КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ. ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ
УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Урок 13. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ. ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ
Пригадайте
– Що таке конспект?
– Що таке цитата? Як її оформлюють?
335.1. Розкажіть, чи доводилося вам конспектувати висловлювання, що сприймаються на слух (наприклад, пояснення вчителя на уроці). Які труднощі при цьому виникали?
II. Прочитайте уривок з лекції. Уявіть, що ви студент вищого навчального закладу, слухаєте під час лекції подане висловлювання і вам треба законспектувати його. Користуючись поданою нижче пам’яткою,
ТЕПЛОВИЙ БАР’ЄР
При великих надзвукових швидкостях польоту тертя об повітря призводить до значного нагрівання обшивки літака. При швидкості, що втричі перевищує звук, температура обшивки сягає понад 300 °С.
При такому нагріванні звичайні авіаційні матеріали змінюють свої властивості й не можуть ефективно працювати. Подальше нарощування швидкості призводить до різкого погіршення стійкості металу, внаслідок чого ця стійкість досягає критично малих величин. На деяких ділянках конструкції температура підвищується настільки, що навіть
На поверхні літака, який сягає швидкості, що дорівнює восьми швидкостям звуку, на висоті 27 тисяч метрів, температура на більшій частині поверхні досягає 760-1000 °С. Чи можна в таких умовах ще більше прискорювати швидкість?
Вихід може бути знайдено, якщо використати нові вогнетривкі матеріали, створені на основі нікелю, кобальту, а також молібдену, ніобію, танталу і вольфраму. Що це дає? Науково доведено, що сплави на основі тугоплавких матеріалів можна використовувати в інтервалі температур 980-2200 °С. Подають надію і нові різновиди вогнетривких сталей: наприклад, сплав залізо-нікель-титан або ж залізо-нікель-кобальт – молібден.
Використання вогнетривких матеріалів, надійна система термозахисту екіпажу й приладів дозволять літакам найближчого майбутнього успішно долати тепловий бар’єр і досягати швидкостей, про які сьогодні можна тільки мріяти (3 енциклопедичного словника юного фізика).
Р. Галянов. Політ
III. Доведіть стильову приналежність опрацьованого тексту, підтверджуючи свою думку прикладами з висловлювання.
Запис інформації
Щоб краще запам’ятати і засвоїти почуте чи прочитане, доцільно складати тези, робити тематичні виписки, конспектувати. Цими способами запису інформації можна скористатися під час підготовки повідомлення, доповіді, виступу тощо.
Зверніть увагу! Запис почутого чи прочитаного змушує краще заглибитися в зміст, привчає виділяти основне, сприяє міцнішому засвоєнню, повторенню і закріпленню матеріалу.
Конспект
Конспектування передбачає стислий письмовий виклад змісту висловлювання (лекції, доповіді, статті тощо). Розрізняють такі види конспектів:
– текстуальний (виклад основних думок висловлювання словами автора);
– вільний (виклад своїми словами);
– змішаний (цитування, поєднане з вільним викладом).
Пам’ятка
Як складати конспект тексту, що сприймається на слух
Слід водночас аналізувати почуте і записувати в такій послідовності, у якій ми його сприймаємо. Зокрема необхідно:
– осмислювати основний зміст тексту;
– виділяти смислові частини (інформацію, що стосується однієї мікротеми);
– у кожній смисловій частині виділяти ключові слова і фрази;
– виокремлювати головну й додаткову інформацію в кожній частині;
– фіксувати основну інформацію в конспекті (основну думку, стислі докази і приклади).
336. Мозковий штурм. У чому полягає відмінність між конспектом, тематичними виписками і тезами?
337.1. Уявіть, що ви є учасником науково-популярної конференції для старшокласників на тему “У світі фактів і гіпотез”. Законспектуйте подане висловлювання з голосу вчителя чи однокласника. За потреби скористайтеся поданою вище пам’яткою.
