КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО СТИЛЮ
СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ
Урок № 68
КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО СТИЛЮ
Мета: перевірити й оцінити рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності десятикласників, перевірити навички сприймання на слух тексту науково-популярного стилю; розвивати навички роботи з тестовими завданнями, навички самостійної роботи; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Тип уроку: урок перевірки навчальних досягнень учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення з критеріями оцінювання контрольного диктанту й аудіювання. Проведення інструктажу щодо написання диктанту й перевірки рівня розуміння тексту науково-популярного стилю, який сприймався на слух.
IV. Написання контрольного диктанту
Перше читання тексту контрольного диктанту
> Десятикласники під час першого прослуховування тексту диктанту сприймають його зміст, визначають слова й речення, на які треба звернути особливу увагу.
ПЛЕКАЙМО, ЛЮДИ, ПІСНЮ…
Український народ упродовж
У вік музичного модернізму, задушливого смогу біт-, хіп-, non-, рок-музики, що заполонив душі широких мас, особливо молоді, наша пісня повинна стати своєрідним базисом духовності для тих, хто здатний відчувати красу рідної мови, вслухатись у соловейкову мелодію. Українська пісня не тільки спроможна лікувати тих, хто опинився у незавидному становищі безбатченка. Вона з давніх-давен здатна єднати людей у любоні. один до одного, у любові до Батьківщини. Свого часу Міллер писав: “Де співають – там лишайся жити”. Лихі люди не співають пісень. Тільки там, де народ співає, співає не абияк, а багатоголосо, там, де голоси творять диво-илєтиво, багате на контрапункт та гіідго лоскову орнаментику, міг народитися Леонтович – неповторний майстер філігранної обробки пісенних зразків, що довів свою професію до високої досконалості.
Вже сам по собі відбір Миколою Дмитровичем першоджерел для мистецької оздоби став процесом вельми важливим, бо добиралися пісні найцінніші з цінних, лише ті, що найбільше хвилювали поетичну душу Майстра. Вони перетворювались у шедеври, вплітаючись самоцвітами у вінок усенародної музичної культури (А. Авдієвський, 214 сл.).
Повторне читання тексту диктанту вчителем окремими частинами і його написання учнями
Третє читання тексту диктанту вчителем і самоперевірка учнями написаного
V. Контрольне аудіювання тексту науково-популярного стилю
Читання вчителем тексту
ЗЕМЛЯНЕ ЯБЛУКО
Земляний горіх, або мовою інків “папа”, коли його зварили у воді, став м’який, як печений каштан, але на ньому залишалася шкірка, не товща від тієї, що на трюфелях. Так розповідав про виявлену ним картоплю моряк з піратського парусника; що восени 1538 року пристав до берегів Нового Світу,- Педро Сієза де Леон, автор “Хроніки Перу”.
Завдяки йому європейці вперше дізналися про основний хліб індіанців – картоплю. Однак не скрізь її зустрічали з радістю. У Росії, зокрема, виникли так звані картопляні бунти. Немиролюбно поставилися до цієї культури й у Франції. Але державний контролер Анн Робер Жан Тюрго зумів перехитрити простий люд.
На полях державних господарств, де вперше мали розквітнути кущі “земляного яблука”, цей урядовець виставив сторожу із солдатів регулярної армії. Патруль чатував лише вдень. Вночі охорона відпочивала.
– Що за таємниця? – дивувалися селяни.- А може, справді, це якась коштовність?
І вкрадені бульби згодом висадили на своїх городах. Як використати урожай, селяни не знали й охоче продавали картоплю за безцінь державі. Потім самі скуштували її, і на диво, новий харч припав до смаку.
Так Тюрго, зваживши на психологію рільника, схилив селян Франції садити картоплю – “земляне яблуко”.
