Культура мовлення і культура спілкування

Тема. Культура мовлення і культура спілкування. (Вправи 11-15).

Мета. Активізувати уявлення учнів про мовний етикет, повторити правило відокремлення звертання на письмі.

Формувати активне бажання розвивати свою культуру мовлення та культуру спілкування.

Розвивати уміння співпрацювати.

Обладнання: таблиця з’єднань літер, фото людей з привітними і непривітними виразами облич, підручник, зошит.

Хід уроку

I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.

Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми

їхніх очікувань від уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Пояснення учнів.

Учні називають, яке слово вони визначили як “зайве”, та пояснюють, чому. (Глас, повіт, кравчиня – ці слова мають давнє походження.)

2. З’ясування значення використаних слів.

Глас – голос.

Повіт – слово походить від слова віче (рада) і дослівно означає район, в якому чоловіче населення здатне зібратись на спільну раду для вирішення місцевих питань.

Кравчиня – жінка, яка шиє одяг, швачка.

Кліпмейкер – режисер кліпів (коротких музичних або рекламних відео – роликів тривалістю 1-10 хвилин).

Керує творчою командою: сценаристами, операторами, стилістами, гримерами, костюмерами, реквізиторами.

Продюсер – людина, яка відповідає за творчі, організаційні та фінансові питання підготовки якогось мистецького продукту: кінофільму, театральної вистави, музичної групи, комп’ютерної гри, веб-сайту тощо. Продюсерами бувають режисери, актори, сценаристи, власники кіностудій.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з епіграфом до уроку.

“Сію дитині в серденько ласку” (Варвара Гринько).

– Як ви розумієте ці слова? Хто, як правило, це робить?

2. Проблемна ситуація (за вправою 11).

– Прочитайте вірш Варвари Гринько незадоволеною інтонацією, з похмурим виразом обличчя.

Сію дитині в серденько ласку.

Сійся-родися, ніжне “будь ласка”, вдячне “спасибі”, “вибач” тремтливе, – слово у серці, як зернятко в ниві.

– Чи вийшло промовляти цей вірш незадоволено? Чому?

– Розгляньте фото людей з різними виразами облич. Хто з цих людей міг би говорити ці слова: будь ласка, спасибі, вибач, прошу, щиро дякую?

– Знайдіть у вірші спонукальне речення. Як на письмі виділяється звертання?

– Знайдіть у цьому реченні звертання. Як їх треба виділити? (Після слів “сійся-родися” та “тремтливе” треба поставити коми.)

3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 12).

– Розгляньте склади, зверніть увагу на з’єднання літери в з іншими літерами. Чим відрізняються літери г і ч?

– Утворіть зі складів слова – і ви дізнаєтесь, як кажуть про людину, яка вживає слова ввічливості. Запишіть ці слова у зошит.

4. Розв’язання проблемної ситуації.

– Прочитайте правила чемності (вправа 13, с. 9). Яке з них ви вже знаєте? (Не можна вітати людину із незадоволеним виразом обличчя.)

– Складіть діалоги і розіграйте ситуацію (робота в парах): хто вітатиметься першим, якщо зустрілись молодший і старший (хлопчик і дівчинка).

– Як оформлюється діалог на письмі?

– Як молодший буде звертатися до старшого? (На Ви.)

– Як на письмі позначити, що це звертання саме до старшого, а не до групи людей? (Ви писати з великої літери.)

– Запишіть один діалог (на вибір, не більше 4 реплік).

– Зробіть висновок: у яких випадках замість “Добрий день!” можна говорити “Привіт!”.

5. Словникова робота. Виготовлення карток-пам’яток зі словами будь ласка та до побачення.

– Складіть речення зі словами будь ласка і до побачення, використавши у них звертання.

IV. Фізкультхвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Творча робота (за вправою 14).

– Розгляньте малюнок на с. 9. Спробуйте здогадатися, про що йтиметься у цій казці. (Діти висловлюють свої здогади.)

– А тепер прочитайте казку і перевірте, чи виправдаються ваші здогади.

– Яка квітка, окрім мімози, росла у Казковому Саду? (Підказка – на малюнку.)

– Як ви думаєте, що зробила Троянда? (Вступилася за Мімозу.)

– На с. 10 у рамочці Вчений Лис підготував для вас робочі матеріали. Скористайтесь ними і запишіть діалог Будяка і Троянди.

Учні записують діалог і зачитують його вголос.

2. Робота в зошиті.

VI. Підсумок уроку.

– Які ви можете визначити ознаки культури усного мовлення?

– А які ознаки культури писемного мовлення?

VII. Домашнє завдання.

1. Вправа 15: із розсипаних слів потрібно скласти і записати прислів’я та поміркувати, чому так кажуть.

2. Для тих, хто хоче знати більше: поміркувати над запитаннями і завданнями для повторення на с. 10.

?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Культура мовлення і культура спілкування