ІНФОРМАЦІЯ ПРО СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ ПІДЛІТКІВ
ДОДАТКИ
ДОДАТОК 6 ІНФОРМАЦІЯ ПРО СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ ПІДЛІТКІВ
Чи доводилося вам (останнім часом) чути від людей, які вас оточують, що ви вже не дитина? І ви самі, певно, відчуваєте деякі зміни у своєму організмі, поведінці. Що це за період у вашому житті? Період, коли хлопчики і дівчатка починають дорослішати, називають періодом статевого дозрівання, або пубертатним. Дитину з цього часу називають підлітком.
Пубертатний період складний з багатьох причин. Однією з них є те, що фізичний розвиток підлітка випереджає розумовий. Тому деякі
Інформація для хлопчиків
У віці 11-13 років в організмі хлопчика певні залози починають активно виробляти гормони.
Пригадайте, що гормони – це специфічні речовини, які продукують певні залози організму. Вони потрапляють у кров і впливають на роботу всього організму.
У пубертатний період дуже активізуються такі залози, як гіпофіз та яєчка. Гіпофіз виділяє так званий гормон росту. Тому ріст підлітка значно прискорюється.
Інколи пубертатний період може розпочатися з деяким запізненням – у віці 14 чи 15 років. Однак слід пам’ятати, що дорослішають усі, без винятку. І ті, в кого пубертатний період розпочався пізніше, з часом доганяють у розвитку своїх ровесників.
Проявами дозрівання є не тільки зміни в зрості й масі тіла. Інші залози – яєчка – виділяють статеві гормони. Вони спричиняють розвиток статевих органів, а також “вмикають” програму розвитку так званих вторинних статевих ознак. Що це за ознаки? Це те, що зовні відрізняє чоловіка від жінки. У хлопців починає рости волосся на обличчі, під пахвами, на лобку. Збільшуються і зміцнюються м’язи рук і ніг, плечі стають ширші. Змінюється й голос. Він стає значно нижчим.
Одним із негативних наслідків пубертатного періоду є поява у деяких підлітків на обличчі, плечах та спині висипань і вугрів. Це дуже неприємно, оскільки псує зовнішній вигляд. Із часом ці явища пройдуть, але як бути саме в цей період? Насамперед ніколи не видавлюйте вугри, бо на їхньому місці на все життя залишаться шрами. Краще зверніться до лікаря-косметолога. Він порадить відповідні гігієнічні засоби.
Іноді у хлопчиків під одним або обома сосками з’являється невеличка пухлинка, яка трохи болить. Однак через кілька місяців вона зникає без сліду.
Здебільшого у віці 14-17 років, а буває і раніше, у хлопців трапляються так звані полюції. Це природне явище, коли зі статевого члена під час його збудження мимовільно викидається сперма. Найчастіше полюції бувають уночі чи під ранок. Не соромтеся їх і не плутайте з нічним нетриманням сечі.
Якщо дотримуватися правил гігієни, активно займатися спортом, спати на жорсткому ліжку і не дивитися фільмів для дорослих, полюції з’являтимуться не часто.
Щоденний догляд за статевими органами
– Щодня мийтеся під душем.
– Двічі на день обмивайте статеві органи теплою водою з милом.
– Спіть у трусах чи піжамі вільного крою, щоб не порушувати кровообігу статевих органів.
Якщо не дотримуватися цих правил, під крайньою плоттю статевого члена накопичуватимуться виділення. Вони можуть спричинити подразнення і навіть гнійне запалення крайньої плоті.
Інформація для дівчаток
У дівчаток перші ознаки дозрівання з’являються у віці 10-11 років. Як і у хлопчиків, початок пубертатного періоду пов’язаний із збільшенням кількості гормонів, які потрапляють у кров. У дівчат ці гормони виробляють гіпофіз і яєчники. Так само збільшується зріст і маса тіла. Збільшуються у розмірах молочні залози, з’являється волосся під пахвами та навколо статевих органів. Потім, приблизно у 12 років, у дівчаток починає змінюватися фігура. Вона стає схожою на фігуру дорослої жінки: талія залишається тонкою, а стегна і сідниці збільшуються та округлюються. Весь цей час груди продовжують рости.
У дівчат так само, як і у хлопців, можуть з’явитися вугри та висипання на шкірі.
Важливою ознакою статевого дозрівання у дівчат є поява менструацій. Це щомісячні кров’янисті виділення зі статевих органів, які тривають три-шість днів з різною інтенсивністю. Іноді менструація супроводжується больовими відчуттями в нижній частині живота та у попереку. Під час менструації може також відчуватися дратівливість, виникати головний біль, пітливість. Після її завершення стан здоров’я відновлюється. Перша менструація настає у віці 10-14 років.
Щоденний догляд за статевими органами та на період менструації
– Мийтеся щодня теплою водою з туалетним милом під душем (під час менструацій не приймайте ванну).
– Не рідше двох разів на день обмивайте статеві органи кип’яченою теплою водою з туалетним милом.
– Промокайте статеві органи м’яким індивідуальним рушником.
– Використовуйте прокладки, виготовлені з натуральної сировини.
– Утримуйтеся від купання у водоймах і басейні.
– Щоденно та в міру забруднення (двічі-тричі на день) міняйте білизну.