Другим хлібом називають у народі картоплю. Серед харчових продуктів вона – основне джерело калію, який так потрібен для підтримання водного обміну та роботи серця. Картопля значно багатша на калій, ніж м’ясо та риба. Добову потребу організму може задовольнити споживання півкілограма бульб, що завдяки сечогінним властивостям неодмінно входять до дієтичних продуктів, рекомендованих хворим на нирки та серце. Особливо корисна картопляно-яєчна дієта для людей з простими формами хронічної ниркової недостатності. Вона дає змогу зменшити кількість білка за умови введення електролітів та води.
У картоплі майже нема жиру, тому продукти з неї низькокалорійні, легко піддаються травленню і засвоєнню. Вони багаті на калій та магній. До того ж, містять чимало кальцію, заліза, міді, фосфору, марганцю, натрію, хлору, фтору, йоду та сірки.
Хімічний склад картоплі дуже різноманітний. Це унікальний набір необхідних людині органічних та неорганічних сполук, які природа поєднала в надзвичайно доцільних співвідношеннях. Висока біологічна цінність картопляного білка. У ньому знайдено більшість амінокислот, що підтримують утворення білків у людському організмі.
Полісахариди тут представлені переважно крохмалем, пектиновими речовинами, клітковиною; моно – та полісахариди – також фруктозою, глюкозою, сахарозою.
Картопля – справжня вітамінна комора. Крім вітаміну С, у бульбах чималий резерв вітамінів В, Д, К, Е, фолієвої кислоти. А ще є каротин із каротиноїдами, стерин, лимонна, щавлева, яблучна та інші органічні кислоти. Їх нестача відчутна взимку й ранньої весни, коли в нашому меню меншає овочів та фруктів. Картопля ж, зберігаючись тривалий час, не втрачає поживних речовин та вітамінів. Тому вже з перших років запровадження нової городньої культури в Європі її стали використовувати в боротьбі із скорбутом (цингою), який, по суті, подолали на всьому континенті. Цей лікувальний ефект був несподіваний і пояснювався тим, що в раціоні європейців помітно зріс вміст вітаміну С. Тож і нині будь-якої пори року картопля на нашому столі – продукт першорядний; сучасна кулінарія налічує понад триста кулінарних страв.
Картопля – цілюща рослина народної медицини. Вичавлений картопляний сік може знижувати високу кислотність шлунка. Він добре впливає під час печії, нудоти. Його вживають для тамування болю в шлунку та кишечнику. Картопляний сік радять пити під час головних болів, бо в ньому міститься ацетилхолін.
Китайська народна медицина застосовує картоплю в поєднанні з іншими рослинними середниками для лікування енцефаліту, порушення живлення та хвороб шкіри.
Багаторічні дослідження засвідчують високу ефективність вживання сирого картопляного соку під час виразкової хвороби; він поліпшує самопочуття недужих, знімає больові симптоми, гоїть виразки. Для попередження загострень виразки шлунка, дванадцятипалої кишки, які особливо часто бувають весною й восени, рекомендують вживати картопляний сік протягом півмісяця по 50 мл двічі на день до їди. Щоб отримати сік, вимиті й очищені картоплини пропускають через м’ясорубку або труть на тертці, а вже з тієї маси його вичавлюють і проціджують.
При різних захворюваннях шкіри, особливо екземі, пластини із свіжої картоплі накладають на рани. Гарячі зварені, потовчені або потерті бульби можна вживати для лікування органів дихання та дихальних шляхів. Добре в цьому випадку діє пара з відвареної картоплі.
Науковці Чехії виробляють з картоплі особливий препарат – інгібін, який позитивно впливає на загоювання виразок шлунка під час отруєння солями важких металів, при опіках та запальних процесах.
У медицині широко використовують крохмаль, як протизапальну речовину, а також для присипок та в ролі наповнювача порошків і пігулок. Як доведено в експериментах на тваринах, тривале введення крохмалю знижує вміст холестерину в печінці та сироватці крові. А це ознака того, що він має антисклеротичні властивості.