ЗУБАМИ МУДРОСТІ КЕРУЄ МОЗОК
Усі ви, напевне, чули про зуби мудрості. Це корінні зуби, які зазвичай з’являються в людини у віці 17-25 років. Серед сучасних стоматологів прийнято вважати, що зуби мудрості називають так тому, що вони прорізаються значно пізніше за інші зуби – у віці, коли людина мудріша, ніж у дитинстві. Але чи все так просто?
Усього зубів у людини – 32, причому 4 з них – зуби мудрості, “зайві”, адже вони не впливають на функціонування жувальної системи. Зуби мудрості можна назвати своєрідним рудиментом”, оскільки в сучасної людини вони не задіяні в процес травлення. Річ у тім, що в процесі еволюції щелепа людини зменшилася за рахунок вживання більш м’якої їжі і вийшло так, що для зубів мудрості в ній просто не залишилося “роботи”. Тому, коли прорізається зуб мудрості, людина переважно страждає від нестерпного болю, переживає вкрай неприємні відчуття.
Можливі три негативні варіанти розвитку, пов’язані із зубом мудрості. По-перше, він може прорізатися не до кінця, заважаючи при цьому прилеглим зубам. Такий процес зазвичай супроводжується запаленням і болем. По-друге, зуб мудрості іноді прорізується дуже довго, а отже, запалення буде тривалим і при цьому супроводжуватиметься підвищенням температури й нестерпним болем. Це загрожує ускладненнями, наприклад запаленням прилеглих тканин. Нарешті, ще один імовірний варіант – це коли зуб мудрості не прорізується взагалі. Однак, незважаючи на відсутність, він небезпечний, адже може спричинити ушкодження коренів сусідніх зубів або зачепити нерви. У цьому разі необхідна термінова консультація в стоматолога і, можливо, операція з видалення зуба мудрості.
Зуб мудрості міститься в глибині щелепи, тому не завжди доступний для чищення, в результаті чого може розвинутися карієс. Його пломбування через віддаленість не завжди буває успішним.
То що ж виходить: зуб мудрості абсолютно безкорисний? І тільки завдає шкоди? Але для чого ж тоді природа нам дала його? Хіба в природі є непотрібні елементи? Відомий американський психолог Луїза Хей, відповідаючи на ці запитання, пише, що зуби в нашому організмі символізують рішучість, а труднощі саме із зубами мудрості свідчать про те, що “людина не відводить місця у своїй свідомості для закладання міцного фундаменту подальшого життя”. Отже, ідеться про таке звичне поняття – про “мудрість”. Виходить, що, найімовірніше, мудрість у назві “зубів мудрості” наші предки розуміли не так буквально, як це сприймають сучасні стоматологи.
За психофізичним зв’язком видно, що якщо людина до 17-25 років володіє мудрістю настільки, щоб бачити власне життя, розуміти його сенс і виявляти рішучість втілювати свої плани в життя, то жодних проблем із зубами мудрості не буде. Тобто ці зуби чітко виявляють, наскільки людина є мудрою. То, може, саме тому вони так і називаються? Наші предки були набагато спостережливішими за сучасних лікарів і шукали причину не в тканинах і яснах, а в людській душі.
Щоб перевірити, наскільки ці думки мають сенс, звернімося і до історії. Виявляється, що із зубами мудрості пов’язано дуже багато легенд і прикмет. Причому в різних культурах до зубів мудрості ставляться по-різному, але однаково вважають ці зуби особливими. Давні слов’янські повір’я свідчать, що цей зуб з’являється тоді, коли людина досягає мудрості, духовної зрілості, набуваючи захисту вищих сил і предків. Той же, в кого прорізалися всі чотири зуби мудрості, завжди вважався наймогутнішим духовно, його називали охоронцем роду. Було також прийнято заговорювати зуби мудрості окремо від решти зубів. Для цього сам “власник” цих незвичайних зубів нашіптував на воду заклинання: “Мудрість – моя, захист – мій, цур, хвороба – не моя!”. Після цього воду слід було випити або пополоскати рота.
