ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ. ДОСЛІДЖЕННЯ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ. РЕЛЬЄФ ДНА

УРОК 11. ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ. ДОСЛІДЖЕННЯ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ. РЕЛЬЄФ ДНА

Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про природу Світового океану та його дослідження; продовжити вдосконалення умінь та навичок визначати географічне положення та кордони Індійського океану, пояснювати формування рельєфу дна та наводити приклади форм рельєфу, порівнювати географічне положення Тихого та Індійського океанів.

Обладнання: фізична карта світу, картосхема Індійського океану, портрети мандрівників

та дослідників (Васко да Гама, Дж. Кук та ін.), атласи, підручники, контурна карта.

Основні поняття: серединно-океанічний хребет, підводна окраїна материка, материковий схил, рифт, улоговина, жолоб, морський канал.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. Завдання

Закінчіть речення.

– Атлантичний океан з’єднується з Тихим океаном протокою…

– Сукупність островів у центральній та південно-західній частинах Тихого океану називають…

– Тихий океан розташований у всіх географічних поясах Землі,

крім…

– Найглибший жолоб в Атлантичному океані називається…

– Індійський океан перетинається екватором в…

– Індійський океан сполучається з Тихим та…

2. Географічний міні-практикум Використовуючи географічні карти, назвіть:

А) найбільші океанічні улоговини Атлантичного океану;

Б) материки, береги яких омиває Атлантичний океан;

В) глибоководні жолоби Тихого океану;

Г) серединно-океанічні хребти Атлантичного океану.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Коли Васко да Гама вперше пропливав водами Індійського океану до берегів Індії, він навіть і не уявляв собі справжні його розміри. У Північній півкулі океан більше схожий на велике море, глибоко врізане в суходіл. Лише наприкінці епохи Великих географічних відкриттів європейці дізналися про величезні простори Індійського океану в Південній півкулі. Така особливість географічного положення океану суттєво впливає на його природу, відрізняючи від Тихого та Атлантичного. Отже, ваша задача – визначити особливості географічного положення та природи Індійського океану, порівнюючи з географічним положенням та природою вже вивчених океанів.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Особливості географічного положення

Самостійна робота

Індійський океан – третій за розмірами басейн Світового океану, більша частина якого розташована в Південній півкулі між берегами Африки, Євразії, Австралії та Антарктиди. Площа – близько 76 млн. км2. У найширшому місці уздовж паралелі 10° пд. ш. океан простягається із заходу на схід на 11,9 тис. км, а з півночі на південь уздовж меридіану 60° сх. д.- на 10,2 тис. км. У північній півкулі океан повністю лежить у жаркому тепловому поясі. Це єдиний океан, який не має прямого зв’язку з Північним Льодовитим океаном. Берегова лінія розчленована слабко, в океані вісім морів, є великі затоки. Великі острови Мадагаскар, Суматра, Шрі-Ланка, величезна кількість дрібних острівців вулканічного походження, оточених коралами Робота в групах (або фронтально)

Знаходження відмінностей географічного положення Індійського океану порівняно з географічним положенням Атлантичного і Тихого океанів.

2. Дослідження Індійського океану

Індійський океан, особливо його північна частина, був відомий із сивої давнини. Через нього проходили важливі торговельні шляхи, розвивався морський промисел. Але тривалий час Індійський океан залишався одним із найменш досліджених акваторій Землі.

Робота з картою, виступи учнів (прийом “Прокладаємо маршрут подорожі”)

Дослідження Бартоломеу Діаша, Васки да Гами, Абеля Тасмана, Джеймса Кука.

Комплексні наукові дослідження океану почалися з 60-х рр. ХХ ст. і тривають дотепер.

3. Рельєф дна

Індійський океан почав утворюватися на початку мезозойської ери, після того як розколовся на окремі частини палеозойський материк Гондвана. Дно Індійського океану – це типова кора океанічного типу, що складається з осадового та базальтового шарів загальною потужністю 6-9 км.

Рельєф дна океану складний і різноманітний. Западина океану має складну будову. Серед підняттів дна виділяється система серединно-океанічних хребтів, що розходяться на північний захід і південний схід. Для хребтів характерні рифти й поперечні розломи, прояви сейсмічності, підводного вулканізму. Упродовж усієї довжини хребти мають добре виражену рифтову зону з глибокими долинами. Між хребтами пролягають численні улоговини.

Шельф має переважно незначну ширину, материковий схил крутий. Максимальна глибина Індійського океану – 7729 м (Зондський жолоб).

Виконання практичної роботи 5 (продовження) “Позначення на контурній карті географічної номенклатури Індійського океану”. (Протягом етапу)

V. Закріплення вивченого матеріалу

– У чому полягають особливості географічного положення Індійського океану? Чим відрізняється географічне положення Індійського океану від географічного положення Тихого та Атлантичного океанів?

– Чому, на вашу думку, незважаючи на давні знання про Індійський океан, він був недостатньо досліджений? Які видатні мореплавці плавали водами Індійського океану?

– Які характерні ознаки має рельєф ложа Індійського океану? Чим пояснюється складність рельєфу океану?

– Що відрізняє рельєф дна Індійського океану від рельєфу дна Тихого та Атлантичного океанів?

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Скласти хронологічну таблицю досліджень Індійського океану

– Обчислити, у скільки разів площа Індійського океану менша за площу Тихого.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ. ДОСЛІДЖЕННЯ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ. РЕЛЬЄФ ДНА