Важливо пам’ятати, що картопля містить такий токсичний стероїдний алкалоїд, як соланін. Його багато у квітках та бадиллі, значно менше – у бульбах. Коли ж картопля довго лежить на сонці, вміст соланіну в бульбах збільшується. Такі картоплини зеленіють і стають непридатними для споживання, оскільки можуть викликати отруєння. Очевидно, у першій половині XVIII ст., коли Петро І завіз картоплю до Росії, її намагалися споживати лише в пору неповної стиглості. Тоді ж серед селян, схоже, і поширилася, думка, що картопля – отрута, і її у простолюдді називали “чортовим яблуком” (За В. Мамчуром, 799 сл.).
Виконання учнями тестових завдань за змістом тексту
Варіант 1
1. Земляний горіх мовою інків означає:
А “папа”;
Б “мама”;
В “картопля”;
Г “яблуко”.
2. У народі картоплю називають:
А земляним горіхом;
Б земляним яблуком;
В другим хлібом;
Г їжею королів.
3. Як автор статті характеризує хімічний склад картоплі?
А Різноплановий;
Б різноманітний;
В одноманітний;
Г багатий.
4. Картопля зимою:
А Не втрачає поживних речовин та вітамінів;
Б втрачає вітаміни;
В втрачає усі поживні речовини та вітаміни;
Г втрачає свою цінність.
5. В Європі з самого початку картоплю використовували у боротьбі з:
А авітамінозом;
Б цингою;
В чумою;
Г скарлатиною.
6. Вичавлений картопляний сік:
А ніяк не діє на кислотність шлунку;
Б знижує високу кислотність шлунку;
В підвищує низьку кислотність шлунку;
Г нормалізує кислотність шлунку.
7. Багаторічні дослідження засвідчують високу ефективність під час лікування виразкової хвороби:
А сирого картопляного соку;
Б вареної картоплі;
В витяжки з картоплі;
Г печеної картоплі.
8. При різних захворюваннях шкіри на рани накладають:
А пластини із вареної картоплі;
Б картопляний сік;
В пластини із свіжої картоплі;
Г пластини із смаженої картоплі.
9. Який епітет використовує автор, називаючи картоплю рослиною народної медицини:
А чудодійна;
Б важлива;
В лікарняна;
Г цілюща.
10. Тривале введення крохмалю знижує:
А концентрацію вірусів;
Б вміст холестерину;
В концентрацію мікробів;
Г вміст токсинів.
11. Картопля містить токсичний стероїдний алкалоїд:
А соланін;
Б холестерин;
В каротин;
Г фолієву кислоту.
12. До Росії картоплю завіз:
А Педро де Леон;
Б Жан Тюрго;
В моряк з піратського парусника;
Г Петро І.
Варіант 2
1. Вперше європейці довідалися про картоплю від:
А моряка з піратського парусника;
Б індіанців;
В державного контролера Тюрго;
Г французів.
2. Картопля – це основне джерело:
А магнію;
Б калію;
В кальцію;
Г заліза.
3. Як автор статті характеризує картоплю:
А незамінний харчовий продукт;
Б вітамінне диво;
В дивовижний продукт;
Г вітамінна комора.
4. Автор статті стверджує, що в картоплі зовсім нема:
А кальцію;
Б фосфатів;
В жиру;
Г білків.
5. Картопляний сік радять пити під час головного болю, бо в ньому
А ацетилхолін;
Б вітамін С;
В фруктоза;
Г фолієва кислота.
6. Сучасна кулінарія налічує кулінарних страв з картоплі:
А понад двохсот;
Б понад чотирьохсот;
В понад семисот;
Г понад триста.
7. Для попередліення загострень виразки шлунка рекомендують вживати картопляний сік двічі по:
А 30 мл;
Б 50 мл;
В 60 мл;
Г 20 мл.
8. Пара з відвареної картоплі допомагає при лікуванні:
А органів травлення;
Б органів дихання;
В серця;
Г головного болю.
9. Науковці Чехії виробляють із картоплі:
А анальгін;
Б імперій;
В інгібін;
Г інсулін.
