МАКРОСОЦІОЛОГІЯ
Соціологія короткий енциклопедичний словник
МАКРОСОЦІОЛОГІЯ – сукупність заг. теорет. знань у системі соціології, що є результатом макросоціол. досліджень, тобто досліджень, які охоплюють вивчення великих соціальних об’єктів – суспільства в цілому, його складових частин (систем, підсистем, агрегатів, сфер), масштабних соціальних явищ і процесів, ін-тів, поведінки людських мас. Ці знання концентрують у собі заг. образи соціальної дійсності, які сягають висоти абстракцій заг. соціол. теорій, їх найширших категорій, водночас не маючи
Головна форма знань у М. – теорії і теорет. конструкції з відповідними системами (комплексами, групами) понять і термінів, генералізованими у процесі макроаналізу суспільства та його підсистем, структур. Саме цей аналіз є джерелом фундаментальних соціол. знань, основних категорій, які утворюють понятійні структури соціол. науки, а оскільки в історії соціології він переважав, то відповідно переважала і макросопдол. орієнтація досліджень.
М. не становить єдиної концептуально-теорет., методол. чи організаційної системи, оскільки вона
У розгалуженій практиці сучасного соціол. теоретизування макротеорет. конструкції можуть виконувати різні функції (світоглядну, критеріальну, методол. та ін.), проте найчастіше (особливо останнім часом) їх компоненти слугують “будівельним матеріалом” для узаг. теорет. синтезу, спроб створення метатеорій.