У наукових дослідженнях теж є докази того, що зуб мудрості пов’язаний із внутрішнім світом людини. Так, німецький лікар Фолль у своїх працях доводить, що кожен зуб пов’язаний із певним органом тіла людини, а захворювання певного зуба – це сигнал про те, що якийсь орган нездоровий. Так-от зуби мудрості Фолль пов’язує із психікою.
Ми живемо в епоху, коли люди перестали бути жертвами свого організму і перетворилися на його господарів. Сьогодні всі фізичні проблеми закорінені в наших мізках. Відповідно, виходить, що якщо ви володієте мудрістю, тобто рішуче йдете життям, проблем із зубами взагалі і з зубами мудрості зокрема просто не має існувати.
Тож будьте мудрими у повному сенсі цього слова і пишайтеся своїми здоровими зубами мудрості! (Із журналу).
* Рудимент – те саме, що рудиментарний орган (недорозвинений, зникаючий, залишковий).
II Зіставте свій конспект з надрукованим у підручнику текстом. Зверніть увагу, чи всі основні положення висловлювання ви зафіксували та чи зрозумілі вам ваші записи.
III. Поміркуйте, чи можна вважати прослуханий текст науково-популярним. Визначте сферу його використання, тему й основну думку. Проаналізуйте роль вступної, основної і заключної частин тексту.
IV. Розкажіть про почуте своїм рідним, друзям, користуючись конспектом.
338. Спишіть слова, розкриваючи дужки, поясніть орфограми. Знайдіть ці слова в тексті попередньої вправи і перевірте правильність виконання завдання.
Змен(ь)шилася, (з. с)причинити, пр(е, и)несе, зач(е, и)пити, закл(е, и)нання, з(‘)являється, пов(‘)язаний, мудріс(т, тт)ю.
339. Виконайте завдання одного з поданих варіантів.
П Варіант А. Прослухайте вдома по радіо чи телевізору висловлювання певної особи і законспектуйте. Підготуйтеся до усного відтворення змісту почутого (з використанням конспекту).
Варіант Б. Доберіть із газети (журналу, посібника) науково-популярну чи публіцистичну статтю. Законспектуйте цю статтю з голосу однокласника чи когось Із рідних. Підготуйтеся до усного відтворення змісту висловлювання (з використанням конспекту).
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 20 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ №11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ Мета: повторити та узагальнити знання учнів про публічний виступ, ознайомити з прийомами встановлення й збереження контакту з аудиторією; розвивати павички публічного […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 17. КОНСПЕКТ ЯК РІЗНОВИД СТИСЛОГО ПЕРЕКАЗУ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 48 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 17. КОНСПЕКТ ЯК РІЗНОВИД СТИСЛОГО ПЕРЕКАЗУ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ Мета: закріпити знання учнів про види самостійної роботи з текстом, удосконалювати вміння складати конспект як різновид стислого переказу, вміння працювати з тлумачним словником; розвивати вміння сприймати текст на слух, мовленнєво-комунікативні вміння […]...
- ПОЯСНЕННЯ ВИСЛОВЛЮВАННЯ, ВИДИ ВИСЛОВЛЮВАНЬ Розділ 3 Алгоритми з повторенням та розгалуженням & 9. Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання 9.1. ПОЯСНЕННЯ ВИСЛОВЛЮВАННЯ, ВИДИ ВИСЛОВЛЮВАНЬ Пізнання істини – одна з найважливіших потреб людини. Ми повинні володіти правдивою інформації) для того, щоб у різноманітних ситуаціях прийняти правильні рішення і на їх основі вчинити правильні дії. Своя розуміння навколишнього світу людина передає у […]...
- ГІГІЄНА РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ Розділ 2. Фізична складова здоров’я ОСОБИСТА ГІГІЄНА §9. ГІГІЄНА РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ Дізнаєшся про особливості догляду за порожниною рота; правила догляду за зубами Пригадай Які продукти треба вживати, щоб зуби були міцними? Які мінеральні речовини і вітаміни найбільш впливають на зміцнення зубів? Щоб мати здорові зуби, слід щодня ретельно доглядати за порожниною рота. До 5-6 років […]...