10. У медицині використовують крохмаль як:
А анестезуючу речовину;
Б противірусну речовину;
В протимікробну речовину;
Г протизапальну речовину.
11. Токсичного стероїдного алкалоїду багато у:
А корінні;
Б листях;
В бульбах;
Г квітках.
12. Викликати отруєння можуть картоплини, які містять багато:
А соланіну;
Б крохмалю;
В кальцію;
Г магнію.
Оцінювання контрольного тесту
Варіант 1
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
А | В | Б | А | Б | Б | А | В | Г | Б | А | Г |
Варіант 2
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
А | Б | Г | В | А | Г | Б | Б | В | Г | Г | А |
VI. Підсумок уроку
> Організований збір контрольних зошитів.
> Відповіді на питання, що виникли в учнів під час написання контрольного диктанту та виконання тестового завдання з аудіювання.
VII. Домашнє завдання
> Індивідуальне завдання учням з повторення вивченого матеріалу.
Related posts:
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 32 КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ Мета: оцінити рівень орфографічної і пунктуаційної грамотності десятикласників; перевірити вміння читати мовчки, розуміти й відтворювати незнайоме за змістом висловлювання публіцистичного стилю; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів гідність за свою Батьківщину, повагу до видатних діячів культури й […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: навчальна: перевірити й оцінити повторені та систематизовані вміння і навички; розвивальна: розвивати навички самоаналізу, самоконтролю, самооцінки, самовдосконалення; виховна: виховувати почуття відповідальності за навчання, за виконання контрольної роботи. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, географія, історія, фізика. Тип уроку: контролю і корекції знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ […]...
- Контрольний диктант. Контрольне аудіювання Контрольний диктант. Контрольне аудіювання Мета : з’ясувати рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів; рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати й розуміти почуте; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, розвивати логічне мислення, слухову пам’ять, удосконалювати навички самостійної роботи. Тип уроку: Урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Хід уроку І. Повідомлення […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ Мета: – навчальна: оцінити рівень орфографічної й пунктуаційної грамотності семикласників: правильно писати слова на вивчені орфограми; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; перевірити якість оформлення роботи (охайність, каліграфія, дотримання червоного рядка, відсутність виправлень); – розвивальна: удосконалювати вміння семикласників сприймати на слух незнайоме за змістом висловлювання і з одного прослуховування розуміти зміст художнього тексту […]...
- ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: – навчальна: оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з теми “Дієслово як частина мови”; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієслів у мовленні; – розвивальна: удосконалити навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо. – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з різноманітністю флори й фауни в Україні й […]...
- Контрольний диктант. Контрольне читання мовчки ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 76 Тема. Контрольний диктант. Контрольне читання мовчки Мета: перевірити знання і вміння учнів з розділу “Лексикологія. Фразеологія”, вміння читати в належному темпі, усвідомлювати основний зміст прочитаного; розвивати логічне мислення, орфографічну й пунктуаційну грамотність, пам’ять, увагу. Обладнання: текст диктанту, текст для читання мовчки. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. […]...
- Контрольний диктант Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 65 Тема. Контрольний диктант Мета: – навчальна: оцінити рівень орфографічної і пунктуаційної грамотності учнів; – розвивальна: розвивати фонематичний слух, мовне чуття, пам’ять, увагу; – виховна: виховувати у школярів гідність за свою Батьківщину, повагу до видатних історичних постатей. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво. Тип уроку: перевірка […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО СИТУАЦІЮ СПІЛКУВАННЯ ТА ЇЇ СКЛАДНИКИ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ Мета: навчальна: дати поняття про ситуацію спілкування та її складники; вчити сприймати текст художнього стилю на слух; розвивальна: розвивати культуру мовлення; виховна: виховувати мовну особистість. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, види, жанри і стилі текстів. Міжпредметні зв’язки: мова і література, мова і життєві ситуації. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- Аналіз контрольного диктанту. Контрольне аудіювання І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 48 Аналіз контрольного диктанту. Контрольне аудіювання Мета: з”ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати-розуміти; проаналізувати допущені учнями в диктанті типові помилки, удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, вміння самостійно мислити; навички колективної та самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (перевірка й облік сформованих умінь; аналіз контрольної роботи). Хід […]...
