ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОДНОЗНАЧНІ ТА БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА
ЛЕКСИКОЛОГІЯ
Ви знатимете:
Що вивчає лексикологія;
Групи слів за значенням.
Ви вмітимете:
Визначати однозначні й багатозначні, загальновживані і стилістично забарвлені слова, синоніми, антоніми, омоніми;
Пояснювати значення і походження відомих слів;
Користуватися словниками;
Добирати з-поміж синонімів, антонімів найбільш використовувати в мовленні вивчені лексичні засоби.
Лексикологія (від грец. lexikos – словесний, словниковий і loqos – учення) – це розділ мовознавства, що вивчає словниковий склад мови.
§
Про те, що означають слова, скільки значень вони можуть мати, та взагалі про використання слів відповідно до їхнього значення
331 Порівняйте подані записи. У якій колонці маємо слова, а в якій – сполучення звуків? Зробіть висновок, за якої умови сполучення звуків може бути словом.
Лексика
Сукупність усіх слів мови, її словниковий склад називають лексикою.
Лексичне значення
Усі слова, крім службових, мають лексичне значення. Лексичне значення – це те, що слово означає. НАПРИКЛАД іменник пасажир
Словник
Лексичне значення слова пояснюють у словниках, які називають тлумачними.
332 ЧОМУ ТАК? І. Поміркуйте, чому слова вишня і слива мають по два лексичних значення, а жолудь і яблуня – лише по одному.
II. Поміркуйте, чому носом назвали частину чайника, літака, пароплава. Як слова можуть набувати нових лексичних значень?
333 I. Прочитайте текст, визначте його тему. Випишіть слова, які найбільш характерні для опису весни. Простежте, як вони допомагають розкрити тему.
Сніг уже скрізь почав танути, з гілок капали великі краплі води. Зграї пташок поверталися додому. На гілочках з’явилися невеличкі пуп’янки. Пахли вони чимось солодким, приємним.
За кілька днів нова несподіванка. Там, де були пахучі, липкі пуп’янки, з’явилися ніжні зелені листочки. Багато дерев укрилося квітами. Дикі груші, яблуні – усі вони стали врочисті та пишні. Різнобарвні квіти з’явилися на кущах: білі – на ожині, рожеві – на шипшині. Високо, високо зацвіли гірські фіалки (За В. Іваненко).
Ф. Захаров. Останній сніг
ІІ. З’ясуйте за тлумачним словником лексичне значення виділених слів. Визначте також їхнє граматичне значення (рід, число, відмінок).
III. Знайдіть у першому абзаці й обгрунтуйте вивчені орфограми.
Однозначні слова
Слова, які мають одне лексичне значення, називають однозначними. Наприклад: автобус, скотч, борщ, достиглий, киянин.
Багатозначні слова
Слова, які мають два і більше лексичних значень, називають багатозначними. Такі слова означають предмети, дії, явища, які в чомусь подібні між собою. Наприклад слово ручка має такі значення: 1) маленька рука; 2) частина предмета, за яку його держать; 3) приладдя для письма.
334 Розкрийте значення слів голова, глибокий і летіти в поданих словосполученнях. Доведіть, що ці слова багатозначні.
1. Голова людини, голова поїзда, голова зборів.
2. Глибоке провалля, глибока осінь, глибокі знання.
3. Летіти на літаку, летіти на велосипеді, летіти з дерева.
335 І. Розподіліть слова на групи й запишіть: а) однозначні; б) багатозначні Скористайтеся тлумачним словником.
Ручка, зірка, банкомат, медсестра, ноутбук, посіяти, журавель, крило, соловейко, теплий, перо, весна, помідор, ходити, корінь, підмет, Десна, корабель, холодний.
II. З одним багатозначним словом (на вибір) складіть два речення, у кожному з яких це слово вживалося б з іншим лексичним значенням.
335 Весела вікторина Дайте відповіді на запитання і поміркуйте, що стало основою формулювання цих запитань.
1. Який журавель не літає? 2. Якою голкою не пошиєш сорочки? 3. На якому полі нічого не росте? 4. Яка стрілка не показує час? 5. Для якого кореня не треба землі? 6. З якого полотна не пошиєш сорочки?
