців зрозуміло: чим далі ми рухаємося на північ, тим холодніше, а для австралійців рух на північ означає, що стає жаркіше. Навіть на географічних картах Австралії південь – у верхній частині. Не всі дерева Австралії дають тінь. Тварини Австралії вирощують своїх дитинчат у сумках, деякі ссавці відкладають яйця, а малят годують молоком. Тут “найстрашніший звір” – кролик, а “найстрашніший птах” – звичайний горобець.

Отже, почнемо мандрівку по загадковому “материку навпаки”.

& 25. Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Пригадайте: 1. У якій послідовності характеризують географічне положення материка? 2. Які особливості має географічне положення Африки?

Географічне положення та берегова лінія. Унікальність природи Австралії пов’язана з особливостями її географічного положення.

– За фізичною картою світу (див. форзац 1 підручника) знайдіть лінії екватора, початкового меридіана, а також Північного й Південного тропіків. Чи перетинають ці лінії Австралію? Порівняйте з Африкою та Південною Америкою.

Австралія, на відміну від Африки та Південної Америки, повністю розташована в Південній півкулі (мал. 55). Цим і пояснюється те, що на її території “усе навпаки” порівняно з Північною півкулею, у якій знаходиться Україна. У січні тут середина літа й панує спека, а в липні – зима, хоча й дуже тепла. Відносно початкового меридіана Австралія повністю знаходиться в Східній півкулі. Південний тропік проходить через середину материка. Тому Австралію, як Африку й Південну Америку, вважають материком тропічних широт із спекотним кліматом. Більша частина її території простягається в межах тропічного поясу, а найпівденніша точка на острові Тасманія (42° пд. ш.) заходить на південь далі, ніж крайня південна точка Африки (мал. 56).

Береги Австралії омивають води двох океанів: на заході – Індійського, на сході – Коралового й Тасманового морів Тихого океану. Океанічні течії біля берегів материка впливають на формування природи.

Холодні течії в Індійському океані – Західних Вітрів і Західноавстралійська – сприяють формуванню посушливого клімату південного та західного узбереж материка. Тому Велика пустеля Вікторія та Велика Піщана пустеля підходять упритул до берега океану. Тепла Східноавстралійська течія в Тихому океані зумовлює вологу погоду східних берегів материка.

Австралія, на відміну від Африки, розташована на значній відстані від інших материків. З Євразією її з’єднує тільки “міст” Великих Зондських островів. Цим пояснюється неповторність природних умов Австралії, зокрема унікальність рослинності й тваринного світу.

Крайніми точками Австралії є: на півночі – мис Йорк, на півдні – мис, Південно – Східний, на заході – мис Стіп-Пойнт, на сході – мис Байрон.

– За фізичною картою світу визначте, які теплі й холодні океанічні течії проходять поблизу Австралії. Поясніть, як вони впливають на природу материка. За градусною сіткою визначте географічні координати крайніх точок материка.

Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Мал. 55. Порівняння географічного положення Африки, Південної Америки та Австралії

Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Мал. 56. Географічне положення Австралії

Берегова лінія. Береги Австралії мало розчленовані, тут небагато заток і зручних бухт для будівництва морських портів і причалів. Вони знаходяться переважно на сході та південному сході. До північно-східних берегів упритул підходить Великий Бар’єрний риф (мал. 57), що тягнеться з півночі на південь на 2000 км, як Уральські гори в Європі. Це найбільше на Землі пасмо дрібних коралових островів, між якими плавають маленькі яхти. А для великих кораблів риф небезпечний, адже через наростання коралів його обриси постійно змінюються.

Великі острови біля берегів Австралії мають материкове походження. На півночі розташований другий за площею острів світу Нова Гвінея, який у 1,5 раза більший за територію України. Від материка острів відділяє Торресова протока. На півдні – острів Тасманія, відокремлений від південно-східного берега Австралії Бассовою протокою. Тасманове море відділяє від материка острови Нова Зеландія.

Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Мал. 57. Великий Бар’єрний риф

Найбільший півострів Кейп-Йорк на півночі заходить далеко в океанічні простори між Кораловим та Арафурським морями. Великих заток біля берегів Австралії дві: на півночі – Карпентарія, на півдні – Велика Австралійська.

Історія відкриття та заселення. Назва “Австралія” виникла задовго до відкриття материка. Давні географи були переконані, що в південних широтах існує величезний масив суші, який називали “Невідома Південна Земля” (латинською Терра Австраліс Інкогніто). Європейці довго шукали цю землю, навіть тоді, коли вже була відкрита Америка.

Першим на півострів Кейп-Йорк висадився в 1606 р. голландський мореплавець Вілем Янсзон. У 1642 р. голландець Абель Тасман відкрив острів, який пізніше назвали його ім’ям. У 1644 р. він описав північні береги Австралії. Проте голландці довгі роки тримали ці відомості у великій таємниці.

У 1770 р. англійський мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії. До материка експедиція підійшла з боку острова Тасманія. Дж. Кук із кількома членами команди висадився на берег. Місцевість була дуже мальовничою. На березі ріс негустий ліс, повітря було надзвичайно свіже. Свіжості йому надавала смола евкаліптів, які вперше описала саме експедиція Дж. Кука. Мореплавці відкрили також Великий Бар’єрний риф. Джеймс Кук оголосив ці землі володінням Великої Британії.

У 1814 р. англійський мореплавець Метью Фліндерс уперше обійшов навколо материка морем і запропонував назвати його Австралією (від латин. auster – південна). До цього нововідкрита земля називалася Новою Голландією.

Перше англійське поселення було засноване в 1788 р. на південному сході Австралії як колонія каторжників. Пізніше тут постало місто Сідней. Активно материк почав заселятися в XIX ст. Вихідці з Великої Британії освоювали найбільш родючі землі на сході материка, витісняючи аборигенів у пустельні райони.

Українці почали селитися в Австралії з 1820 р. Нині тут проживає 32 тис. українців.

Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Абель Тасман

Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Джеймс Кук

Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка

Метью Фліндерс

Коротко про головне!

– Австралія – найменший материк на Землі, що повністю розміщений у Південній півкулі. Південний тропік перетинає материк майже посередині. Австралія відділена від інших материків водами Індійського й Тихого океанів, що визначає унікальність її природи.

– Берегова лінія Австралії мало розчленована.

– Австралія була відкрита голландцями на початку XVII ст., але вони приховали своє відкриття. Удруге материк відкрили наприкінці XVIII ст. англійці, які приєднали Австралію до своєї колоніальної імперії.

1. Які особливості має географічне положення Австралії?

2. Поясніть, як географічне положення Австралії впливає на формування її природи.

3. Здійсніть подумки мандрівку навколо Австралії від мису Байрон до мису Стіп-Пойнт. Назвіть і покажіть на карті об’єкти берегової лінії материка, які трапилися вам у дорозі.

4. Обчисліть протяжність Австралії в градусах і кілометрах з півночі на південь за 142° сх. д.

5. Визначте протяжність Австралії в градусах і кілометрах із заходу на схід, від мису Стіп-Пойнт до мису Байрон, якщо довжина дуги паралелі в 1° становить приблизно 96,5 км.

6. Назвіть імена мандрівників, які відкрили Австралію вперше та вдруге.

7. Порівняйте географічне положення Австралії та Африки. Запишіть у дві колонки подібні й відмінні ознаки в положенні двох материків.

8. Знайдіть на карті географічні об’єкти в Австралії та біля її берегів, які названі на честь видатних мореплавців і мандрівників.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Географічне положення та берегова лінія Австралії. Історія відкриття й заселення материка