- ВПРАВИ НА ПОРІВНЯННЯ ХУДОЖНЬОГО І НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО ОПИСІВ Урок 11. ВПРАВИ НА ПОРІВНЯННЯ ХУДОЖНЬОГО І НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО ОПИСІВ Мета: продовжити закріплювати знання учнів про текст; формувати вміння порівнювати однотемні тексти-описи художнього і науково-популярного стилів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати вміння бачити прекрасне у повсякденному житті. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Лунає дзвіночок, до праці мерщій. Ти всі перешкоди здолати зумій! Працюй наполегливо, швидко, старанно, […]...
- Контрольний диктант. Читання мовчки СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 24 Тема. Контрольний диктант. Читання мовчки Мета: перевірити рівень сформованості мовних умінь і орфографічних навичок школярів; виховувати уважність, наполегливість у навчанні. Обладнання: текст диктанту, текст для читання мовчки, запитання до тексту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. НАПИСАННЯ ДИКТАНТУ I варіант Ласощі для лисенятка […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ УРОКИ № 51-52 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: оцінити рівень сформованості вмінь і навичок учнів сприймати на слух текст публіцистичного стилю, усвідомлювати тему й основну думку, письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту; удосконалювати вміння і навички учнів письмово докладно відтворювати зміст […]...
- Зв’язне мовлення. Контрольне аудіювання. Аналіз переказу ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 58 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Контрольне аудіювання. Аналіз переказу Мета: з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати-розуміти; проаналізувати допущені учнями в переказі типові помилки; удосконалювати вміння шклярів застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, вміння самостійно мислити; удосконалювати навички колективної та самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (перевірка […]...
- КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 32 КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадцятикласників із теорії тексту; з’ясувати можливі недоліки в ході узагальнення й систематизації знань; оцінити рівень уміння слухати й сприймати текст. Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. Мотиваційно-організаційний етап […]...
- ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (РІЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА) ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 34 ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (РІЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА) Мета: перевірити та удосконалити орфографічно-пунктуаційні навички; розвивати вміння здійснювати самоконтроль та самокорекцію сформованих навчальних навичок; виховувати відповідальність, прагнення до успіху. Міжпредметні зв’язки: історія. Тин уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. ТЕКСТ, ЙОГО ОСНОВНІ ОЗНАКИ. СТРУКТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТУ. ВИДИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. НАВЧАЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ-РОЗДУМУ ХУДОЖНЬОГО стилю Мета: навчальна: повторити, систематизувати й узагальнити знання, уміння і навички щодо тексту; розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння систематизувати та узагальнювати знання і практичні навички; виховна: виховувати почуття любові та вдячності до школи, вчителя, освіти. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Мета: навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів вмінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису приміщення; розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, збагачувати словниковий запас; виховна: виховувати патріотичні почуття. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок. ПЕРЕБІГ […]...
- Зв’язне мовлення. Усний докладний переказ тексту наукового стилю І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 30 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Усний докладний переказ тексту наукового стилю Мета: на основі сформованих текстологічних знань формувати текстотворчі вміння; зокрема переказувати текст, зберігаючи його стильові особливості, а також вирізняти в тексті наукового стилю терміни та свідомо вживати їх у переказі. Обладання: текст для переказу. Хід уроку І. Підготовка […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Фонетика. Орфоепія. Орфографія Уроки № 88-89 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Мета: – навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів умінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису тварин; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 3-4. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 6-7 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 3-4. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів сприймати на слух і докладно переказувати текст монологічного характеру, доповнюючи його своїми міркуваннями, виконувати письмову роботу відповідно до українського правопису; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, творче […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 19-20 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів докладно переказувати текст, доповнюючи його своїми міркуваннями; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння; виховувати моральні якості, відповідальність, пошану до українських традицій, великого Кобзаря. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь […]...