І таке буває
Арсене, чому ти після уроків не підійшов до мого класу, як ми домовлялися? – обурився Степан.
– Я підходив, постояв біля дверей, але нікого не було.
– Ні, були! Ми всім класом після уроків сиділи на стадіоні.
– Зрозумів! – засміявся Арсен. – Просто…
Продовжте репліку Арсена. Поясніть, що стало причиною такого непорозуміння.
337 Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть багатозначні слова і поясніть лексичне значення, у якому вжито кожне з них. Які ще значення вони мають?
1. Місяць на небі зіроньки сяють. 2. До доброї криниці стежка протоптана. 3. Іди, іди дощику зварю тобі борщику у новому горщику. 4. Гонор* голову ломить а холод душу. 5. Ой у полі озеречко там плавало відеречко там козаки молодії кониченьки напували (Нар. творчість).
*Гонор – перебільшене уявлення про свою гідність: чванливість.
З’ясуйте лексичні значення виділених слів, користуючись поданими нижче відомостями з культури мовлення. Чи доречно ці слова вжито в реченнях? Відредагуйте і запишіть речення.
1. Особливо людяні площі й вулиці міста у свята. 2. Найважче лічити душу людини. 3. Софія та Максим навчаються у музикальній школі. 4. У Маринки музичний слух.
Культурне мовлення
РОЗРІЗНЯЙТЕ
Лікувати – застосовувати ліки та інші засоби припинення болю, захворювання. Лікувати хворого, лікувати травами. Лічити – називати числа в послідовному порядку, рахувати. Лічити дні, лічити вголос.
Людний – багатолюдний. Людна площа. Людяний – доброзичливий, чуйний до інших. Людяний учинок.
Музикальний – обдарований здатністю тонко сприймати музику, виконувати музичні твори; мелодійний. Музикальна дитина, музикальний слух. Музичний – який стосується музики як виду мистецтва. Музична школа, музичний фільм.
Related posts:
- Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 84 Тема. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Мета: – навчальна: пояснити особливості слова як мовної одиниці; навчити розрізняти однозначній багатозначні слова; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу […]...
- Однозначні та багатозначні слова Лексикологія Однозначні та багатозначні слова Слова, які мають лише одне лексичне значення, називаються однозначними. Однозначними найчастіше бувають терміни, назви конкретних предметів, власні назви: бісектриса, відмінок, суфікс; трактор, блузка, черевики; Харків, Дніпро, Донбас. У тлумачному словнику ці слова мають по одній словниковій статті. Слова, які можуть уживатися у різних значеннях, називаються багатозначними. Це мовне явище має […]...
- Однозначні й багатозначні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 65 Тема. Однозначні й багатозначні слова Мета: виробляти в учнів уміння розпізнавати однозначні й багатозначні слова, визначати їх лексичне значення; формувати навички правильного вживання багатозначних слів в усному та писемному мовленні; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати мовленнєву культуру. Обладнання: підручник, тлумачний словник, тексти диктантів. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ […]...
- Однозначні і багатозначні слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Однозначні і багатозначні слова Однозначні слова – це слова з одним лексичним значенням. У кожній мові є слова, що мають одне лексичне значення, тобто називають якийсь один предмет, істоту, ознаку, дію. Наприклад, ГориٰЩе – приміщення між стелею і покрівлею будинку; Жолудь – плід дуба; Медик – фахівець із медицини; Дружний – зв’язаний дружбою, взаємною […]...
- ОДНОЗНАЧНІ І БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА. ВИКОРИСТАННЯ БАГАТОЗНАЧНИХ СПІВ У ПРЯМОМУ Й ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ ЛЕКСИКОЛОГІЯ §34. ОДНОЗНАЧНІ І БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА. ВИКОРИСТАННЯ БАГАТОЗНАЧНИХ СПІВ У ПРЯМОМУ Й ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ Слова з одним лексичним значенням називають однозначними, о Слова, які мають кілька лексичних значень, називають багатозначними. У тлумачному словнику різні значення багатозначного слова подають в одній статті й нумерують цифрами. Наприклад: Журавель, – вля, ч. 1. Великий перелітний птах із довгими […]...
- ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ §33. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Усі слова, які вживаються в мові, становлять її лексику. Розділ науки про мову, що вивчає всі наявні в мові слова, називається лексикологією- Лексичне значення слова – це те, що слово означає, це зміст, укладений у нього народом – творцем певної мови. Лексичне значення слова не треба плутати з його граматичним […]...
- Слово. Лексичне і граматичне значення слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Слово. Лексичне і граматичне значення слова Мова складається зі слів. Слово є основною одиницею мови і мовлення, пов’язаною з усіма іншими мовними одиницями. Так, лише в слові виявляють себе мовні звуки і значущі частини (корінь, префікс, суфікс, закінчення), зі слів складаються словосполучення і речення. Слова служать для називання предметів, дій, властивостей (Портфель, бджоляр, сміливість, […]...
- Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78) Тема. Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78). Мета. Закріпити вміння розрізняти пряме і переносне значення слів і вміння вживати в мовленні багатозначні слова; розширити уявлення про значення слів і їх вживання. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (“Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”). Вчитель повідомляє результати […]...
- Лексичне значення слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 64 Тема. Лексичне значення слова Мета: виробляти в учнів уміння пояснювати лексичне значення слова, розрізняти лексичне й граматичне значення; дати поняття про лексичну помилку; розвивати усне й писемне мовлення школярів, пам’ять, увагу; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього завдання. […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОВТОРЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; розвивати вміння визначати значення слова в контексті; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ От і все, дзвенить дзвінок. В гості йде до нас урок. Спішіть, поспішайте, За парти сідайте. II. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми подорожуватимемо країною […]...
- Лексичне значення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛЕКСИКОЛОГІЯ Лексичне значення Лексичним Значенням називають співвіднесеність слова з предметами, явищами, предметами, процесами, відношеннями, закономірностями реальної дійсності та поняттями про них. Слово називає предмет – це його лексичне значення. Але цим не вичерпується зміст поняття. Мова не змогла б виконувати комунікативної функції, якби намагалася дати кожному окремо взятому предмету окрему […]...
- ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ТИПИ ЛЕКСИЧНИХ ЗНАЧЕНЬ Лексикологія української мови як учення про лексичний склад § 33. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ТИПИ ЛЕКСИЧНИХ ЗНАЧЕНЬ 361. Чи збігаються подані визначення слова з вашим розумінням цього поняття? У чому полягає узагальнювальна роль слова? 1. Слово – це основна, базова одиниця мови – звук або комплекс звуків, що має певне значення і вживається в мовленні як […]...
- Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91) Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91). Мета. Актуалізувати і поглибити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменник серед інших частин мови; розширити уявлення про лексичне значення іменника (слова з абстрактним значенням). Обладнання: таблиця “Іменник частина […]...
- ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Мета: навчальна: навчити уточнювати лексичне значення фразеологізмів; розвивальна: розвивати гнучкість і образність мислення учнів; виховна: виховувати увагу та повагу до народної мудрості. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, синтаксис, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Перевірка домашнього завдання Виразне читання […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Урок 22. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; розвивати вміння визначати значення слова в контексті; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми починаємо подорож країною Слова. Що пригадаємо і про що […]...
- СЛОВО ТА ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 28 СЛОВО ТА ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ Мета: повторити поняття про лексичне значення слова, види лексичних значень – пряме й переносне, види переносних значень – метафора, метонімія, синекдоха; навчити визначати роль переносних значень слів у художніх текстах; удосконалювати вміння дотримуватися лексичних норм української мови; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ФРАЗЕОЛОГІЗМ, ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 10. ФРАЗЕОЛОГІЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ФРАЗЕОЛОГІЗМ, ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ 110. Прочитайте. У якій із колонок подано словосполучення, які за значенням дорівнюють одному слову? Виберіть із довідки такі значення. ДОВІДКА Почервоніти. Образитися. Вередувати. Покарати. Стійкі сполучення слів, які за значенням дорівнюють одному слову (словосполученню), називаються ФРАЗЕОЛОГІЗМАМИ. Наприклад; Дерти горло – кричати. Тягти кота за […]...
- СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ З РОЗДІЛУ ТИ ПРИГАДАЄШ: ВІДОМІ ТОБІ ЧАСТИНИ МОВИ Іменник Прикметник Дієслово Прийменник Тепло Теплий Тепліє До Світло Світле Світить Від Радість Радісна Раділа На З РОЗДІЛУ ТИ ДІЗНАЄШСЯ: ПРО НЕВІДОМІ ТОБІ ЧАСТИНИ МОВИ ЧИСЛІВНИК Один, два Перший, другий Десять, двадцять Десятий, двадцятий Сто, двісті Сотий, двохсотий ЗАЙМЕННИК Я […]...
- Слова, що звучать однаково, але мають різні значення Тема: Слова, що звучать однаково, але мають різні значення Мета: ознайомити учнів зі словами, які звучать і пишуться однаково; вчити виявляти у тексті такі слова; розвивати усне й писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність, спостережливість. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось […]...
- Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 74 Тема. Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні Мета: поглибити знання учнів про фразеологічні звороти; вдосконалювати вміння учнів знаходити фразеологізми в текстах, розкривати їх значення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ […]...
- ПОНЯТТЯ ПРО ФРАЗЕОЛОГІЗМ, ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ Мета: навчальна: дати поняття про фразеологізми, збагачувати мову учнів фразеологізмами; розвивальна: розвивати культуру мовлення; виховна: виховувати естетичне ставлення до образного слова, шану до багатства української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, синтаксис, пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, інші науки, соціокультура. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів ДІЄСЛОВО Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів 306. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. Визначте тип тексту: розповідь, опис, міркування. Загубив ведмідь Медолюб свої сап’янці*. Хоч і старі були, а шкода! Сам шукав – (не) знайшов. Звірі шукали – (не) знайшли. Лисиця Облудниця аж сльозами вмилася: “Три дні й три ночі (не) їла, […]...
- ОСНОВА СЛОВА І ЗАКІНЧЕННЯ. ЗМІННІ ТА НЕЗМІННІ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ У тобі, мово, неосяжна душа народу. С. Плачинда Ви знатимете: – з яких значущих частин складаються слова; – особливості будови вивчених частин мови. Ви вмітимете: – розбирати слова за будовою; – розрізняти форми слова і спільнокореневі слова; – складати речення з використанням слів із суфіксами і префіксами, що надають мовленню емоційного забарвлення […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 78 Тема. Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова Мета: поглибити знання учнів про основу слова і закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу; навчати учнів визначати основу слова та закінчення змінних слів, розрізняти форми слова і спільнокореневі […]...
- Форми слова і споріднені слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Форми слова і споріднені слова У мові є слова змінювані (іменники, прикметники, числівники, займенники, дієслова) та незмінювані (прислівники, прийменники, частки, сполучники, вигуки). Кожне змінюване слово має систему форм (відмінкових, особових та ін.), але в усіх формах лексичне значення слова залишається тим самим. У реченнях: Слово […]...
- Слово. Значення слова Слово. Значення слова 77. Впали (куди? на що?) на гречку; гречку (яку?) білу. 78. Слова в переносному значенні: Веселі бджоли, Золота мла, Замовкло поле. 79. Тип тексту – текст-опис (описується місцевість). Варіанти заголовків – на березі Дніпра; біля Дніпра. СтеЖКа (бо стеЖЕчка). ВИСоку (бо вИСь). Хвилюванням (подвоєння букв вживається для позначення м’якого подовженого звука [н’:]). […]...
- ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ § 42. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Про те, як назва одного предмета (ознаки, дії) переноситься на інший, та взагалі про виразність і образність мовлення ПРИГАДАЙМО. У яких стилях мовлення широко використовують слова в переносному значенні? 339 І. Прочитайте текст. Визначте, у якому значенні (прямому чи переносному) вживається в ньому прикметник золотий. Поміркуйте, як […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ І РОЗШИРЕННЯ УЯВЛЕНЬ ПРО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ДІЄСЛІВ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ДІЄСЛОВАМИ РІЗНИХ СЕМАНТИЧНИХ ГРУП Мета: вчити учнів пояснювати лексичні значення дієслів, добирати дієслова до груп з різними лексичними значеннями (руху, праці, спілкування, сприймання, явищ природи тощо); повторити правопис частки не з дієсловами; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст, […]...