- Гігієна порожнини рота Розділ 2 ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я Гігієна порожнини рота Чому потрібно доглядати за порожниною рота? У порожнині рота людини міститься безліч різних мікробів, адже там сприятливі умови для їх існування: вологість, тепло. Найбільше мікробів у проміжках між зубами, в мішечках ясен, на язиці. Тому доглядати за ротовою порожниною потрібно щодня. Ти вже знаєш, як важливо дбати […]...
- Зв’язне мовлення. Загальні відомості про ситуацію спілкування та її складові. Створення власних висловлювань. Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 7 Тема: Зв’язне мовлення. Загальні відомості про ситуацію спілкування та її складові. Створення власних висловлювань. Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування Мета уроку: дати загальне уявлення про ситуацію спілкування, пояснити, що слід узяти до уваги та що необхідно спланувати перед тим, як уступити в спілкування, формувати вміння діалогічного […]...
- Воспринятие предложений на слух Урок 44 Воспринятие предложений на слух Развиваем умение воспринимать на слух различные виды предложений 311. Прочитай. Следи за интонацией. Рано-рано выпал снег. Удивился человек: – Это снег? Не может быть! В октябре? Не может быть! Неужели это снег? – Не поверил человек. Г. Сапгир 312. Рассмотри схему. Как оформляется предложение в устной и письменной речи? […]...
- ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. УДОСКОНАЛЕННЯ ПРАВОПИСНОЇ ГРАМОТНОСТІ: ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ В ПИСЬМОВОМУ МОВЛЕННІ ПІД ЧАС ВІДТВОРЕННЯ І СТВОРЕННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ВІДОМИХ ОРФОГРАМ І ПУНКТОГРАМ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 5 ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. УДОСКОНАЛЕННЯ ПРАВОПИСНОЇ ГРАМОТНОСТІ: ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ В ПИСЬМОВОМУ МОВЛЕННІ ПІД ЧАС ВІДТВОРЕННЯ І СТВОРЕННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ВІДОМИХ ОРФОГРАМ І ПУНКТОГРАМ Мета: удосконалювати орфографічну і пунктуаційну грамотність одинадцятикласників; розвивати навички самоконтролю; виховувати поважливе ставлення до культури мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова і мовлення, література. […]...
- Динамічні відтінки, визначення на слух. Робота над піснею “Зима”. Слухання музики. Ф. Шопен. Ноктюрн 6 КЛАС Тема 1. Музика як мова почуттів Урок 14 Тема уроку. Динамічні відтінки, визначення на слух. Робота над піснею “Зима”. Слухання музики. Ф. Шопен. Ноктюрн Мета уроку: поглибити знання учнів з музичної грамоти шляхом виконання мелодичних вправ; розвивати музично-ритмічний слух та вокальні навички; виховувати у дітей інтерес до музики, висловлювати свої враження. Тип уроку: […]...
- Аудирование. Восприятие на слух более длинных, чем во втором классе, предложений (1-8 слов) I СЕМЕСТР УРОК 11 Тема. Аудирование. Восприятие на слух более длинных, чем во втором классе, предложений (1-8 слов) Цель: учить учащихся понимать незнакомый текст, анализировать его содержание, выделять главную мысль; развивать связную речь учащихся, воспитывать любовь к художественному слову, литературе. Тип урока: комбинированный урок. ХОД УРОКА I. Организационный момент II. Проверка домашнего задания III. Актуализация […]...
- ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. УДОСКОНАЛЕННЯ ПРАВОПИСНОЇ ГРАМОТНОСТІ: ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ В ПИСЕМНОМУ МОВЛЕННІ ПІД ЧАС ВІДТВОРЕННЯ І СТВОРЕННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ВІДОМИХ ОРФОГРАМ І ПУНКТОГРАМ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 23 ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. УДОСКОНАЛЕННЯ ПРАВОПИСНОЇ ГРАМОТНОСТІ: ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ В ПИСЕМНОМУ МОВЛЕННІ ПІД ЧАС ВІДТВОРЕННЯ І СТВОРЕННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ВІДОМИХ ОРФОГРАМ І ПУНКТОГРАМ Мета: удосконалювати правописну грамотність одинадцятикласників; розвивати готовність повторювати правила правопису та закріплювати орфографічні й пунктуаційні навички; виховувати прагнення завжди писати (і говорити) […]...
- Секрети Нехворійка Урок 58. Секрети Нехворійка ЦЬОГО НЕ МОЖНА НЕ ЗНАТИ Любу маленьку онуку Катрусю Чистити зуби навчила бабуся. А учениці – Юля і Віка – Чистили зуби з дошкільного віку. Знайте про це, і Володі, і Олі, Знайте удома, знайте у школі: Зуби й здоров’я – зв’язок невід’ємний Цього не можна не знати. Зуби-сніжинки – усмішка […]...
- Динамічні відтінки, визначення на слух. Робота над піснею “Чарівний смичок”. Слухання музики. Українська народна казка “Калинова сопілка” 5 КЛАС Тема 1. Музика і мистецтво слова. Урок 10 Тема уроку. Динамічні відтінки, визначення на слух. Робота над піснею “Чарівний смичок”. Слухання музики. Українська народна казка “Калинова сопілка” Мета уроку: закріпити з дітьми динамічні відтінки на прослуханих уривках музичних творів; розвивати ладо-тональний слух, співацькі навички; виховувати любов до народної пісні. Тип уроку: комбінований. Обладнання: […]...
- ЩОБ МАТИ ЗДОРОВІ ЗУБИ… ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА Урок 8. ЩОБ МАТИ ЗДОРОВІ ЗУБИ… ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА Мета: ознайомити учнів з групами зубів та їхніми функціями, з правилами гігієни порожнини рота; формувати уявлення про правильний і неправильний прикуси; розвивати гігієнічні навички; виховувати вміння правильно доглядати за ротовою порожниною. Обладнання: плакати з малюнками груп зубів та їхніми назвами, правильним і неправильними прикусами. Попередня робота. […]...
- Звук слова. Упражнение в четком и выразительном произношении звуков [т’] и [ч’], [ш] и [ч]. Различение на слух подобных, но неодинаковых по звучанию слов (шашки II СЕМЕСТР УРОК 40 Тема. Звук слова. Упражнение в четком и выразительном произношении звуков [т’] и [ч’], [ш] и [ч]. Различение на слух подобных, но неодинаковых по звучанию слов (шашки – чашки, печка – Петька) Цель: формировать у учащихся умение определять гласные и согласные звуки в словах, упражнять в четком произношении звуков [т’] и [ч], […]...
- Музична фраза, речення, визначення на слух. Робота над піснею “Засвіт встали козаченьки”. Слухання. Хор “Звідки приємний та ніжний той дзвін” з опери “Чарівна флейта” В. А. Моцарта 5 КЛАС Тема 1. Музика і мистецтво слова. Урок 6 Тема уроку. Музична фраза, речення, визначення на слух. Робота над піснею “Засвіт встали козаченьки”. Слухання. Хор “Звідки приємний та ніжний той дзвін” з опери “Чарівна флейта” В. А. Моцарта Мета уроку: поглибити та закріпити з дітьми будову музичного твору на прикладі знайомих пісень; розвивати у […]...
- ОСОБИСТА ГІГІЄНА. ДОГЛЯД ЗА ЗУБАМИ ОСОБИСТА ГІГІЄНА. ДОГЛЯД ЗА ЗУБАМИ Ти вже знаєш, що чистота – запорука здоров’я. І тому правила особистої гігієни треба виконувати щодня. Зранку вимий руки, обличчя, шию, вуха. Почисти зуби. Прийми душ. Витрися сухим чистим рушником досуха. Протягом дня не забувай мити руки після занять фізичними вправами, прогулянки, туалету, перед вживанням їжі тощо. Увечері перед сном […]...
