КРАТНЕ ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ДВІ ДІЇ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 100. КРАТНЕ ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ДВІ ДІЇ
Мета: ознайомити учнів з кратним порівнянням чисел; сформувати розуміння різниці між відношеннями “на… менше” і “в… разів менше”; формувати вміння розв’язувати приклади і задачі на засвоєння табличного множення і ділення; розвивати логічне мислення, пізнавальну активність, математичне мовлення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 118, завдання 779; 780)
Завдання 779
– Прочитайте записаний вираз та його значення.
Завдання 780
– Скільки кілограмів овочів ніс син?
2. Усна лічба
1) Гра “Альпіністи”.
2) Математичний диктант.
– Зменшити в 3 рази числа: 6; 15; 27.
– Збільшити в 6 разів числа: 2; 4; 6.
– Зменшити на 7 числа: 70; 83; 14.
– Суму чисел 12 і 6 зменшити в 6 разів.
– Число 20 зменшити на добуток чисел 5 і 3.
3) Розв’язування задач.
– На 3 однакових аркушах 24 малюнки. Скільки малюнків на одному аркуші?
–
– У 5 ящиках 40 кг слив. Скільки кілограмів слив в одному ящику?
3. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
11; 21; 31; …; 51; …; ….; …; 91.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з порівнянням величин.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 118-120)
Завдання 781. Колективне опрацювання матеріалу
1) Учні роздивляються малюнок і читають записи.
2) Учні будують відрізки заданої довжини, ділять один із них на частини, які дорівнюють довжині другого відрізка, і визначають, у скільки разів другий відрізок коротший від першого.
Завдання 782. Колективне опрацювання матеріалу
Учні вимірюють довжину смужок. Визначають, у скільки разів жовта смужка коротша за рожеву.
Висновок. Щоб дізнатись, у скільки разів одне число більше або менше за інше, треба більше число поділити на менше.
Завдання 783
Учні рахують сині і рожеві фігури, один учень біля дошки пояснює, як узнати, у скільки разів у кожному ряді більше синіх фігур, ніж рожевих.
Завдання 784. Коментоване розв’язування завдання
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює, як дізнатися, у скільки разів друге число менше від першого; на скільки одиниць друге число менше від першого.
Завдання 785
Перший стовпчик – з коментуванням, решта прикладів – самостійно. Завдання 786. Усне виконання завдання
Учні за малюнком обчислюють, у скільки разів маса ягняти більша за масу гуски; на скільки кілограмів маса гуски менша за масу ягняти.
Ставлять ще запитання за малюнком.
Завдання 787. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз Один учень записує умову і розв’язує задачу.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
1) На скільки число 5 менше від числа 40? У скільки разів число 5 менше від числа 40?
2) У ставку плавало 8 качок і двоє лебедів. У скільки разів більше качок, ніж лебедів, плавало на озері?
3) Пилипу 6 років, а Мар’яні – 12. На скільки років менше Пилипу, ніж Мар’яні? У скільки разів Пилип молодший від Мар’яни?
4) Максим має 24…, а Стас – 6… Постав питання так, щоб задача розв’язувалася дією ділення.
2. Обчислення значень виразів
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Завдання 788*.
Від чотирикутника відрізали 1 кут. Скільки кутів у фігури, яка утворилася? (5 кутів)
2) Який посуд не можна наповнити? (Повний)
3) З якого посуду не можна нічого з’їсти? (З порожнього)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 119-120, завдання 789; 790.