- ОРФОГРА ФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (СЕМЕСТРОВА КОНТРОЛЬНА РОБОТА) ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 14 ОРФОГРА ФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (СЕМЕСТРОВА КОНТРОЛЬНА РОБОТА) Мета: перевірити й оцінити знання, вміння та навички учнів; розвивати навички самоконтролю; виховувати відповідальність і культуру спілкування. Міжпредметні зв’язки: культура спілкування. Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. Мотиваційно-організаційний […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Контрольний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОКИ № 95-96 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Контрольний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму Мета: перевірити вміння робити докладні перекази текстів; поліпшувати мовленнєву культуру учнів; виховувати любов до природи. Обладнання: текст переказу, зошити для контрольних робіт. ХІД УРОКІВ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКІВ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. […]...
- УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 8. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ ПРИГАДАЙМО Які основні ознаки наукового стилю мовлення? Переказ Докладний переказ – це повне, послідовне, близьке до тексту передавання змісту почутого або прочитаного. 501 І. Прочитайте текст, правильно наголошуючи виділені слова. Чи можна стверджувати, що він належить до наукового стилю? Обгрунтуйте свою відповідь. Визначте […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ МОВЛЕННЯ Мета: – навчальна: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; – розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз текстів публіцистичного стилю мовлення, сприймати цілісний текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу вчити бачити […]...
- Зв’язне мовлення Усний докладний переказ тексту публіцистичного стилю Зв’язне мовлення Усний докладний переказ тексту публіцистичного стилю Мета : на основі здобутих текстологічних знань формувати такі текстотворчі вміння: визначати тему та головну думку тексту, колективно складати його план, самостійно добирати адекватні змісту виражальні засоби мови, усно відтворювати текст-зразок; формувати вміння вирізняти в тексті ознаки публіцистичного стилю та свідомо відтворювати їх у переказі; виховувати повагу […]...
- Усний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням Урок № 7 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Усний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням Мета: удосконалювати вміння школярів сприймати текст, відтворювати його зміст із дотриманням характерних особливостей заданого стилю та вжитих у вихідному тексті типів мовлення; удосконалювати тексто-творчі вміння; розвивати мислення та усне мовлення, збагачувати та уточнювати словниковий запас, розвивати пам’ять, удосконалювати орфоепічні навички та […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 7 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння відтворювати усне висловлювання художнього стилю, доповнювати його своїми міркуваннями; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, аналітико-синтетичне мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати духовність, пошану до оберегів роду. Тип уроку: […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 8 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння детально відтворювати писемне висловлювання, поєднувати різні типи мовлення (розповідь, опис, роздум), передавати стильові особливості художнього тексту; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, граматичний лад мовлення; виховувати культуру […]...
- Усний вибірковий переказ тексту о наукового стилю з елементами роздуму ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 67 Усний вибірковий переказ тексту о наукового стилю з елементами роздуму Запам’ятаймо! Усний переказ відрізняється від письмового довільною формою викладу матеріалу. Йому властиві короткі речення, можливі повтори слів, уточнювальні вислови. В усному переказі виявляються особливості індивідуального висловлювання мовця. Підготувати вибірковий переказ тексту – це детально переказати одну частину (мікротему) тексту. Науковий […]...
- ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ МОВЛЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ ТЕМА 2. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ МОВЛЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ Стилі мовлення Вправа 590 Тема: дорогий образ. Основна думка: подорожуючи далеко від України Лівійською пустелею, від побаченого Борис Гмиря не зміг утриматися й заспівав український романс на слова улюбленої поетеси Лесі Українки. Тип мовлення: розповідь. Стиль мовлення: художній. II. Інтелігентний – той, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ТЕКСТ, ЙОГО СТРУКТУРНІ ОСОБИСТОСТІ, МОВНІ ЗАСОБИ МІЖФРАЗОВОГО ЗВЯЗКУ В ТЕКСТІ. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: – навчальна: повторити, узагальнити й поглибити знання про структуру тексту, види зв’язку речень у тексті, тему й основну думку; – розвивальна: удосконалювати творчі вміння працювати з текстом, визначати тему й основну думку висловлювання, знаходити мовні засоби зв’язку речень у тексті, ділити текст на абзаци; – виховна: спонукати до осмислення значення рідної мови в соціально-політичному […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 18. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ 617 I. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку, тип і стиль мовлення. Чому висохла річка? ЛІХТАРНИК Серед зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків несла вона свої чисті води. Рікою плавали […]...
- УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ ТЕМА 12. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Вправа 610 І. Науковий стиль – це стиль, сферою використання якого є наукова та науково-технічна діяльність, освіта; він призначений для інформування про результати наукових досліджень, обгрунтування гіпотез, класифікації і систематизації знань, впливу на інтелект читача або (рідше) слухача. Ознаки наукового стилю: логічність, чіткість, точність, послідовність викладу. Головні […]...
- Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види аудіювання. Навчальне аудіювання Урок № 5 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види аудіювання. Навчальне аудіювання Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про види мовленнєвої діяльності, зупинившись, зокрема, на психолінгвістичних особливостях аудіювання, дати уявлення про види аудіювання, формувати відповідні комунікативно-мовленнєві вміння, повправляти у глобальному, детальному та критичному аудіюванні. Обладнання: тексти для аудіювання. ХІД УРОКУ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ Мета: – навчальна: пояснити особливості будови опису зовнішності людини, формувати вміння визначати такі описи в текстах та аналізувати їх; на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в переказуваному тексті опис зовнішності людини й переказувати його; – розвивальна: удосконалювати культуру писемного мовлення; розвивати увагу, спостережливість, сприяти збагаченню й уточненню […]...
- Робота над удосконаленням власного тексту. Вправляння у порівнянні художніх та науково-популярних описів. Контрольна робота: складання діалогу. (Вправи 42-45) Тема. Робота над удосконаленням власного тексту. Вправляння у порівнянні художніх та науково-популярних описів. Контрольна робота: складання діалогу. (Вправи 42-45). Мета. Закріпити здобуті знання про будову тексту; виробляти вміння поліпшувати, вдосконалювати власний текст; порівнювати художні та науково-популярні описи; розвивати відчуття краси мовного слова. Обладнання: картки-назви типів текстів, куб, картки для творчого списування. Хіт уроку I. Організація […]...
- Закріплення знань про будову тексту. Складання тексту за початком і кінцівкою Урок 22 Тема. Закріплення знань про будову тексту. Складання тексту за початком і кінцівкою Мета: розширити й закріпити знання учнів про будову тексту; розвивати вміння працювати з текстом; виховувати працелюбність, бажання працювати для всіх. Обладнання: малюнки кота й кита. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. Перевірка домашнього завдання […]...
- Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка. Доповнення основної частини тексту Урок 21 Тема. Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка. Доповнення основної частини тексту Мета: ознайомити дітей з будовою тексту, формувати поняття зачин, основна частина, кінцівка; вчити знаходити частини тексту, виділяти абзаци, складати й записувати текст із дотриманням абзаців; розвивати логічне мислення учнів; виховувати культуру мовлення (усного й писемного). ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація […]...
- Зв’язне мовлення. Контрольний переказ ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Уроки № 62-63 Тема: Зв’язне мовлення. Контрольний переказ Мета: з’ясувати рівень сформованості основних текстотворчих умінь (визначення теми та головної думки тексту, колективного складання його плану, самостійного добору адекватних змісту виражальних засобів мови, реалізації задуму, тобто відтворення вихідного тексту-зразка з урахуванням поєднання різних типів мовлення); удосконалювати навички самостійної роботи, уточнювати й збагачувати […]...