- Творення звуків – Звуки мовлення ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Звуки мовлення Творення звуків Звуки мовлення творить людина. Для цього в її організмі є Мовний апарат, до якого входять легені, ротова порожнина, язик, піднебіння, зуби, губи, носова порожнина, гортань і голосові зв’язки. Джерелом мовних звуків є Голос і шуми. Голос виникає тоді, коли під тиском видихуваного повітря голосові зв’язки, які знаходяться […]...
- З ЯКИХ ОРГАНІВ СКЛАДАЄТЬСЯ ТРАВНА СИСТЕМА Мета: ознайомити учнів з травною системою та необхідними організму поживними речовинами; розвивати мислення, пам’ять, уміння слухати; виховувати відповідальне ставлення до власного здоров’я. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Фронтальне опитування – Чому скелет і м’язи називають опорно-руховою системою? – Яке значення має скелет? – Розкажіть про роль м’язів. – Для чого […]...
- Дружим, дружба, друзья. Понимание содержания воспринятых на слух пословиц и поговорок (предложений) о дружбе. Правильное произношение слов, которые различаются местом ударения в русском и украинском языках (новый, старый и др.) II СЕМЕСТР УРОК 43 Тема. Дружим, дружба, друзья. Понимание содержания воспринятых на слух пословиц и поговорок (предложений) о дружбе. Правильное произношение слов, которые различаются местом ударения в русском и украинском языках (новый, старый и др.) Цель: формировать у учащихся понятия о дружбе, друге, взаимоотношениях в коллективе; развивать наблюдательность, мышление, речь, память; воспитывать дружелюбие, чувство доброты, […]...
- Понимание содержания, восприятие на слух предложений (1-5 слов), различных по цели высказывания и интонации. Графическое моделирование предложений из 1-5 слов I СЕМЕСТР УРОК 18 Тема. Понимание содержания, восприятие на слух предложений (1-5 слов), различных по цели высказывания и интонации. Графическое моделирование предложений из 1-5 слов Цель: учить учащихся воспринимать на слух предложения (из 1-5 слов); различая их по цели высказывания и интонации; развивать умение графически моделировать предложения из 1-5 слов; умение логически мыслить, правильно выделяя […]...
- Нормальні показники функціонування травної системи ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ Підручник РОЗДІЛ 4 НАУКОВО ОБГРУНТОВАНИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ ЯК ОСНОВА ФІЗИЧНОГО ЗДОРОВ’Я 4.7. Нормальні показники функціонування травної системи Травна система складається з органів, що механічно і біохімічно обробляють їжу, всмоктують і розщеплюють продукти, а також виводять з організму не перетравлені рештки. До неї належать ротова порожнина (в якій знаходяться язик, зуби, слинні залози), глотка, […]...
- ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗДУМ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 22. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗДУМ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ ПРИГАДАЙМО. Які особливості тексту-роздуму? 542 І. Прочитайте твердження (тези). Доберіть переконливі аргументи, за допомогою яких можна було б довести кожне з них. 1. Кожна людина повинна знати послідовність розташування літер в алфавіті. 2. Пропускати уроки без поважних причин не можна. 3. Діти повинні не […]...
- ДОКАЗИ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ВІД ТВАРИН – ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ Біологія – універсальний довідник ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ДОКАЗИ ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ ВІД ТВАРИН Антропологія – наука, яка вивчає походження й еволюцію людини. Людина, як біологічний вид, займає певне систематичне положення у тваринному світі. Загальний план будови і характерні ознаки дозволяють віднести її до типу хордових: наявність в ембріональному розвитку хорди, нервової трубки, зябрової щілини. До […]...
