Інформатика
ТЕМА 1. ВСТУП. ІНФОРМАЦІЯ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ (5 ГОДИН)
№ уроку в темі | Зміст | Кількість годин |
1 | Інформатика – наука XX століття. Поняття “інформація”, “повідомлення”. Інформація та інформаційні процеси. Інформаційні процеси: пошук, збирання, зберігання, опрацювання, подання, передавання, використання, захист інформації. Поняття про сучасні засоби зберігання й опрацювання інформації | 1 |
2 | Носії інформації, | 1 |
3 | Кодування повідомлень, за допомогою яких передається інформація. Властивості інформації | 1 |
4 | Представлення інформації. Системи числення | 1 |
5 | Основні етапи розвитку комп’ютерної техніки. Характеристика різних поколінь комп’ютерів і перспективи розвитку комп’ютерної техніки. Основні галузі застосування комп’ютерів | 1 |
Урок 1
Інформатика – наука XX століття. Поняття “інформація”
Мета:
– надати учням уявлення про предмет, який вивчає інформатика;
– увести поняття “інформація”, врахувавши різні його значення;
– розвивати вміння слухати, узагальнювати отримані знання, проецируючи їх на практичний зміст;
– виховувати людину з науковим світоглядом.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Наприкінці XVI століття Джиан Доменіко Кампанело написав книгу “Місто Сонця”. У кожного з чотирьох головних управителів міста Сонця була бібліотека, що містила лише одну книгу під назвою “Мудрість”, в якій стисло та доступно було викладено усі науки.
Як ви вважаєте, що сьогодні виступає у вигляді “Книжки мудрості”?
(Учитель повинен привести учнів до думки: “Людина створила “Книгу мудрості” – електронно-обчислювальну машину”.)
Проблемне запитання
Що спільне, на вашу думку, мають комп’ютер і книга? (Підсумком обговорення повинно стати визначення: “Комп’ютер – це інформаційна машина, універсальний електронний інструмент для зберігання, пошуку, різноманітної обробки інформації, її розповсюдження та використання”.)
Інформатика – галузь науки, яка вивчає структуру та загальні властивості наукової інформації, а також питання, які пов’язані з її збором, зберіганням, переробкою, перетворенням, розповсюдженням та використанням у різних сферах людської діяльності.
II. Вивчення нового матеріалу
(міні-лекція з використанням комп’ютерної презентації)
Поняття “інформація”
Слово “інформація” походить від латинського слова information – відомості, пояснення, ознайомлення.
– Інформація у побуті – це відомості про навколишній світ та процеси, які у ньому відбуваються.
– Інформація у техніці – це повідомлення, яке передається за допомогою знаків або сигналів.
– Інформація у теорії інформації – це відомості, які знімають або зменшують невизначеність, що існує до їх появи
– Інформація у документалістиці – це все те, що так або інакше надано у знаковій формі у вигляді документів.
– Інформація у кібернетиці – це та частина знань, яка використовується для орієнтування активних дій управління, тобто з метою зберігання, вдосконалення, розвитку системи.
– Отже, інформація – це відомості про об’єкти та явища навколишнього світу, їх параметри, властивості й стан, що сприймаються людиною або спеціальними пристроями і зменшують невизначеність.
Сприйняття людиною інформації
Інформаційні процеси
Що можна робити з інформацією?
Створювати; | Приймати; | Обробляти; | Шукати; |
Передавати; | Розповсюджувати; | Поділяти на частини; | Псувати; |
Сприймати; | Перетворювати; | Спрощувати; | Збирати |
Копіювати; | Комбінувати; | Вимірювати; | Та ін. |
Зберігати; | Використовувати; | Запам’ятовувати; |
– Інформаційний процес – це процес отримання, зберігання, обробки та передачі інформації.
– Інформаційний процес – це сукупність послідовних дій, які виконують з інформацією для отримання якогось результату.
Зберігання інформації – це спосіб розповсюдження у просторі та часі. Спосіб зберігання залежить від носія інформації.
Основні сховища інформації:
– людини – пам’ять;
– суспільства – бібліотека, відеотека, музей, архів;
– комп’ютерні сховища – це бази та банки даних, інформаційно-пошукові системи, електронні енциклопедії. Інформаційні системи – це сховища, які мають процедури вводу, розміщення та виводу інформації.
Пошук інформації – це витяг інформації, яка зберігається.
Методи пошуку інформації:
– нестандартні спостереження;
– звернення для фахівців;
– читання відповідної літератури;
– перегляд телепрограм;
– прослуховування касет, радіо;
– запит в інформаційних системах, комп’ютерних базах або банках даних;
– робота в архівах та бібліотеках.
Кодування – це процес перетворення інформації в форму, яка придатна для передачі її по каналу зв’язку.
Декодування – перетворення інформації в форму, яка придатна для її отримання.
Канал зв’язку – це технічні пристрої, які використовуються людиною для передачі інформації на значні відстані (телефонні мережі, канали теле – та радіозв’язку, комп’ютерні мережі тощо).
Пошук інформації
Передача інформації
Технічна схема передачі інформації
Обробка інформації здійснюється за принципом “чорної скриньки”. Це процес, в якому користувача цікавить лише вхідна та вихідна інформація, а не правила, за якими вона здійснюється
ІII. Закріплення вивченого матеріалу
Навести приклади інформації:
– у неживій природі;
– у біологічних системах, житті рослин та тварин;
– у розвитку технічних пристроїв;
– у житті суспільства.
Розташуйте у потрібному місці поданої нижче таблиці такі команди:
– відкриття файлу;
– генетичний код кожної клітини організму;
– розв’язання задачі;
– читання вголос;
– річні кільця на зрізі дерева;
– перегляд телепрограм;
– ввід з клавіатури;
– фотоальбом;
– вивід інформації на екран; сканування;
– переклад іншомовного тексту;
– електронна пошта;
– сейф;
– смак людини;
– CD-ROM;
– виконання музичного твору.
Інформаційні процеси | |||
Отримання | Збереження | Обробка | Передача |
IV. Підсумок уроку
1. Що називають інформацією?
2. Наведіть приклади інформації під час проведення уроку.
3. Що є предметом вивчення науки інформатика?
4. Які наукові дисципліни лежать в основі інформатики?
5. Які процеси звуться інформаційними?
6. Наведіть приклади процесів обробки та зберігання інформації.
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника, відповісти на запитання. Навести приклади інформації у побуті, під час спілкування з однолітками, при вивченні історії рідного краю.