- Пряме і переносне значення слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 67 Тема. Пряме і переносне значення слова Мета: дати поняття прямого і переносного значення слова; формувати навички правильного слововживання; вчити помічати й виправляти лексичні помилки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пам’ять, увагу. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього завдання. 2. Словниковий диктант-взаємоперевірка. Завдання: підкреслити […]...
- КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 50. КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА Про те, як правильно визначити корінь у слові, про слова зі спільним коренем, а також про роль цих слів у тексті ПРИГАДАЙМО. Що таке корінь слова? 401 І. Прочитайте вірш. Поміркуйте, чи можна виділені слова вважати спільнокореневими. Зробіть висновок про особливості спільнокореневих слів. […]...
- Структура слова – Словотвір Українська мова Словотвір Словотвір Словотвір – це розділ мовознавчої науки, який досліджує закони творення слів та структуру слова. Структура слова 3 Закінчення – змінна частина слова, що утворює форми слова. Основа слова – частина слова без закінчення або все незмінне слово. Корінь – головна значуща частина слова, яка містить його лексичне значення. Префікс – значуща […]...
- Робота з орфографічним словником. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Речення”, “Слово”, “Значення слова”, “Будова слова” Тема: Робота з орфографічним словником. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Речення”, “Слово”, “Значення слова”, “Будова слова” Мета: повторити алфавіт; вчити учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях, що не перевіряються Наголосом; перевірити знання за темами “Речення”, “Слово. Значення слова”, “Будова слова”; розвивати писемне мовлення; виховувати охайність, культуру […]...
- ІМЕННИКИ-СИНОНІМИ, ІМЕННИКИ-АНТОНІМИ. БАГАТОЗНАЧНІ ІМЕННИКИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ІМЕННИКІВ Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, що відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення учнів; виховувати пильність у поводженні з вогнем. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ В путь щасливу і широку Всіх виводить школа вас. До уроку! До уроку! В […]...
- Пряме і переносне значення слів – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Пряме і переносне значення слів Багатозначні слова мають пряме і переносне значення. Пряме значення слова – це його основне лексичне значення. Найчастіше пряме значення є первинним, тобто тим, що вперше стало назвою. Наприклад, слово Гніздо означає “у птахів – влаштоване або пристосоване місце для кладки яєць і виведення пташенят”: Пташине гніздо. Переносне значення слова […]...
- Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя, пере листя на перинку, перетрушує пір’їнки (За Оленою Полянською). – Спишіть текст. Підкресліть однорідні члени речення. – Позначте основу, закінчення й корінь у спільнокореневих словах. 89. Прочитайте казку. Перекажіть. Десь […]...
- Застарілі слова і нові слова (неологізми) ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 62 Тема. Застарілі слова і нові слова (неологізми) Мета: дати поняття про застарілі слова та неологізми, їх особливості; вчити учнів правильно і доречно вживати їх в усному та писемному мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення, виховувати спостережливість. Обладнання: підручник, словники, тексти диктантів. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ […]...
- Багатозначні дієслова. Складання опису зовнішності людини Урок 71 Тема. Багатозначні дієслова. Складання опису зовнішності людини Мета: вчити ставити питання до дієслів; формувати вміння складати опис зовнішності людини, добираючи найбільш влучні слова для вираження своєї думки; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати увагу, кмітливість, чуйність. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 25) – Які слова […]...
- ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Лексикологія. Лексикологія як учення про слово. Ознаки слова як мовної одиниці. Лексичне значення слова. Багатозначні й однозначні слова. Пряме та переносне значення слова. Омоніми. Синоніми. Антоніми. Лексика української мови за походженням. Власне українська лексика. Лексичні запозичення з інших мов. Загальновживані слова. Професійна, діалектна, розмовна лексика. Терміни. Лексика української мови з погляду активного й […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Основа слова і закінчення змінних слів В українській мові більшість слів змінюється. Наприклад, ми говоримо: Цікава книга, цікаві книги; летить ракета, летять ракети; два роки, двох років І т. ін. Як бачимо, одна частина кожного з цих слів змінюється, а друга лишається незмінною: Цікав-а книг – a лет-ить ракет-а дв-а рок-и Цікав-і […]...
- БУДОВА СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА. ФОРМИ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу та закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 32) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ […]...