- Особливості догляду за зубами і порожниною рота. Вибір засобів особистої гігієни ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я Тема 4 ОСОБИСТА ГІГІЄНА Урок 9 Особливості догляду за зубами і порожниною рота. Вибір засобів особистої гігієни На цьому уроці ви дізнаєтесь: – про основні вимоги до гігієни ротової порожнини; – про ознаки хвороб зубів і неправильного прикусу; – про те, якими мають бути зуби у здорової людини; – про те, як […]...
- ПАМ’ЯТКИ ДЛЯ УЧНІВ ПАМ’ЯТКА З ПРОФІЛАКТИКИ ПЛОСКОСТОПОСТІ І ВИКРИВЛЕННЯ ХРЕБТА 1. Ходити, не розводячи широко носки стоп. 2. Розмір взуття вибирати по стопі. Не носити взуття з високими підборами і дуже вузьким носком. Не слід носити м’які тапочки і таке саме взуття. 3. Перед дисплеєм комп’ютера не можна довго сидіти в одному положенні. 4. Спати краще на спині […]...
- Речення за метою висловлювання та інтонацією. Повторення вивченого РЕЧЕННЯ Речення за метою висловлювання та інтонацією. Повторення вивченого 50. Прочитайте текст. Дотримуйтеся потрібної інтонації. Ми відпочиваємо на лісовій галявині під розлогою* липою. Усі їдять солодкі кавуни. На траві з’явилася акуратно складена купка шкаралупи. Хтось із дітей поглядає на кущ. Он туди її можна викинути. Схаменіться, подумайте, що ви збираєтеся робити! Хіба вам не буде […]...
- Основні джерела та систематизація матеріалу для твору. Складний план готового тексту. Простий план власного висловлювання ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 72 Основні джерела та систематизація матеріалу для твору. Складний план готового тексту. Простий план власного висловлювання Запам’ятаймо! Підготовка до написання твору Джерела для творчої роботи: – літературні твори: – мистецькі твори (живопис, музика тощо); – спостереження за життєвими ситуаціями та природою (спостерігач, учасник ситуацій). Авторський задум: – вибір теми; – формулювання […]...
- Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання Розділ 3. АЛГОРИТМИ З ПОВТОРЕННЯМ ТА РОЗГАЛУЖЕННЯМ 3.2. Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання Запитання для повторення вивченого 1. Це твердження істинне. 2. Це твердження хибне. 3. Це твердження не є висловлюванням Дайте відповіді на питання 1. Висловлювання – це речення, яке містить твердження про певний об’єкт або про зв’язки між об’єктами. 2. Висловлювання вважається істинним, […]...
- ЗАКРІПЛЕННЯ ПОНЯТТЯ ПРО БУДОВУ ТЕКСТУ. ТЕМА І МЕТА ВИСЛОВЛЮВАННЯ. ЗАГОЛОВОК РОЗДІЛ 2 ТЕКСТ З РОЗДІЛУ ТИ ДІЗНАЄШСЯ: – Яка роль слів у побудові тексту – Коли і для чого треба складати план тексту ПРО ТИПИ ТЕКСТІВ Текст-розповідь Текст-опис Текст-міркування Про щось Когось або щось Щось доводить, Розповідає Описує Твердить, Робить висновок – Про те, чим різняться художні та наукові тексти ПРО БУДОВУ ТЕКСТІВ Зачин Основна […]...
- ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА Практична робота. Гігієнічний догляд за порожниною рота Мета. Сформувати в учнів уявлення про те, що людині необхідно якнайдовше зберігати зуби міцними та здоровими, а для цього з дитинства слід постійно доглядати за ротовою порожниною; забезпечити школярів необхідною інформацією про вплив шкідливих звичок на стан зубів і прикус, причини, що викликають карієс, про засоби гігієни ротової […]...
- Алгоритми з розгалуженням Розділ 3. АЛГОРИТМИ З ПОВТОРЕННЯМ ТА РОЗГАЛУЖЕННЯМ 15. Алгоритми з розгалуженням 1. Погода (якщо дощ, то беремо парасольку, якщо інакше – не беремо). Перехід дороги зі світлофором (якщо горить зелений, їдемо, інакше – стоїмо). Користування Інтернетом (якщо гроші на рахунку є, то користуємось, якщо інакше – не працюємо). 2. Структура розгалуження повної форми схожа на […]...
- ВИМОГИ ДО МОВЛЕННЯ. УСНИЙ ВІДГУК ПРО ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТОВАРИША УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 6. ВИМОГИ ДО МОВЛЕННЯ. УСНИЙ ВІДГУК ПРО ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТОВАРИША І. Прочитайте прислів’я і поясніть їхній зміст. Які правила мовлення можна сформулювати на їхній основі? 1. Заторохтіла сорока, наче діжка з горохом. 2. Не мни слова, говори просто. 3. Спочатку подумай, а потім говори. 4. Бесіди багато, а розуму мало. 5. […]...
- ЩО КОРИСНО ЇСТИ Мета: скласти правила раціонального харчування; розвивати в учнів уміння встановлювати взаємозв’язок продуктів харчування і здоров’я травної системи; виховувати відповідальне ставлення до свого здоров’я; Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Фронтальне опитування – Що називається травленням? – Розкажіть казку про пригоди бутербродика в організмі людини. – Як вплине на організм хвороба якогось […]...
- ФІЛОСОФІЯ Культурологічний словник ФІЛОСОФІЯ (грец. – любов до мудрості) – система знань про світ як ціле, універсальну основу світу, місце людини у світі та сенс її існування....
- Про зміст терміна філософія – Термін “філософія”, елементи його змісту Філософія посбіник Тема 1. ПОХОДЖЕННЯ ФІЛОСОФІЇ, ЇЇ ФУНКЦІЇ І РОЗДІЛИ § 1. Термін “філософія”, елементи його змісту Про зміст терміна філософія Термін “філософія” з’явився в Стародавній Греції. Він виник у VІ-V ст. до н. е., коли у грецьких містах – полісах значно поширилася просвітницька діяльність софістів – платних учителів мудрості, які вважали себе її власниками […]...
- Клас Ссавці. Особливості будови Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН Тема 10. ССАВЦІ § 48. Клас Ссавці. Особливості будови Ми часто повторюємо, що людина – частина природи. Сьогодні ви переходите до вивчення класу, до якого належить людина. І тепер ви можете впевнитися, наскільки тісні наші зв’язки з тваринним світом. Клас Ссавці, або Звірі Клас представляють близько 4500 тис. гомойотермних тварин, серед […]...
- ФТОРУВАННЯ ВОДИ Екологія – охорона природи ФТОРУВАННЯ ВОДИ – добавляння у водопровідну воду фтору для запобігання карієсу зубів у районах, де кількість цього елемента нижча за допустиму конц....
- ПЕРЕВІР СЕБЕ. ВІДПОВІДІ НА ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ ПЕРЕВІР СЕБЕ. ВІДПОВІДІ НА ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ 253. Відгадки до загадок 1. Вітер. 2. Вітер. 3. Вода. 4. Весна. 5. Дорога. 6. Мох. 7. Яйце. 8. Муха. 9. Гадюка, 10. Їжак. 11. Язик. 12. Булка. 13. Ковбаса. (Відгадки Явдохи Зубихи.) 271. Кінцівки до реплік-анекдотів Чого злякався?..- Та ні, Борисе Михайловичу, я боюся своїх відповідей, Минуле й […]...
- ОСОБИСТА ГІГІЄНА РОЗДІЛ 2 ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я § 9. ОСОБИСТА ГІГІЄНА У цьому параграфі ти: · пригадаєш, чому гігієна важлива для здоров’я; · з’ясуєш, в яких ситуаціях треба мити руки; · дізнаєшся про особливості особистої гігієни під час занять спортом; · вчитимешся правильно доглядати за ротовою порожниною. Пригадай ситуації та опиши свої відчуття, коли ти був: – […]...