Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні

Тема. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні. (Вправи 63-68).

Мета. Повторити поняття “члени речення”, “головні члени”, “підмет” і “присудок”, “основа речення”, “другорядні члени”; закріплювати вміння встановлювати зв’язок між словами у реченні.

Розвивати спостережливість, вміння аналізувати навчальний матеріал, встановлювати головне.

Формувати вміння оцінювати результати роботи.

Виховувати стриманість, почуття відповідальності.

Обладнання: диск до підручника, підручник,

зошит.

Хід уроку

I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.

Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

А) Учні зачитують виписані речення, називають звертання.

Б) Учні розповідають, якими вони уявили дідуся Корнія і Мишка, та як, на їхню думку, може завершитись цей твір. Можливо, хтось із дітей знайшов це оповідання Василя Сухомлинського, прочитав і зможе сказати, як автор закінчив твір.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Читання вірша.

Осінь мрійна, осінь мила все багрянцем притрусила.

І

сама в барвистім листі, ще й калиновім намисті…

– Цей вірш склала ваша ровесниця Катруся. Сьогодні ми також будемо складати свої висловлювання про барви осіннього лісу.

2. Проблемна ситуація.

– Спробуйте описати осінній ліс тільки за допомогою іменників у початковій формі. (Наприклад: осінь, ліс, жовтень, колір, білка, їжачок, береза, горобина, ягоди, вітер, листя.)

– А тепер зробіть те ж саме, використовуючи тільки прикметники. (Осінній, жовтий, червоний, жовтогарячий, різнокольоровий, швидка, холодний.)

– Виконайте той самий опис, за допомогою дієслів. (Настала, змінився, пожовтіли, дозріли, червоніють, запасають, опадають, дме).

– Який можна зробити висновок? (Щоб описати щось, недостатньо однієї частини мови.)

3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 64).

– Прочитайте слова вправи 64.

– Чи використовували ви їх у своїх описах?

– Запишіть каліграфічно ці слова у зошит.

– Прочитайте прислів’я про жовтень: “Жовтень ходить по краю та птахів виганяє із гаю”.

– Знайдіть граматичну основу цього речення (підмет і присудок). Встановіть зв’язок слів у цьому реченні.

– Скільки у ньому присудків?

– Як голосом передати інтонацію переліку? А на письмі? Запишіть це речення, підкресліть головні члени речення.

– На які питання відповідають другорядні члени речення? З якими словами вони зв’язані?

4. Розв’язання проблемної ситуації через опрацювання нового матеріалу (з використанням матеріалів диска).

– Виразно прочитайте твір вашого ровесника Олега (вправа 65, с. 34-35) у музичному супроводі. Як змальовано осінь композитором і юним письменником – образно чи точно? Поставте запитання до кожної частини тексту.

– Запишіть (варіант завдання учень може вибрати):

I варіант: третій абзац твору Олега та встановіть зв’язок слів у першому реченні, підкресліть головні члени речення.

II варіант: 2-3 самостійно складених речення про осінь чи осіннє листя і встановіть зв’язок слів в одному з речень, підкресліть головні члени речення.

III варіант: власне висловлювання, використавши матеріали вправи 67. Встановіть зв’язок слів у цьому реченні, підкресліть головні члени речення.

IV. Фізкультхвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Творча робота (вправа 66 з використанням матеріалів диска).

– Розгляньте букет осінніх листочків. Знайдіть якнайбільше відтінків червоного кольору. Знайдіть пурпурові, багряні, вишневі, бордові листочки. Придивіться, як променіють червоні кольори в осінньому золоті.

– Прочитайте початок художнього опису: “Яких тільки барв немає в осінньому лісі!..”.

– Складіть продовження цього опису.

2. Словникова робота.

3. Робота в зошиті.

VI. Підсумок уроку.

– Що складає граматичну основу речення? (Головні члени речення – підмет і присудок.)

– Як знайти підмет у реченні? (Це те, про що розповідається у реченні, головний виконавець дії.)

– Яке слово буде присудком? (Це дія, яку виконує підмет.)

– Як встановити зв’язок слів у реченні? (За допомогою питань.)

– На які питання відповідають другорядні члени речення?

VII. Домашнє завдання.

1. Вправа 68 (з кожної групи слів скласти і записати речення, дібрати заголовок до утвореного тексту).

2. Для тих, хто хоче знати більше: вибрати речення і встановити у ньому зв’язок слів, підкреслити граматичну основу.

?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні