ГЕОГРАФІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
УРОК 11. ГЕОГРАФІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Навчальна мета: сформувати поняття “географічне та навколишнє середовище”, “антропосфера”, “природокористування”, “ресурсозабезпеченість”; повторити та поглибити знання про природні умови та ресурси; розвивати уміння аналізувати ступені впливу людини на природу в різні періоди розвитку людства.
Обладнання: атласи, підручники, схеми, таблиці, діаграми.
Основні поняття: географічне середовище, навколишнє середовище, ноосфера, антропосфера, природні ресурси,
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
Запитання
– Що таке природні умови? Природні ресурси?
– За якими ознаками проводиться класифікація природних ресурсів?
– Що таке антропогенний вплив на природу? Наведіть приклади.
Завдання 1. На прикладі України покажіть вплив природних умов на життя і господарську діяльність населення.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
“Ми отримали у спадок
Як ви розумієте цей вислів відомого англійського зоолога і письменника Джеральда Дарелла?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Взаємодія суспільства і природи
Географічне середовище – це сукупність предметів живої і неживої природи, залучених на даному етапі розвитку суспільства у процес суспільного життя і які, таким чином, є необхідними умовами існування і розвитку суспільства. До географічного середовища належать земна кора із корисними копалинами, грунти, луки, ліси, води, болота, рослинний і тваринний світи, нижня частина атмосфери, тобто та частина природи, яка є об’єктом діяльності людини і насамперед виробництва.
Соціально-економічна географія розглядає географічне середовище, в якому проживає людина, як сферу взаємодії суспільства і природи. Вона називається антропосферою.
Навколишнє середовище в широкому розумінні – це природний та матеріальний світ, що оточує людину. Воно включає як природне середовище, так і штучне техногенне середовище.
Надзвичайно великий вплив людини на природу та масштабні наслідки його діяльності стали основою для створення вчення про ноосферу (сферу розуму). За В. Вернадським, ноосфера – це сфера свідомої діяльності людини в глобальному масштабі, взаємодії суспільства й природи, в межах якої розумна діяльність людини стає головним, вирішальним фактором розвитку. Ноосфера є новою, вищою стадією розвитку біосфери, пов’язаною з виникненням у ній людства.
2. Природні ресурси
У природному середовищі людину приваблюють передусім природні ресурси – ті компоненти довкілля, які безпосередньо використовуються у виробництві, слугують його сировинною та енергетичною базою.
Завдання 2. Пригадайте класифікації природних ресурсів за різними критеріями.
3. Ресурсозабезпеченість
Розміщення природних ресурсів на нашій планеті є дуже нерівномірним. Для розвитку господарства країни визначальне значення має територіальне поєднання певних видів природних ресурсів. Тому важливою характеристикою території стає її природно-ресурсний потенціал (ПРП) – сукупність природних ресурсів, які можуть бути використані в господарстві з урахуванням тенденцій розвитку науки і техніки.
Співвідношення між ПРП і обсягами його використання називається ресурсозабезпеченістю (Р). Ресурсозабезпеченість може виражатися двома способами: кількістю років, на які вистачить певного ресурсу за умови збереження темпів його використання, або запасами цього ресурсу на душу населення даної території.
4. Природокористування
Природокористування – система заходів, що вживаються суспільством з метою вивчення, освоєння, перетворення й охорони навколишнього середовища.
Раціональне природокористування передбачає розумну, з використанням наукових методів експлуатацію природних ресурсів, за якої природне середовище не зазнає серйозних збитків (комплексне використання природної сировини, утилізація відходів, забезпечення відновлення природного середовища, охорона природи).
Нераціональне природокористування пов’язане з непродуманою експлуатацією природних ресурсів, наслідками якого є виснаження природних ресурсів, велика кількість відходів, забруднення навколишнього середовища, порушення природної рівноваги, екологічні катастрофи.
V. Закріплення нових знань і умінь учнів
Соціогеографічний практикум. Можна припустити, що велика територія країни обумовлює значну величину ПРП і, відповідно, високий економічний розвиток. Однак у світі існують багато маленьких, але розвинених країн і великих за площею, проте бідних. Які переваги та недоліки має країна з маленькою або великою територіями? Проілюструйте свої міркування конкретними прикладами.
VI. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
– Опрацювати § .
– Позначити на контурній карті території, де, на ваш погляд, природне середовище найбільше перетворено на техногенне. Назвати головні причини, що обумовили це перетворення.